Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

Włosy - ich znaczenie w polskiej kulturze

Dawniej kobiety w ciąży i w żałobie nie mogły się czesać, mężatki nosić długich warkoczy, zaś używanie grzebienia po zmarłym mogło przynieść nieszczęście. Jakie przesądy i wierzenia obecne w polskiej kulturze dotyczą włosów? Opowiedzieli o tym goście audycji Kultura nie całkiem osobista autorzy książki "Cięcie - włosy ludu polskiego" -  Joanna Ambroz oraz Paweł Ziegler.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo

Historia zabójcy ze Śląska. "Inspirował go Marchwicki"

Nazywano go "Wampirem z Bytomia" lub "Frankensteinem". Seryjny morderca, który z zimną krwią zabił pięć kobiet. Joachim Knychała był drugim, po Zdzisławie Marchwickim, "wampirem" działającym na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W umysł zabójcy spróbował wniknąć Przemysław Semczuk, autor książki "Kryptonim Frankenstein", ukazującej przerażającą historię człowieka, który zszedł na drogę zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura czytelnictwo zabójstwo

Matka z syndromem pustego gniazda

Zbliżający się październik to dla wielu młodych ludzi początek studiów, często poza domem, a dla rodziców konieczność poradzenia sobie z "syndromem opuszczonego gniazda". O trudnych rozstaniach z dziećmi i sposobach na samotność opowiedziała w audycji Kultura nie całkiem osobista pisarka Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka popularnej serii powieści „Cukierni Pod Amorem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo

O poszukiwaniu siebie w powieści "Stancje"

"Stancje" to nowa powieść Wioletty Grzegorzewskiej. Jej bohaterka – Wiolka, po maturze z rodzinnej wsi przyjeżdża do Częstochowy na studia polonistyczne. Życie w dużym mieście to dla dziewczyny wiele nowych wyzwań. Książka jest subtelną historią o dojrzewaniu, młodzieńczym zagubieniu, poszukiwaniu i poznawaniu samego siebie. Jej autorka była gościem audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki literatura

"Dwoje" - powieść o miłości autorstwa dwóch tłumaczy

Ona prowadzi antykwariat – żyje wspomnieniem swej dawnej miłości i historiami, które kryją się w antykwarycznych eksponatach. On - mężczyzna po przejściach, który niczego już nie oczekuje, zauważa ją przez szybę witryny i nie potrafi już zapomnieć. O książce "Dwoje" w audycji Warto Czytać opowiadali jej autorzy, przyjaciele od dwudziestu lat - Anna Górecka i Andrzej Kopacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura czytelnictwo książki miłość

"Wesele" w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce i na świecie

Place, biblioteki, szkoły, a nawet pociągi i tramwaje - w tych miejscach w całej Polsce czytano "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Prezydent Andrzej Duda, zamykając akcję, zapowiedział, że w przyszłym roku, kiedy świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, tematem Narodowego Czytania będą wybrane fragmenty polskiej literatury związane z tą rocznicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA czytelnictwo Andrzej Duda Narodowe Czytanie

"Realizacja >>Wesela<< marzeniem każdego reżysera"

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w sobotę w Warszawie Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, które odbywać się będzie przez cały dzień w ponad 2 tys. miast i miejscowości w Polsce oraz na świecie. - "Wesele" budziło i budzi dyskusję na temat Polski - ocenił prezydent. O dramacie Stanisława Wyspiańskiego mówili w Polskim Radiu 24 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, aktorka teatralna Katarzyna Głogowska i dr Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Stanisław Wyspiański literatura czytelnictwo Andrzej Duda

Para prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie "Wesela"

- "Wesele" jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda zainugurowali w Warszawie Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2017 Stanisław Wyspiański literatura czytelnictwo Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda Piotr Gliński

Narodowe Czytanie. Cała Polska czyta "Wesele"

- Narodowe Czytanie to nie jest odgórne przedsięwzięcie, wyzywala obywatelską aktywność i oddolną spontaniczność. Nie byłoby jej gdyby nie setki instytucji i tysiące ludzi, którzy zgłaszają swój udział na stronie prezydent.pl - powiedział w Polskim Radiu 24 minister Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest "Wesele" – dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Finał wydarzenia już sobotę 2 września.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie prezydent Stanisław Wyspiański czytelnictwo literatura Narodowe Czytanie 2017

Mroczne tajemnice angielskiej wsi w powieści "Przeszłość"

"Przeszłość" to bardzo brytyjska w swym klimacie książka, w której pod płaszczykiem zasad i dobrego wychowania ukrywa się sporo emocji oraz tajemnic. Autorka po mistrzowsku kreśli intymny portret rodziny, której członkowie pod płaszczykiem dobrego pochodzenia, wykształcenia i statusu materialnego, skrzętnie skrywają pożerające ich namiętności isekrety. Katarzyna Malita, tłumaczka książki Tessy Hadley była gościem audycji Warto czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki literatura