Polskie Radio
Section05
dziennik

"I ja mam pióro w garści" - Gombrowicz pisze dziennik, choć się tego boi

- Dla Gombrowicza formuła intymności czy formuła tego, co jest osobiste i publiczne, prywatne i zarazem powszechne, nawet uniwersalne, to są wszystko tematy, które go napędzały i które on cały czas rozważał - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury. Podczas audycji "Strefa literatury" rozmawialiśmy o "Dzienniku" Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek dziennik Dwójka literatura wspomnienie

"Aby miłość nie wsiąkła w pustkę". Karol Ludwik Koniński i świat religii

Jeśli chodzi o gwałtowność i radykalizm religijnej myśli porównywano go z Pascalem czy Kierkegaardem. Jego prowadzony podczas wojny dziennik był ważną lekturą dla Czesława Miłosza, Marii Janion czy Jarosława Marka Rymkiewicza. Karol Ludwik Koniński był postacią, która warta jest przypomnienia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo religia filozofia II wojna światowa literatura dziennik msn21-historia

Józef Czapski "Dziennik wojenny" - świadectwo historii XX wieku [POSŁUCHAJ]

Józef Czapski należy do najważniejszych polskich malarzy i pisarzy. Jest także niezwykłym świadkiem historii XX wieku. Publikowane po raz pierwszy dzienniki Józefa Czapskiego prowadzone w latach 1942–1944 po wyjściu z sowieckiego obozu, podczas wędrówki z Armią Andersa, to dzienniki nie tylko malarza i pisarza, ale i żołnierza. Lekturę czytał w Dwójce Grzegorz Damięcki.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziennik Józef Czapski Dwójka

Zygmunt Mycielski. Szlachectwo, muzyka i intymny dziennik

– Zawsze chciałem być muzykiem, nie miałem żadnych wątpliwości. I cieszę się z tego, bo to mi wypełniło życie – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu Zygmunt Mycielski. Ten kompozytor, a także pisarz, autor cenionych dzienników, urodził się 17 sierpnia 1907 roku.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Mycielski Mieczysław Tomaszewski kompozytor muzyka klasyczna Paryż PRL wspomnienie literatura dziennik muzyka współczesna

"Rosyjski imperializm w wojnie przeciw Europie środkowo-wschodniej". Artykuł prezydenta Dudy we włoskim dzienniku

Włoski dziennik "Il Messaggero" opublikował dziś artykuł prezydenta Andrzeja Dudy, nawiązujący do 83. rocznicy napadu Związku Sowieckiego na Polskę. Tekst nosi tytuł "Rosyjski imperializm w wojnie przeciw Europie środkowo-wschodniej".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Włochy dziennik Rosja II wojna światowa 17 września 1939 historia Polski Europa ŚWIAT

Dziennik Józefa Czapskiego bez cenzury i skrótów

"Jestem przecie człowiekiem, który musi pisać, bo inaczej ma wrażenie, że nie żyje, że dopiero jak na papierze sobie zapisze mętną filozofię albo jęki nad trudnościami czy biedami, to ma wrażenie, że te sprawy przeżył, że je sobie uświadamia – że one mu się nie rozpłynęły" – pisał Józef Czapski. Dla malarza i pisarza rytuał codziennego notowania był rzeczą niezwykle istotną, "kontrolą oddechu dnia" – jak sam to nazywał.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski literatura dziennik Dorota Gacek KULTURA

"Europa nie kończy się na Bugu". Prezydenci Polski i Ukrainy w "Die Welt"

W dzisiejszym wydaniu niemieckiego dziennika "Die Welt" pojawił się tekst prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Przywódcy obu krajów potępiają w nim między innymi aneksję Krymu przez Rosję i sprzeciwiają się ukończeniu niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy dziennik Ukraina Wołodymyr Zełenski Andrzej Duda Rosja Nord Stream 2 Europa

"Podwaliny europejskiego ładu". Prezydent o Konstytucji 3 maja dla węgierskiego dziennika

Prezydent Andrzej Duda napisał w 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja w węgierskim dzienniku "Magyar Hirlap", że kierowała się ona zasadami do dziś traktowanymi jako podwaliny europejskiego ładu: poszanowaniem godności ludzkiej, wolności, równości i solidarności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT konstytucja 3 maja Andrzej Duda Węgry dziennik Wolność i Pokój równouprawnienie Solidarność Europa