Polskie Radio
Section05
biologia

Sondy fluorescencyjne do wykrywania wirusa SARS-CoV-2

Polscy badacze z Instytutu Chemii Organicznej PAN opracowali skuteczne narzędzie do szybkiego wykrywania koronawirusa. Pod koniec grudnia odbyła się debata na temat wyników najnowszych badań polskich naukowców dotyczących COVID-19. Podczas webinarium przedstawione zostały nowatorskie polskie projekty, które mogą mieć znaczenie nie tylko w walce z koronawirusem, ale i z wirusami w ogóle. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Krzysztof Michalski biologia COVID-19 badania

Ludwik Pasteur. Dobroczyńca ludzkości i ojciec mikrobiologii

Przed nami 200. rocznica urodzin Ludwika Pasteura, francuskiego chemika, prekursora mikrobiologii, twórcy termicznej obróbki produktów nazwanej pasteryzacją. Największą sławę badaczowi przyniosło opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko wściekliźnie, do dziś jednej z najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych. Osiągnięcie to sprawiło, że do Pasteura przylgnęło miano dobroczyńcy ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak wścieklizna Paryż biologia chemia medycyna

Sacrum Profanum. Gatunki muzyczne też wymierają

- Zagrożone wyginięciem są nie tylko fauna i flora. Umierają języki, tracimy, obok bioróżnorodności, różnorodność kulturalną, wiele sfer naszego życia wymaga troski i zainteresowania. (…) Wyginięciem zagrożone są również gatunki muzyczne. Tak lubię myśleć o tych gatunkach, które prezentujemy na Sacrum Profanum. Jest to kultura niszowa, wymagająca zarówno publicznego mecenatu, jak i zaangażowanej publiczności - mówi na antenie Programu 2 Polskiego Radia Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Kraków muzyka współczesna opera perkusja ekologia biologia Sacrum Profanum

"Greenhouse Silent Disco". Słuchanie roślin w Roku Romantyzmu

- W projekt zaangażowanych jest mnóstwo bardzo skomplikowanych urządzeń, które monitorują rośliny. Język roślin pokazywany jest poprzez dźwięki i światła led. Chcemy mówić o tym, że romantyzm jest nie tylko w bibliotece i w szkole, można pojechać wyobraźnią dużo dalej - tak o projekcie "Greenhouse Silent Disco" - mówił w Dwójce Krzysztof Brodowicz z Instytutu Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Instytut Adama Mickiewicza rośliny biologia Mediolan

"Wspomnienie po pradawnym oceanie". Co krew ma z nim wspólnego?

W opinii wielu naukowców przemiana zwierząt ze stworzeń wodnych w lądowe to jedno z najbardziej rewolucyjnych wydarzeń w historii życia na Ziemi. Zdaniem niektórych badaczy w ludzkiej krwi istnieje pozostałość po życiu naszych przodków w środowisku wodnym. - Francuski biolog Quinton uważał, że nie trzeba robić transfuzji krwi, a zamiast tego można tymczasowo przetoczyć człowiekowi wodę morską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Ryszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak biologia krew