Polskie Radio
Section05
edukacja

Słowniczek samorządowy dla dzieci. Co powinien umieć kandydat na burmistrza? Odpowiadają przedszkolaki

Samorząd oznacza powierzenie przez państwo realizacji różnego rodzaju zadań konkretnym osobom. Będziemy ich wybierać już 7 kwietnia. Dla dorosłych to jasne, ale co rozumieją z tego dzieci? Zwykle niewiele, a może warto aby i one wiedziały o co chodzi w rządzeniu, na czym polegają wybory, kto może do nich kandydować i jakie musi spełnić wymagania. Można o tym posłuchać w kolejnych odcinkach reporterskich w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dziecko wybory w Polsce edukacja polityka

Szkoła Młodej Krytyki. "Wiosną nauczymy się, jak robić radio"

Szefowa Czwórki Justyna Dżbik-Kluge, wicedyrektor radiowej Trójki Michał Nogaś i reportażystka Agnieszka Szwajgier poprowadzą spotkania dla młodych dziennikarzy w warszawskiej Big Book Cafe. Wiosenny semestr Szkoły Młodej Krytyki poświęcony będzie przekazowi audio i tworzeniu podcastów. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA młodzież edukacja media dziennikarstwo Agnieszka Szwajgier Kamil Jasieński Justyna Dżbik

POLSKIE RADIO 24 Od kwietnia likwidacja prac domowych. Ekspert: dobra decyzja

- Uczniowie często muszą wybierać priorytety, czego się nauczyć, a czego nie. Aż tyle jest zadanych materiałów. Dzieci i młodzież to też ludzie. Zdarza się, że też po prostu nie dają rady ze wszystkim się wyrobić - mówił w Polskim Radiu 24 przewodniczący Akcji Uczniowskiej Paweł Mrozek. 1 kwietnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące zadawania i oceniania prac domowych.
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej praca domowa Małgorzata Żochowska POLSKA prace domowe

Jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom? Kampania "ZOOstaw, nie porywaj!"

Często zdarza się tak, że kierowani odruchem serca, zabieramy młode zwierzęta rodzicom, pozbawiając je tym samym szansy na prawidłowy rozwój. "ZOOstaw, nie porywaj!" to hasło kampanii realizowanej przez m.in. Lasy Miejskie - Warszawa, której celem jest uświadamianie ludziom, jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta leśne społeczeństwo las ekologia ptaki ornitologia Izabela Kostyszyn przyroda edukacja edukacja przyrodnicza straż miejska

"Mali strażnicy dzikiego królestwa". Sekrety Wigierskiego Parku Narodowegio

Ekspedycja małych odkrywców podjęła wyzwanie, aby w 23 miesiące odkryć 23 polskie parki narodowe. Ekipa odkrywców nabrała już wiatru w żagle i ruszyła odkrywać Wigierski Park Narodowy czyli już drugi na trasie odkrywców po Słowińskim Parku Narodowym. Zapraszamy! Można dołączyć na każdym etapie wyprawy i przeżyć wspólnie niezapomnianą przygodę!
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe przyroda edukacja Krystian Tyrański Marta Powałowska

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo szkoła kanon lektur lektury lektury szkolne literatura KSIĄŻKA książki książki dla dzieci edukacja czytelnictwo nastolatki młodzież

Ministerstwo zdecydowało - koniec z pracami domowymi. Są jednak wątpliwości prawne

Ministra Edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie o zakazie prac domowych. W klasach I-III znikną one całkowicie, w klasach IV-VIII nie będą oceniane. Pojawiły się jednak głosy krytyki wobec decyzji szefowej MEN. Stowarzyszenie Umarłych Statutów zwraca uwagę, że może ono być niezgodne z konstytucją ze względu na przywołanie złej podstawy prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Radosław Nałęcz Trójka Barbara Nowacka Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła szkoła podstawowa edukacja zakaz prac domowych prace domowe

Finasowanie edukacji przez samorządy. Prof. Herbst: problem nierozwiązany od lat

- Podstawowym, od wielu lat nierozwiązanym problemem jest to, że w finansowaniu polskiej edukacji nie wiadomo, kto odpowiada za co. Od kiedy samorządy prowadzą szkoły, są one współfinansowane z pieniędzy rządowych i samorządowych, natomiast nigdy nie zostało precyzyjnie określone, która strona odpowiada za jaki poziom finansowania i jakich dokładnie usług - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mikołaj Herbst (Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych UW), który dyskutował z prof. Małgorzata Żytko (Wydział Pedagogiczny UW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne GOSPODARKA edukacja