Polskie Radio
Section05
dźwięki

Co w radiu jest największą sztuką? Red. Eliza Bojarska o sile radiowego przekazu

Redaktor Eliza Bojarska to popularyzatorka historii, nauczycielka wielu pokoleń dziennikarzy, mistrzyni w wymyślaniu trafnych tytułów audycji. Dziś jest na emeryturze, ale zawsze z włączoną radiową Jedynką. Dlaczego wybrała pracę w radiu i jak dbała o siłę przekazu? 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Eliza Bojarska Paweł Golik Aleksandra Ziembińska-Buczyńska Polskie Radio dźwięki wspomnienie dziennikarstwo dziennikarze

Marianna Sankiewicz - doktor inżynier z misją w Polskim Radiu

W Gdańsku premierę miał film "Zielony atrament" o docent Mariannie Sankiewicz, która wychowała dla Polskiego Radia wiele pokoleń inżynierów dźwięku. - To był nauczyciel idealny. Taki, który był też wychowawcą. Kimś, kto nie tylko przekazuje informacje, ale jest też drogowskazem w życiu. Pani docent miała misję, żeby łączyć inżynierię dźwięku z muzyką. Uważała, że ludzie, którzy kształcą się jako inżynierowie powinni być również wykształceni muzycznie - mówił w Dwójce reżyser Paweł Wyszomirski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio inżynieria dźwięki Gdańsk TVP Dwójka FILM KULTURA Marianna Sankiewicz Marzena Bakowska vod Paweł Wyszomirski

"Poczuj – od dźwięku do emocji". Start projektu

"Poczuj" w języku górali śląskich oznacza "posłuchaj" - głównym założeniem projektu jest połączenie rozwoju osobistego z aktywnym uczestnictwem w kulturze. Odbiorcami działań są przede wszystkim dzieci i młodzież, którzy w aktywny i twórczy sposób wezmą udział w programie artystycznym (koncerty i warsztaty Joszka Brody). Patronem medialnym projektu jest Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Joszko Broda dźwięki Muzyka dla dzieci patronatPRD DAB+

W muzycznym ogrodzie. Piosenki o letniej przyrodzie

Tydzień temu w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom słuchaliśmy piosenek opowiadających o porach roku i zmieniającej się wraz z nimi przyrodzie. Tym razem skupiamy się na wszystkim, co w zielonym ogrodzie. Zaglądamy przy tym do muzyki poważnej, której twórcy często sięgali do odgłosów natury, by dźwiękami malować to, co widzieli wokół siebie. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Muzyka dla dzieci dźwięki Izabela Żukowska

Wydmy "śpiewają" w Słowińskim Parku Narodowym. Na czym polega ten fenomen?

 Na Ziemi jest blisko 40 miejsc, w których można usłyszeć "śpiewające wydmy": jednym z nich jest też Słowiński Park Narodowy. Fenomen "śpiewających wydm" jest efektem połączenia odpowiednich warunków atmosferycznych i specyficznej struktury piasku, które powodują rezonans i wibracje, prowadząc do powstawania przeróżnych dźwięków.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Bałtyk plaża piasek dźwięki Radosław Nałęcz natura przyroda Trójka Słowiński Park Narodowy wydmy