Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

"Young adult - literackie disco-polo czy klucz do czytelniczych serc?” - debata w Czwórce

Po przerwie wraca projekt debat w Czwórce. Cykl zaczynamy w Dniu Książki 23 kwietnia, a tematem będzie "Young adult - literackie disco-polo czy klucz do czytelniczych serc?". Dyskusję poprowadzą Justyna Dżbik-Kluge, Dyrektorka i Redaktorka Naczelna Czwórki oraz Jakub Jamrozek, wielokrotnie nagradzany dziennikarz Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka debata czytelnictwo młodzież literatura

"Kartkowanie rąk nie brudzi". Ekspert chwali zalety czytania

- Książki to doskonałe odprężenie dla naszej głowy. Jeśli wejdziemy w literaturę, możemy się odciąć od naszych problemów, od tego, co nas trapi w pracy, czy życiu prywatnym. Książka spowoduje, że świat dookoła na chwilę przestanie istnieć - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Jasiak, autor projektu Wspieraj Kulturę. - Kartkowanie rąk nie brudzi - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo społeczeństwo

Czytamy więcej? Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań za 2023 rok

Jak wynika z badań Biblioteki Narodowej, w ubiegłym roku 43 procent Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie wśród mężczyzn w wieku 25-39 lat. Czy rzeczywiście czytamy więcej? O wynikach raportu rozmawiamy z promotorem czytelnictwa Marcinem Okoniewskim, znanym jako Okoń w Sieci.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka czytelnictwo książki badanie Kamil Jasieński

Optymistyczne wnioski na temat stanu czytelnictwa w Polsce. "Dziś można czytać na różne sposoby"

- Mam wrażenie, że my jako społeczeństwo się rozwarstwiamy. Wśród części Polaków, raczej z wielkich miast i raczej kobiet, czytanie rzeczywiście jest popularne. Część natomiast w ogóle odchodzi od czytania i przechodzi bardzo mocno w świat ikoniczny, obrazkowy - mówił w Dwójce dr Tomasz Kowalczuk z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Jakub Kukla książki Biblioteka Narodowa raport Dwójka KULTURA

Czytelnictwo w Polsce. Księgarka Julia Rzemek o sympatii Polaków do książek

Według badań, co trzeci Polak czyta w ciągu roku przynajmniej jedną książkę, a jeden na czterech - nawet do 50 rocznie. Cały czas także więcej książek kupujemy niż wypożyczamy lub pożyczamy między sobą, ale coraz częściej korzystamy z dużych sieci księgarni lub internetu. W efekcie - tylko w ubiegłym roku upadło w Polsce ponad 100 księgarń. O tym, jakie księgarnie przetrwają i czy papierowe książki w ogóle mają przyszłość - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Rzemek, księgarka z Big Book Cafe.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki Piotr Wąż

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo szkoła kanon lektur lektury lektury szkolne literatura KSIĄŻKA książki książki dla dzieci edukacja czytelnictwo nastolatki młodzież

Nela Mańkowska - od pasji czytania do Człowieka Książki 2023

Od czasów pandemii społeczność miłośników książek, która zachęca do czytania, zyskuje wielu fanów. Swoją pasją do książek w sieci dzieli się między innymi Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka, która za swoją aktywność w sieci została wyróżniona tytułem Człowiek Książki 2023 roku. - Podczas odbierania nagrody towarzyszył mi wachlarz emocji - mówi Nela w Czwórce.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka książki czytelnictwo media społecznościowe Marta Hoppe

"Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski"

Marian Lalewicz, jeden z najbardziej pracowitych architektów swoich czasów. Do tego wykładowca, działacz społeczny, erudyta i podróżnik. W Polskim Radiu 24 o postaci wybitnego architekta mówiła Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, autorka książki "Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski