Polskie Radio
Section05
cyberprzestępczość

Jak zadbać o bezpieczeństwo w wirtualnym świecie?

Propaganda wielu krajów coraz częściej podsycana jest w internecie. Szczególnie intensywnie to narzędzie wykorzystuje Rosja. W audycji Spojrzenie na Wschód o cyberbezpieczeństwie w kontekście europejskiego Forum Cybersec 2017 w Krakowie rozmawiali: dr Adam Lelonek z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji i Wojciech Jakóbik, szef portalu biznesalert.pl.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka cyberprzestępczość cyberagrożenia internet

Cyberbezpieczeństwo. Eksperci dyskutują w Krakowie

W Krakowie trwa III Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Eksperci z całego świata dyskutują pod Wawelem o wyzwaniach i zagrożeniach związanych z rozwojem cyfrowego świata. Gościem Polskiego Radia 24 był Kamil Gapiński z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Obrady frum relacjonował też reporer IAR Karol Surówka. 
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość internet bezpieczeństwo w sieci Kraków Beata Szydło Paweł Szefernaker

Jakie metody stosują cyberprzestępcy i jak się bronić?

W tak zwanym darknecie, czyli niekontrolowanym obszarze sieci, pojawiła się oferta sprzedaży danych wrażliwych kliku tysięcy klientów czterech dużych banków działających w Polsce. Nie wiemy jeszcze, jakie jest realne zagrożenie wynikające z tego wycieku, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Piotr Drobek, ekspert w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberatak dane osobowe Dominik Olędzki internet

Cyberataki nie tylko niebezpieczne, ale i kosztowne

Cyberataki są zagrożeniem nie tylko dla poszczególnych branż gospodarki i administracji, ale też przynoszą realne, liczone w miliardach straty. Jak poinformował Ponemon Institute, koszt takich ataków w 2016 roku tylko w Stanach Zjednoczonych oszacowano na 17 miliardów 360 milionów dolarów. Na płynące z sieci zagrożenia coraz częściej zwracają uwagę polskie firmy.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo POLSKA

"Rosyjscy hakerzy realizują cele polityczne Moskwy"

W ciągu ostatnich miesięcy w kilku krajach na terenie Europy, policja i służby specjalne dokonały zatrzymań pięciu Rosjan podejrzewanych o działania hakerskie. Aresztowania podejrzanych osób narodowości rosyjskiej przeprowadzone zostały wskutek działań amerykańskich służb specjalnych, w związku z podejrzeniami o udział aresztowanych w cyberatakach, do których doszło w USA podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku. O rosyjskich atakach hakerskich mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kozłowski z portalu Cyberdefence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość Rosja hakerzy haker