Polskie Radio
Section05
dzieła sztuki

"Dobrze wkomponowali się w machinę państwową III Rzeszy"

Nie tylko Niemcy podczas II wojny światowej zajmowali się grabieżą polskich dzieł sztuki. Jak wskazywał w audycji Utracone, Odzyskane dr Robert Kudelski, ekspert ds. strat wojennych w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki, większość specjalistów zajmujących się „zabezpieczaniem” będących w Polsce dzieł sztuki była Austriakami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Austria Magdalena Ogórek dzieła sztuki

Jak oszacować straty Polski z czasów II wojny światowej?

Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy dzieła sztuki Magdalena Ogórek

"Próby odzyskania dzieł sztuki są drogą przez mękę"

W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne dzieła sztuki Niemcy II wojna światowa Magdalena Ogórek

"W Polsce rekordy biją dzieła sztuki powojennej"

121 437 557 złotych – tyle wyniósł łączny obrót czterech największych domów aukcyjnych w 2016 roku. Padło też wiele rekordów na pracach konkretnych artystów. Ponad 2 miliony złotych zapłacono za pracę Romana Opałki, po raz pierwszy w historii rzeźba znalazła się wśród 10 najdrożej sprzedanych prac, a sam rynek odnotował 5-milionowy wzrost. O tym czy sztuka to dobry pomysł na inwestycje oraz czy 2017 rok będzie równie rekordowy mówiła w Polskim Radiu 24 Iza Rusiniakk z DESA Unicum.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA dzieła sztuki malarstwo Jan Matejko

"Często hobbystycznie Polacy wypatrują utraconych dzieł"

- Nie funkcjonuje system, który pozwalałby na odzyskiwanie dzieł sztuki. Nie mamy przygotowanej strategii restytucji utraconych dzieł, na co ostatnio zwracali uwagę kontrolerzy NIK. Raport NIK jest druzgocący, w niekorzystnym świetle pokazuje prace komórek zajmujących się tą tematyką – powiedział w audycji Utracone Odzyskane Marek Kozubal z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Magdalena Ogórek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego MSZ NIK

Tropem obrazu "Wzburzone morze z okrętami"

Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera, "Wzburzone morze z okrętami", w ostatnich dniach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. W audycji Utracone, Odzyskane Magdy Ogórek o losach dzieła holenderskiego malarza mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek II wojna światowa Muzeum Narodowe w Warszawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński dzieła sztuki

Magdalena Ogórek o Śląsku swojego dzieciństwa

- Rybnik traktuję bardzo sentymentalnie. Zawsze będzie dla mnie odniesieniem do dzieciństwa, gdzie było sielsko-anielsko. Wyruszając poza Rybnik, widzimy wody, lasy - opowiada o mieście swojego urodzenia Magdalena Ogórek. Jak przyznaje, dla osób kojarzących Śląsk z typowym krajobrazem, czyli hałdami i szkodami górniczymi, to może być duże zaskoczenie. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Zdziarski Magdalena Ogórek Śląsk Rybnik KULTURA II wojna światowa dzieła sztuki

Los obrazu Gierymskiego „Patrol Polski 1830”

Dzieło Maksymiliana Gierymskiego stołeczna policja zabezpieczyła w jednym z warszawskich domów aukcyjnych 22. marca. „Patrol Polski 1830” został zrabowany podczas II wojny światowej. Ślad po nim zaginął po Powstaniu Warszawskim. O dziele Gierymskiego i jego skomplikowanych losach mówił w audycji Utracone Odzyskane Marek Kozubal z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek dzieła sztuki Maksymilian Gierymski Muzeum Narodowe w Warszawie II wojna światowa

Powstanie Warszawskie. "Grabież na wielką skalę"

– Pierwsze impulsy dzikiej grabieży prywatnej niemieckich żołnierzy odbywały się już od pierwszego dnia Powstania Warszawskiego. Na przykład żołnierze codziennie rano odwozili z Pałacu Brühla pakunki, które przesyłali do Niemiec do swoich rodzinnych miejscowości – mówił w audycji dr Mariusz Klarecki – historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Magdalena Ogórek Polskie Radio 24 dzieła sztuki II wojna światowa Powstanie Warszawskie historia Polski III Rzesza HISTORIA