Polskie Radio
Section05
biografia

Tomasz Terlikowski: Judasz uosabia złe cechy, które nosi w sobie wielu ludzi

- Na ludzką pamięć wpływają późniejsze wydarzenia, na innych przenosimy to, co sami sobie wyrzucamy. To dokładnie widać w historii Judasza. Najbardziej dla niego łaskawy jest ewangelista Mateusz, który sam jako były celnik nadaje mu przynajmniej jakieś ludzkie rysy. Pozwala mu na żal, jakąś formę załamania tym, co zrobił. Kreśli go nieco łagodniej - mówił w Dwójce Tomasz Terlikowski, autor książki "To ja, Judasz. Biografia apostoła".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Terlikowski Judasz biografia Jakub Kukla Dwójka ewangelia religia Biblia

Jerzy Sosnkowski - w cieniu brata generała. "Moją fascynację wywołały felietony architektoniczne"

- Jest to bardzo specyficzna postać, do niedawna kompletnie nieznana, z wyjątkiem wąskiej grupy fachowców od architektury modernistycznej, głównie za sprawą kina Atlantic w Warszawie, którego był współprojektantem - mówił w Dwójce Dariusz Błaszczyk, autor książki "Brat Generała. Jerzy Sosnkowski (1893-1954). Architekt, projektant wnętrz, rysownik, pisarz…".
Zobacz więcej na temat:  architektura II Rzeczpospolita Dariusz Błaszczyk Małgorzata Szymankiewicz Kazimierz Sosnkowski Jerzy Sosnkowski Dwójka KULTURA biografia

"Primadonna". Biografia Bogusława Kaczyńskiego. "Był barwną postacią"

Bogusław Kaczyński był uosobieniem elegancji, kulturalnym, uśmiechniętym panem od sztuki wysokiej, kolorową gwiazdą zgrzebnej telewizji czasów PRL-u. W nowej biografii "Primadonna" jej autor - Bartosz Żurawiecki - stara się odkryć prawdę na temat wielbionego przez miliony widzów dziennikarza, prezentera, popularyzatora muzyki operowej i operetkowej. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Bogusław Kaczyński biografia literatura Bartosz Żurawiecki muzyka operetkowa

"Zawsze miałam zew lasu". Simona Kossak o Puszczy, domu pełnym zwierząt i świadomym życiu

- Dziś zwyciężyła mentalność: "ja tu i teraz". Wytnę ostatnie drzewo, zatruję ostatnią rzekę, by coś kupić albo coś zużyć. Ale to, że dla mojego dziecka już nie będzie tlenu, guzik mnie obchodzi – mówiła w 2002 roku w Polskim Radiu Simona Kossak, opisując stosunek człowieka do otaczającego go świata. Sama, z rodu wielkich malarzy, wybrała życie z naturą. I o tej naturze z pasją opowiadała.
Zobacz więcej na temat:  Simona Kossak Kraków przyroda biologia Puszcza Białowieska Białowieża las biografia wspomnienie

"Franciszek Pieczka. Portet intymny" Katarzyny Stoparczyk: książka, dzięki której pozostał ślad

Katarzyna Stoparczyk tę książkę miała napisać razem z jej bohaterem. Niestety, nie zdążyli. Zatem po jego śmierci, aby dotrzymać zobowiązania, wyruszyła z mikrofonem do bliskich artysty. Rozmawiała z synem Piotrem i córką Iloną, z najbliższymi krewnymi i sąsiadami aktora, a także z przyjaciółmi z artystycznego świata, jak Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski czy Kazimierz Kaczor. Tak powstała książka "Franciszek Pieczka. Portret intymny".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA biografia wspomnienie Franciszek Pieczka premiera Katarzyna Stoparczyk Tomasz Miara Trójka

"Byłem w Piekle". Biografia Krzysztofa "Jary" Jaryczewskiego w szczerych opowieściach

Muzyk rockowy, kompozytor, autor tekstów, współzałożyciel i pierwszy wokalista zespołu Oddział Zamknięty, a także lider i frontman formacji stanowiącej jego osobną kontynuację - Jary Oddział Zamknięty - Krzysztof "Jary" Jaryczewski opowiedział w radiowej Jedynce m.in. o książce "Byłem w piekle" napisanej wspólnie z dziennikarzem muzycznym Jedynki Kamilem Wicikiem. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Krzysztof Jaryczewski Kamil Wicik Oddział Zamknięty muzyka rozrywkowa biografia Rock

Biografka Mieczysława Czechowicza: był zwierzęciem estradowym i miał świetny kontakt z publicznością

- Mieczysław Czechowicz był introwertykiem, co nie licowało z tym, co proponował widzom jako aktor. Na scenie się otwierał, jednocześnie grał w komedii, Kabarecie Starszych Panów w telewizji, w sztukach Mrożka w Teatrze Współczesnym. Z dobrym skutkiem próbował wszelkich gatunków i to naraz. Trudno było na niego spojrzeć z jednej strony. Zmarł, mając 61 lat, doskonale wykorzystał dany mu przez los czas - mówiła w Dwójce Hanna Faryna-Paszkiewicz, autorka biografii Mieczysława Czechowicza.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Czechowicz aktor aktorstwo Dwójka Jakub Jamrozek biografia Hanna Faryna-Paszkiewicz

Był "Elvis", czas na "Priscillę": autorskie dopełnienie historii króla rock’n’rolla

Niespełna dwa lata po doskonale przyjętym "Elvisie" w reżyserii Baza Luhrmanna, możemy w polskich kinach obejrzeć "Priscillę" Sofii Coppoli, dramat biograficzny poświęcony żonie króla rock’n’rolla. A zarazem swoiste dopełnienie opowieści o Presleyu ukazujące jego historię z zupełnie innej strony.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA biografia FILM Priscilla Presley Elvis Presley rock and roll sofia coppola MUZYKA Ryszard Jaźwiński Trójka

Dr Łukasz Garbal: Melchior Wańkowicz był mistrzem autopromocji

- Z Wańkowiczem jest taki problem, że kojarzy się go z kimś, kto konserwuje przeszłość, z kimś nudnym. A było zupełnie inaczej, on był bardzo nowoczesny. Trzeba pokazać obie te jego części - mówił w audycji "Dwie do setki" dr Łukasz Garbal, który pracuje nad pierwszą pełną biografią Melchiora Wańkowicza.
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Paweł Siwek literatura biografia KULTURA Rok Melchiora Wańkowicza Łukasz Garbal Dwójka Muzeum Literatury

Katarzyna Stoparczyk: z Franciszkiem Pieczką zbliżyło nas do siebie milczenie

- Zaczęło się od milczenia w studiu radiowej Trójki przed audycją "Myślidziecka 3/5/7". To było milczenie bardzo mocne, bardzo dojmujące, ale to nie było milczenie, które nas w jakikolwiek sposób krępowało. Czuliśmy, jakby prowadziło nas ono do bliskości, do prawdy, do jakiejś relacji - mówiła w Dwójce Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka Polskiego Radia i autorka książki "Franciszek Pieczka. Portret intymny".
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka biografia Katarzyna Stoparczyk Paweł Siwek Dwójka Trójka KULTURA

Jacek Fedorowicz o książce "Szkic": moja żona opowiada lepiej ode mnie

- Trudno mi stwierdzić, dlaczego tytuł książki jest właśnie taki, ale prawdopodobnie ukształtował się na podstawie zeznań mojej żony. Zawsze mówiła o swoim malarstwie, że jest niedokończone. Powstawały wspaniałe szkice, które nie zawsze potem były kończone, czasami na moją prośbę. Były tak dobre, że nie trzeba było już nic dodawać - mówił w Dwójce Jacek Fedorowicz o książce "Szkic. Hanka i Jacek Fedorowiczowie w rozmowie z Patrycją Bukalską".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Fedorowicz Jakub Kukla biografia Dwójka

Joanna Bojańczyk o Annie Wintour: potrafiła przeczuć zmianę w modzie i ją wykorzystać

- Anna Wintour poniekąd była diaboliczna, jeśli zważymy wszystkie cechy jej charakteru. Należy jednak dodać, że była despotyczna, nie znosiła sprzeciwu, była niesłychanie ambitna i konsekwentnie realizowała swoje zamierzenia. Dręczyła swoje asystentki, ale stworzyła wielkie i ważne pismo - mówiła w Dwójce Joanna Bojańczyk, dziennikarka i publicystka.
Zobacz więcej na temat:  moda i uroda vogue Paweł Siwek biografia Joanna Bojańczyk Dwójka Anna Wintour Meryl Streep

"Mam silną wiarę w odrodzenie ludu". Wincenty Witos o sobie i swojej walce

– Widziałem Witosa po raz pierwszy we Lwowie w 1912 na wiecu. Słuchałem jego przemówienia. Inteligenckie, rzeczowe, bez demagogii – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu gen. Marian Kukiel. Teksty, które napisał czy wygłosił Wincenty Witos, są bez wątpienia intrygującymi świadectwami czasu. Mogą stać się przewodnikiem po życiu tego słynnego działacza i polityka.
Zobacz więcej na temat:  Wincenty Witos biografia przemówienie wspomnienie II RP

Joanna Nojszewska: Wojciech Młynarski pisał o codziennym życiu kobiet

- Stawiam taką tezę, że nie byłoby tak wrażliwego na kobiecą optykę autora Wojciecha Młynarskiego, gdyby nie dom - jak to sobie nazwałam - pełen kobiecych furkotów - mówiła w "Poranku Dwójki" Joanna Nojszewska, autorka książki "Kobiety, które śpiewały Młynarskiego".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Nojszewska Wojciech Młynarski Dwójka Paweł Siwek polska piosenka pisarze i poeci biografia kobieta piosenka Halina Kunicka

Marek Hłasko - buntownik, głos pokolenia, człowiek złamany przez wojnę

- Jeżeli ośmio- czy dziesięcioletni chłopiec patrzy na okupację, na leżące ciała na ulicach, przeżywa powstanie warszawskie, to takie rzeczy zostają. Być może właśnie one stworzyły tego cynika, którego tak dzisiaj cenimy - o Marku Hłasce mówił w Dwójce Radosław Młynarczyk, literaturoznawca i biograf pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Marek Hłasko literatura Monika Zając Dwójka Roch Siciński biografia