Polskie Radio
Section05
cyberprzestępczość

Fala ataków hakerskich ominęła Polskę, ale to nie koniec

Ponad 200 tys. komputerów, 150 państw, 50 tys. dol. okupu, paraliż międzynarodowych korporacji, szpitali, instytucji rządowych i transportu – to bilans największej w dotychczasowej historii fali cyberataków, które hakerzy przeprowadzili w ubiegłym tygodniu za pomocą oprogramowania WannaCry. Eksperci nie mają wątpliwości, że w tym roku należy się spodziewać kolejnych tego typu zdarzeń.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia cyberatak hakerzy haker

Cyberatak na skalę światową

W piątek komunikat o blokadzie komputera i żądaniu okupu pojawił się na ponad 200 tysiącach ekranów na całym świecie. Uderzono między innymi w komputery amerykańskiej firmy kurierskiej FedEx, niemieckiej sieci kolei Deutsche Bahn, francuskiego producenta samochodów Ranault czy rosyjskiego MSZ. W sumie ataków dokonano w ponad 150 krajach. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Kamil Gapiński z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość hakerzy internet haker atak atak hakerów

200 tys. ofiar ataku cybernetycznego. "Atak globalny"

Komputery różnych instytucji zostały kilka dni temu zainfekowane programem typu ransomware. Program taki instaluje się w komputerze, szyfruje pliki na twardym dysku, a następnie wyświetla komunikat z informacją, że pliki zostaną odszyfrowane po zapłaceniu okupu. Jaki jest mechanizm działania hakerów i jak się bronić przed takim atakiem? W audycji Czas na Naukę wyjaśniał Krzysztof Młynarski, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji.
Zobacz więcej na temat:  hacker internet cyberprzestępczość

MON wobec zagrożeń cybernetycznych

- Rosja ma znakomite oddziały wojskowe - cybernetyczne i komputerowe - które działają na całym świecie i są w stanie sparaliżować działanie państw - powiedział w Debacie Poranka Tomasz Terlikowski z Telewizji Republika. O znaczeniu i zadaniach specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem mówili także Piotr Gursztyn (TVP) i Marcin Dzierżanowski (Wprost).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz cyberprzestępczość cyberagrożenia wojna hybrydowa

Polskie firmy nieprzygotowane na cyberzagrożenia

Zbyt mały budżet i brak specjalistów o określonych kompetencjach w obszarze cyberbezpieczeństwa – to główne bariery, które utrudniają firmom ochronę przed atakami w sieci. Ponad połowa przyznaje, że nie jest w stanie wykryć i odeprzeć zaawansowanego cyberataku. Mimo rosnącej świadomości firmy wciąż nie dysponują odpowiednim poziomem zabezpieczeń. 
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo cyberatak hakerzy haker firmy firma