Polskie Radio
Section05
dekomunizacja

Zmiany patronów ulic: poważny problem w Barcelonie i nad Wisłą

Barcelona, bez wątpienia jedno z najpopularniejszych miast turystycznych, od pewnego czasu prowadzi konsekwentną akcję zmiany nazw ulic. Na pierwszy ogień poszły nazwy kojarzone z monarchią, obecnie swoje ulice tracą katoliccy święci: ich miejsce zajęły działaczki na rzecz praw kobiet. Akcja zmian patronów ulic nie tak dawno wzbudzała także emocje mieszkańców Warszawy i innych miast Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Hiszpania Barcelona Warszawa dekomunizacja Kuba Witkowski Raf Uzar Radosław Nałęcz Trójka

Mieszkańcy Kieźlin nie chcą głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi. "Mit o nim to PRL-owska propaganda"

Grupa mieszkańców wsi Kieźliny w gminie Dywity pod Olsztynem prosi o usunięcie głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi Piotrowi Diernowowi. W tym celu mieszkańcy złożyli do gminy pismo, w odpowiedzi zapowiedziano zasięgnięcie w tej sprawie opinii wojewody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komunizm Armia Czerwona Instytut Pamięci Narodowej IPN pomniki dekomunizacja społeczeństwo

Wyburzono pomnik Armii Czerwonej. Prezes IPN: będziemy usatysfakcjonowani, gdy upadnie ostatni z nich

- Rosjanom się wydaje, że Europa Środkowa jest wciąż ich kolonią. To pokazuje imperialne myślenie. Polityka historyczna Federacji Rosyjskiej opiera się na kłamstwie - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki w Głubczycach (Opolskie) podczas wyburzenia tzw. pomnika wdzięczności Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN pomniki Armia Czerwona komunizm dekomunizacja społeczeństwo POLSKA

Desowietyzacja Mazowsza. "PKiN jest symbolem zniewolenia Polaków i sowieckiej hegemonii"

 - Pałac Kultury i Nauki należy rozebrać nie tylko z powodów ekonomicznych i estetycznych, ale też historycznych i patriotycznych. Można to przeprowadzić, podobnie jak zrobiono w latach 20. XX wieku z soborem św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim, który był symbolem caratu i rosyjskiego panowania nad Polską - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lancman z Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego. Gościem audycji był również Zbigniew Jacek Jackiewicz, koordynator Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa komunizm Pałac Kultury i Nauki POLSKA dekomunizacja społeczeństwo

Demontaż pomników Armii Czerwonej. Leśkiewicz: usuwane są obiekty o charakterze propagandowym

- Są tacy politycy w Polsce, którzy twierdzą, że system komunistyczny nie był żadnym złem, a demontaż pomników Armii Czerwonej jest, według nich, próbą zapomnienia tego, co dobrego zrobiła Armia Czerwona w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy z IPN. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Armia Czerwona pomniki dekomunizacja historia Polski ZSRR społeczeństwo

"Symbol światowej rewolucji i eksterminacji". Zdemontowano cztery pomniki "Wdzięczności Armii Czerwonej"

Podczas demontażu pomnika Armii Czerwonej w Głubczycach prezes IPN dr Karol Nawrocki podkreślił, że "ten pomnik to symbol systemu, który zbudował sobie po 1917 r. »dom zły«, czyli Związek Sowiecki, i który wciąż unosi się swoim duchem w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej".
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Karol Nawrocki IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA Rosja komunizm historia Polski pomniki dekomunizacja społeczeństwo reżim

Ślady narzuconej "przyjaźni". Jak usuwano radzieckie pomniki w Polsce i Europie

27 października 2022 roku jednocześnie w czterech miejscowościach - Głubczycach, Byczynie, Bobolicach i Mokrem - zlikwidowano pomniki upamiętniające Armię Czerwoną. To kolejna w tym roku akcja przeprowadzona przez IPN. Już od lat 90. w Polsce i w innych krajach byłego bloku wschodniego znikały poświęcone radzieckim żołnierzom pomniki, jako symbole zbrodniczej polityki ZSRR. Po napaści Rosji na Ukrainę wiele państw zdecydowało, że należy sprawę doprowadzić do końca.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona komunizm totalitaryzm II wojna światowa Europa Środkowo-Wschodnia Związek Radziecki historia Polski HISTORIA dekomunizacja pomniki

"Zlikwidowano już 20 sowieckich upamiętnień". Prezes IPN o dekomunizacji w Polsce

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Karol Nawrocki podkreślił, że stojące w Polsce sowieckie pomniki są symbolem zdrady i cierpienia Polaków i już dawno powinny zniknąć z naszej przestrzeni publicznej. Wskazał, że w ostatnim półroczu udało się zlikwidować 20 upamiętnień poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki HISTORIA historia Polski dekomunizacja

Pomnik wdzięczności dla armii ZSRR w Olsztynie. Piotr Gliński: "kacapskie myślenie" sprawiło, że wciąż stoi

Resort kultury poinformował, że szef ministerstwa Piotr Gliński podjął decyzję o uchyleniu wpisu do rejestru zabytków Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Monument upamiętnia "rzeczy, które w przestrzeni publicznej w Polsce suwerennej upamiętniane być nie powinny" - uzasadnił swoją decyzję wicepremier Gliński. Według niego to "kacapskie myślenie" sprawia, że pomnik w Olsztynie wciąż stoi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dekomunizacja stalinizm Armia Czerwona pomniki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Olsztyn regiony warmińsko-mazurskie

Kolejny sowiecki pomnik zlikwidowany. Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Malborku

W Malborku po wielu latach starań został usunięty pomnik Armii Czerwonej. Pochodzący z tego miasta wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda napisał w mediach społecznościowych, że to "dekomunizacja w praktyce". Podziękował jednocześnie prezesowi IPN, który zaangażował się w sprawę likwidacji symbolu komunistycznego totalitaryzmu.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo IPN dekomunizacja stalinizm pomniki Armia Czerwona

NASZ WYWIAD PKiN - burzyć czy zachować? Varsavianista: nie wylewajmy dziecka z kąpielą

- Pałac Kultury i Nauki ma w sobie zapis wielu wydarzeń i stalinizm jest tylko jednym z epizodów, a dla młodszych pokoleń to epizod nawet mało znaczący. Spojrzenie warszawiaków na pałac już się zmieniło - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Janusz Sujecki, varsavianista z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa mazowieckie Pałac Kultury i Nauki architektura stalinizm komunizm dekomunizacja Polskie Radio 24 POLSKA