Polskie Radio
Section05
dekomunizacja

"Minister Gowin mówił o stanięciu w prawdzie"

 "Władze wyższych uczelni powinny poddać się autolustracji" – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podkreślił, że procesu tego nie należy nazywać dekomunizacją. Słowa wicepremiera komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reforma szkolnictwa lustracja dekomunizacja

Dekomunizacja ulic. "Nie może być w historii schizofrenii"

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) dr Jarosław Szarek podkreślił, że dekomunizacja ulic jest konieczna, bo nie może być w historii schizofrenii. Ocenił, że niestosowanie się do nowych przepisów przez władze niektórych miast to element spuścizny PRL-u. Prezes IPN uczestniczył w piątek Toruniu we wręczeniu Krzyży Wolności i Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  dekomunizacja komunizm IPN POLSKA Jarosław Szarek

Dekomunizacja: Rada Warszawy przyjęła zmiany nazw 6 ulic

- Mam poczucie, że niektórzy chcą na siłę upolitycznić sprawę dekomunizacji ulic. To nie jest kwestia tego, czy są to patroni bardziej prawicowi czy lewicowi. Ustawa dekomunizacyjna idzie przede wszystkim w kierunki zlikwidowania nazw i patronów, którzy byli zależni od obcych systemów, w tym przypadku od systemu komunistycznego, od Związku Radzieckiego – powiedział w Polskim Radiu 24 politolog, historyk dr Andrzej Anusz z UKSW. Odniósł się także do 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Anusz dekomunizacja komunizm Warszawa

Będą sankcje Rosji wobec Polski? "To wojna informacyjna"

Rosja przygotowuje sankcje przeciwko Polsce – tak wynika z informacji dziennika „Izwiestia”. Ma to być odpowiedź Moskwy na polską ustawę dekomunizacyjną, która zakłada usunięcie z przestrzeni publicznej symboli i pomników komunizmu, w tym kojarzonych z Armią Czerwoną i Związkiem Radzieckim. W Gorącym Temacie Polskiego Radia 24 komentarz Piotra Nisztora z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dekomunizacja Rosja sankcje Piotr Nisztor Armia Czerwona pomniki

Będzie dekomunizacja Powązek? „Jest konieczność takich działań”

Od 1 września 2016 roku w Polsce obowiązuje ustawa dekomunizacyjna. Sukcesywnie likwiduje się nazwy ulic i pomniki osób, związanych z reżimem komunistycznym. W ostatnim czasie pojawiła się również inicjatywa, w myśl której dekomunizacji powinny podlegać również cmentarze. Sprawą zajął się reporter Polskiego Radia 24, Marcin Chmielnicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski komunizm Powązki Warszawa dekomunizacja IPN Bolesław Bierut

"Dekomunizacja w praktyce" - reportaż Olgi Mickiewicz

W kwietniu 2016 roku Sejm RP przyjął ustawę, która nakazuje, by osoby, wydarzenia czy daty związane z komunizmem lub z innym ustrojem totalitarnym nie były upamiętniane przez pomniki czy nazwy ulic. Wszystkie samorządy w Polsce muszą się z tym uporać do 1 września 2017 roku. W wielu miejscach Polski zmiany wywołują jednak kontrowersje.
Zobacz więcej na temat:  dekomunizacja historia Polski Warszawa Olga Mickiewicz Olga Mickiewicz-Adamowicz

Podkomisja za projektem ws. dekomunizacji dyplomacji

Sejmowa podkomisja przyjęła z poprawkami projekt ustawy o służbie zagranicznej. W myśl projektu, funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pracować w dyplomacji. Zmiany w rządowej propozycji przewidują, że weryfikacja pracowników służby zagranicznej pod kątem służby na rzecz organów PRL będzie się odbywać także w świetle ustawy dezubekizacyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych dekomunizacja