Polskie Radio
Section05
cyberprzestępczość

Cyberzagrożenia. "Polscy programiści najlepsi na świecie"

"Polska ma szanse, by zostać globalnym liderem sektora cyberbezpieczeństwa" - wynika z najnowszego raportu Instytutu Kościuszki pt. "Bezpieczeństwo poprzez innowacje. Sektor cyberbezpieczeństwa jako siła napędowa wzrostu gospodarczego". O potencjale naszego kraju w tym sektorze mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Skokowski z Instytutu Kościuszki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo internet

Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku

Coraz więcej państw zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że główne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa wiąże się z internetem i informatyką – podkreśla Moni Stern, dyrektor Checkmarx. Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Eksperci podkreślają, że często wykorzystują przy tym techniki socjotechniczne. Celem bardzo często stają się urządzenia mobilne, słabiej zabezpieczane niż komputery. Hakerzy chętnie sięgają po złośliwe oprogramowania.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberatak cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo hakerzy haker

Fala ataków hakerskich ominęła Polskę, ale to nie koniec

Ponad 200 tys. komputerów, 150 państw, 50 tys. dol. okupu, paraliż międzynarodowych korporacji, szpitali, instytucji rządowych i transportu – to bilans największej w dotychczasowej historii fali cyberataków, które hakerzy przeprowadzili w ubiegłym tygodniu za pomocą oprogramowania WannaCry. Eksperci nie mają wątpliwości, że w tym roku należy się spodziewać kolejnych tego typu zdarzeń.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia cyberatak hakerzy haker

Cyberatak na skalę światową

W piątek komunikat o blokadzie komputera i żądaniu okupu pojawił się na ponad 200 tysiącach ekranów na całym świecie. Uderzono między innymi w komputery amerykańskiej firmy kurierskiej FedEx, niemieckiej sieci kolei Deutsche Bahn, francuskiego producenta samochodów Ranault czy rosyjskiego MSZ. W sumie ataków dokonano w ponad 150 krajach. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Kamil Gapiński z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość hakerzy internet haker atak atak hakerów

200 tys. ofiar ataku cybernetycznego. "Atak globalny"

Komputery różnych instytucji zostały kilka dni temu zainfekowane programem typu ransomware. Program taki instaluje się w komputerze, szyfruje pliki na twardym dysku, a następnie wyświetla komunikat z informacją, że pliki zostaną odszyfrowane po zapłaceniu okupu. Jaki jest mechanizm działania hakerów i jak się bronić przed takim atakiem? W audycji Czas na Naukę wyjaśniał Krzysztof Młynarski, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji.
Zobacz więcej na temat:  hacker internet cyberprzestępczość