Polskie Radio
Section05
film polski

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat

Wajda, Polański, Has - we Wrocławiu kręcili filmy najwięksi, a tamtejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. - Właściwie nie ma polskiego reżysera, który tutaj przynajmniej jednego filmu by nie zrobił - powiedział w Dwójce Robert Banasiak, dyrektor WFF.
Zobacz więcej na temat:  reżyser Andrzej Wajda Zbigniew Cybulski Sylwester Chęciński Wojciech Jerzy Has Andrzej Żuławski Agnieszka Holland Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Jakub Jamrozek Roman Polański Dwójka Wrocław film polski PRL

"Sami swoi. Początek". Prequel kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego już w kinach

Na ekrany trafiła komedia "Sami swoi. Początek" w reżyserii Artura Żmijewskiego. To długo wyczekiwany prequel kultowej trylogii komediowej Sylwestra Chęcińskiego: wyczekiwany z nadzieją i, jak to w takich wypadkach bywa, z obawami. Tym razem w role Kargula i Pawlaka wcielą się Adam Bobik i Karol Dziuba. Na ekranie zobaczymy też m.in. Weronikę Humaj i Annę Dymną, które o produkcji opowiedziały w audycji "Trójkowo, filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński kino film polski Sami swoi. Początek KULTURA Anna Dymna Weronika Humaj

"Ultima Thule" wchodzi do kin. Jakub Gierszał: to historia kameralna, intymna

"Ultima Thule" to opowieść o młodym mężczyźnie, który w poszukiwaniu siebie samego wyrusza na odległą brytyjską wyspę, zamieszkaną zaledwie przez kilkadziesiąt osób. W rolę Bartka wciela się Jakub Gierszał. - To historia kameralna, intymna - mówi w rozmowie z Martyną Podolską. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska film polski konkurs chopinowski kino Jakub Gierszał aktorstwo KULTURA Ultima Thule Biała odwaga Klaudiusz Chrostowski

"Kargul, podejdź no do płota". 10 najlepszych cytatów z filmu "Sami swoi"

16 lutego br. do kina trafił film "Sami swoi. Początek" w reżyserii Artura Żmijewskiego. Premiera prequelu trzyczęściowej opowieści o skłóconych rodzinach Pawlaków i Kargulów to doskonała okazja, aby przypomnieć najlepsze cytaty z pierwowzoru Sylwestra Chęcińskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski FILM Sami swoi. Początek Sylwester Chęciński Kresy Andrzej Mularczyk film polski Władysław Hańcza Wacław Kowalski

Kazimierz Kutz - Ślązak o Ślązakach

95 lat temu, 16 lutego 1929 roku, urodził się Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny. Pochodzący z tradycyjnej śląskiej rodziny górniczej twórca trafił do szkoły filmowej w Łodzi dzięki peerelowskiej polityce promowania osób z pochodzeniem robotniczo-chłopskim. Na swój sukces jednak ciężko zapracował, ucząc się po 18 godzin dziennie ze strachu przed wyrzuceniem ze studiów.
Zobacz więcej na temat:  śląskie Śląsk stan wojenny kopalnia Wujek kino Kazimierz Kutz film polski

Kargul i Pawlak powracają na ekran. Adam Bobik: nie staramy się kopiować

Dobrze znani bohaterowie kultowych komedii sprzed lat powracają. Tym razem Kargulów i Pawlaków poznamy jako młodych chłopaków jeszcze sprzed przesiedlenia z Kresów. W piątek 16 lutego do kin wejdą "Sam swoi. Początek". Film w reżyserii Artura Żmijewskiego oparty jest na oryginalnym scenariuszu Andrzeja Mularczyka. - Cały czas towarzyszyła mi wdzięczność Bogu, że coś niewiarygodnego wydarza się w moim życiu - mówi Adam Bobik, który wciela się w obrazie w rolę Kazimierza Pawlaka.
Zobacz więcej na temat:  film polski Adam Bobik aktor Sami swoi. Początek Martyna Podolska kino

Ćwierć wieku "Ogniem i mieczem". Hoffman: "To film o ludzkich namiętnościach"

- Myślę, że patriotyzm i w książce Sienkiewicza, i w jej ekranizacji jest rzeczą absolutnie naturalną. Natomiast najważniejszą sprawą są ludzkie uczucia, odwieczne namiętności, niezależnie od historycznego czasu i kostiumu, to znaczy miłość, nienawiść, zazdrość, żądza władzy. To, co kieruje człowiekiem od Kaina i Abla po dzień dzisiejszy - mówił w audycji Polskiego Radia z 1999 roku Jerzy Hoffman.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Trylogia Jerzy Hoffman Michał Żebrowski film polski izabella scorupco Ewa Wiśniewska Wojciech Malajkat Krzysztof Kowalewski Henryk Sienkiewicz Krzesimir Dębski Jacek Cygan

Lena Góra: co by było, gdybyśmy się nie bali wyglądać dziwnie?

W tym roku po raz 26. zostaną wręczone Polskie Nagrody Filmowe ORŁY. Listę produkcji i twórców, którzy mają szansę na to najważniejsze w  polskiej kinematografii wyróżnienie, Polska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek 8 lutego. Wśród nominowanych w kategorii "najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca" jest Lena Góra za kreację w filmie "Imago". Wcześniej została za nią nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński kino film polski Polskie Nagrody Filmowe Orły Lena Góra Agnieszka Suchora

Polskie Nagrody Filmowe "Orły". Dariusz Jabłoński: widać zainteresowanie historią [LISTA NOMINACJI]

- Moim zdaniem ważne są zabawa, żart przykryty kostiumem, a jednak ciągle opowiadający o współczesności. Mówię tutaj oczywiście o filmie "Kos", który został obsypany nominacjami, i o serialu "1670", który też zwrócił uwagę Akademii - powiedział pomysłodawca i prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podczas ogłoszenia nominacji do Polskich Nagród Filmowych "Orły".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka film polski Polskie Nagrody Filmowe Orły kino nagroda Polska Akademia Filmowa Orły 2024

Polskie Nagrody Filmowe "Orły". Kto otrzymał nominacje do "polskich Oscarów"?

Polskie Nagrody Filmowe "Orły" przyznawane są przez Polską Akademię Filmową od roku 1999. Trwa 26. edycja wydarzenia, ogłoszenie wyników nastąpi 4 marca. Najwięcej nominacji otrzymał film "Kos" Pawła Maślony (16). Doceniono również "Doppelgängera. Sobowtóra" Jana Holoubka (13) i "Filipa" Michała Kwiecińskiego (13). Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Nagrody Filmowe Orły Martyna Podolska film polski Polska Akademia Filmowa Dariusz Jabłoński film Kos

"Rękopis znaleziony w Saragossie". Ulubiony film Martina Scorsese

59 lat temu, 9 lutego 1965 roku, odbyła się premiera filmu Wojciecha Jerzego Hasa pod tytułem "Rękopis znaleziony w Saragossie". W niemal odciętej od świata komunistycznej Polsce, pod Częstochową, powstał dziejący się w Hiszpanii, urzekający wizualną siłą film, o którym tacy reżyserzy jak Francis Ford Coppola czy Martin Scorsese mówią jako o swoim ulubionym dziele.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski premiera San Sebastian literatura literatura polska kino

Klasyka polskiej kinematografii w kinach studyjnych. Co można będzie obejrzeć?

Startuje "Krótka historia polskiego kina cz. II: twórcy osobni". To wyjątkowy projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z klasyką polskiej kinematografii. - Tym razem poznamy produkcje i twórców, którzy w jakiś sposób zawsze pozostawali troszeczkę z boku głównego nurtu - mówi kurator przeglądu i filmoznawca Tomasz Kolankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka film polski Kasia Dydo Katarzyna Dydo kino

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla konkurs chopinowski film polski kino Jakub Piątek reżyser film dokumentalny Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dwójka KULTURA FILM dokument

Marcin Koszałka o filmie "Biała odwaga": człowiek czasami dokonuje ekstremalnych wyborów

- Traktujemy górali jak naszą zabawkę, każdy chce zawłaszczyć ich dla siebie. W czasach Austro-Węgier mieli być Austriakami i Węgrami, w czasach zaborów byli wykorzystywani jako symbole polskiej wolności. Potem Niemcy chcą im udowodnić germańskie pochodzenie. Następnie przychodzi władza ludowa i nie ma kary dla 20 tysięcy ludzi, którzy podpisali kenkarty. Na krótkie więzienie zostają skazani główni działacze, sprawa zostaje zatuszowana - mówił w Dwójce Marcin Koszałka, reżyser filmu "Biała odwaga".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Koszałka film polski historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek Podhale reżyser Zakopane Tatry