Polskie Radio
Section05
etyka

Prof. Magdalena Środa: mój świat dzieciństwa obracał się wokół nauki

W audycji "Po drugiej stronie lustra" prof. Magdalena Środa opowiada m.in. o swoim bezkompromisowym stosunku do wartości, o modelu wychowania, jaki odebrała w domu, gdzie królowała dysputa socjologiczna rodziców. - Mój świat dzieciństwa stworzony przez ojca, a i również przez mamę, bo była socjolożką, obracał się wokół nauki - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Magdalena Środa socjologia wspomnienie filozofia etyka kobieta feminizm

Albert Schweitzer. Teolog, który założył w Afryce szpital

–  W pewnym momencie doszedł do przekonania, że będzie bardziej przydatny światu, nie tyle  działając słowem, jako teolog, ile czyniąc rzeczy praktyczne, wśród najbardziej potrzebujących – opowiadał w Polskim Radiu dr Bogusław Stelcer o Albercie Schweitzerze, myślicielu, muzykologu i lekarzu, laureacie Pokojowej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Albert Schweitzer chrześcijaństwo protestantyzm filozofia etyka Afryka gabon

"Nigdy jeden przeciw drugiemu". Jan Paweł II o solidarności i odpowiedzialności

12 czerwca 1987 roku, jeden z dni III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przyniósł wiele ważnych przemówień papieża do wiernych. W homiliach skierowanych wówczas do młodzieży, do chorych czy do ludzi pracy padły słowa, które na trwałe zapisały się w historii papieskich podróży do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Trójmiasto PRL Gdańsk chrześcijaństwo Częstochowa Jasna Góra etyka praca młodzież Kościół katolicki

Od mobilnych komór gazowych po fałszywe testy. Wątpliwa etyczność niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego

Niemieckie koncerny motoryzacyjne takie jak Volkswagen czy BMW były zaangażowane w zbrodnie nazistowskiego reżimu, m.in. przez wykorzystywanie pracy robotników przymusowych z krajów okupowanych. Konstrukcja innej z niemieckich firm posłużyła do produkcji ciężarówek, będących mobilnymi komorami gazowymi. Współczesne czasy to m.in. globalna afera spalinowa Grupy VW, która ponadto dużą część produkcji prowadzi w Chinach, gdzie - jak wiele na to wskazuje - pracują internowani w obozach pracy Ujgurzy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja volkswagen bmw mercedes etyka firma

ANALIZA Czy takich wzorców potrzebujemy? "Słowik", "Megakot", "Nikoś" - dawniej mafiozi, dziś bohaterowie popkultury

W dzisiejszym świecie wiedzę czerpiemy w głównej mierze z nowoczesnych środków społecznego przekazu - portali społecznościowych (jak Facebook czy Twitter), serwisów wideo (YouTube czy gigant streamingowy Netflix) czy zwykłych stron internetowych poświęconych newsom. Co jednak gdy na owych platformach przeważają treści jawnie szkodliwe i budujące fałszywy obraz? Odwracające wartości? Dobrym przykładem takiego mechanizmu jest ostatnie poruszenie medialne towarzyszące dwóm panom - pięściarzowi, który próbuje zaistnieć oraz byłemu gangsterowi, który trząsł całą Warszawą w latach 90.
Zobacz więcej na temat:  TVN media dziennikarstwo społeczeństwo przestępczość Jan Śpiewak etyka netflix POLSKA

"Megakot" znika z "Królowych życia?". Jest reakcja TVN po nagłośnieniu sprawy przez Jana Śpiewaka

Jan Śpiewak, działacz miejski, były kandydat na prezydenta Warszawy, zwrócił uwagę na treści promowane w telewizji TTV należącej do TVN. "Prowadząca program »Królowe życia«, to burdelmama, która odbyła wyrok więzienia za stręczycielstwo i handel ludźmi" - podaje aktywista. "Żyjemy w świecie odwróconych wartości" - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo media TVN Jan Śpiewak etyka rozrywka

"Możliwe bardzo poważne konsekwencje dla dzieci i matek". Biolog molekularny o in vitro

– Zapłodnienie in vitro ma wiele ciemnych stron, o których nie mówią właściciele i personel klinik in vitro, gdyż procedura ta stanowi ich podstawowe źródło dochodu – mówi biolog molekularny i bioetyk dr n. med. Monika Zazula. Dodaje, że konsekwencje procedury mogą być bardzo poważne zarówno dla dzieci, jak i matek.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie rodzina in vitro etyka biologia choroba dzieci ciąża dziecko kobieta POLSKA NAUKA

Projekt ustawy o wolności sumienia m.in. ws. aborcji w USA. "Wzywamy Kongres, aby stanął w obronie godności"

W USA trwa dyskusja nad ustawą wprowadzającą zmiany w publicznej służbie zdrowia. Celem nowelizacji jest zakaz rządowej dyskryminacji pracowników opieki zdrowotnej, którzy z poważnych powodów moralnych lub religijnych zdecydowanie sprzeciwiają się uczestniczeniu w niektórych procedurach medycznych, głównie aborcji.
Zobacz więcej na temat:  aborcja kobieta prawo USA ŚWIAT społeczeństwo polityka zdrowie lekarz pielęgniarka Kościół Za życiem dziecko etyka

"Ludzka kondycja jest głównie kondycją zwierzęcą"

- W wielu miejscach swojego dzieła Alasdair MacIntyre podkreślał, że nasza ludzka kondycja jest głównie kondycją zwierzęcą. Wbrew temu, co propagowane jest w dominujących obecnie nurtach, nie jesteśmy duchem w ciele, który może za pomocą wyrafinowanych koncepcji moralnych zupełnie oderwać się od tego, że jesteśmy ciałami. Nie tyle posiadamy ciała, co ciałami jesteśmy - mówił w audycji Wojciech Szymański.
Zobacz więcej na temat:  filozofia etyka zwierzęta Dwójka Michał Nowak