Słuchaj
więcej
Polskie Radio
Section05
cyberprzestępczość

Świat w Powiększeniu: ciemna strona globalnej sieci

Dostęp do Internetu daje użytkownikom wiele możliwości – pozwala np. poszerzać wiedzę czy komunikować się z rodziną, która mieszka w innym kraju. Globalna sieć może jednak narazić nas również na straty. Nas, a także całe państwa. Gościem Świata w Powiększeniu był Piotr Januszewicz, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Reszka internet Ministerstwo Cyfryzacji hakerzy haker cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo

Cyberprzestrzeń - nowy wymiar konfrontacji

Szef niemieckiego kontrwywiadu wojskowego powiedział, że należy mieć poważne obawy przed obcą elektroniczną ingerencją w wybory do Bundestagu w 2017 roku. Wielokrotne oskarżenia o ingerencję z zewnątrz ze wskazaniem na Rosję miały miejsce także podczas kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych. O niepokojącym obrazie konfrontacji w nowym wymiarze mówił w programie Kawa Dyplomatyczna specjalista ds. walki z terroryzmem prof. Tomasz Aleksandrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 internet cyberzagrożenia cyberatak cyberprzestępczość

NIK: polska infrastruktura krytyczna słabo chroniona

Nie chronimy odpowiednio systemów zaopatrzenia m.in. w energię, w surowce energetyczne i paliwa, w wodę i żywność, a także systemów łączności i systemów finansowych. Nie są one bezpieczne przed atakami sabotażu, wrogim wtargnięciem czy nieodpowiedzialnymi zachowaniami pracowników – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdzała prawidłowość zabezpieczenia obiektów infrastruktury krytycznej istotnych dla funkcjonowania państwa. Wyniki raportu skomentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Mroczek z Collegium Civitas.         
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo cyberprzestępczość haker hakerzy infrastruktura krytyczna Najwyższa Izba Kontroli raport

Forum CYBERSEC. "Do każdego komputera można się włamać"

- Nie możemy pozwolić sobie na to, by nasze systemy teleinformatyczne były zagrożone atakami. Musimy z nimi skutecznie walczyć w celu zminimalizowania ryzyka. Obecnie nie ma komputera, do którego nie można się włamać. To tylko kwestia determinacji – mówił na antenie Jedynki Mirosław Maj, prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość hakerzy Henryk Szrubarz internet komputery Kraków POLSKA