Polskie Radio
Section05
elektronika

Mniej czasu w pracy, więcej rozrywki. Tak zmienia się podejście na świecie

Obecnie amerykańscy pracownicy spędzają w pracy średnio 2000 godzin rocznie, podczas gdy w 1900 r. pracowali o 50 proc. więcej. Nie jest to jednak trend widoczny jedynie w USA, ale, jak pokazują dane OECD, obserwowany we wszystkich państwach rozwiniętych. Pracujemy krócej, zarabiamy więcej i wypoczywamy taniej. Jednak nie wszyscy i nie zawsze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA elektronika rozrywka praca

Majówka 2023. Jaki sprzęt i jedzenie wybrać na grilla?

Rozpoczynający się weekend majowy to dobry moment na spotkania z rodziną i przyjaciółmi przy grillu. Podstawą dobrego grillowania jest odpowiedni sprzęt, na którym opiekamy przygotowane potrawy. W "Wolnej sobocie z Jedynką" podpowiadamy, jakie urządzenie wybrać oraz jakie dania warto przyrządzić na grilla. 
Zobacz więcej na temat:  majówka społeczeństwo grill potrawy z grilla elektronika akcesoria kuchenne Karolina Rożej Daniel Wydrych Weronika Puszkar infografika

Kolejne firmy z Chin na "czarnej liście" Waszyngtonu. Wiemy o co są podejrzewane

Stany Zjednoczone dodały 37 firm, głównie chińskich, ale także rosyjskich, białoruskich i tajwańskich do handlowej "czarnej listy", oznaczającej ścisłą kontrolę ich transakcji bankowych - taką decyzję podjął Departament Handlu USA. Zostały oskarżone o kradzież technologii elektronicznych oraz tych związanych z genetyką.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Rosja Chiny sankcje USA embargo elektronika technologie genetyka kradzież danych Białoruś Birma Tajwan

Rafał Błaszczak: muzyka zespołu Niechęć to mierzenie się z otaczającym nas światem

- Ważne, aby mierzyć się z duchem współczesności, jakoś spróbować wyrazić to, co ty i twoi odbiorcy czujecie w danym momencie - mówił w Dwójce gitarzysta Rafał Błaszczak, założyciel grupy Niechęć. Zespół wystąpi podczas najbliższej "Miejscówki z Dwójką", w sobotę 25 lutego o godz. 19.30.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek Jazz muzyka elektroniczna elektronika Niechęć

Chiny uzależnione od zagranicznych półprzewodników. Sytuacja szybko się nie zmieni

Zaawansowane półprzewodniki są kluczem do zasilania szerokiej gamy potencjalnie transformujących technologii, dlatego najnowocześniejsze chipy komputerowe stały się gorącym obszarem geopolitycznej rywalizacji w XXI wieku. Pomimo ich znaczenia, półprzewodniki stanowią rzadki obszar, w którym chińska gospodarka jest zależna od reszty świata - a nie odwrotnie. Każdego roku Chiny importują półprzewodniki za ponad 300 miliardów dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes ŚWIAT handel Europa półprzewodniki elektronika