Polskie Radio
Section05
fotograf

Leszek Fidusiewicz i stan wojenny fotografowany z ukrycia

- Jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego wszyscy chodzili z siatkami plastikowymi, nazywanymi anóżkami, dlatego, że mówiło się, że noszę tę siatkę, bo a nuż będzie można coś kupić. Ja tę siatkę wyposażyłem w aparat fotograficzny z silnikiem i zrobiłem w niej dziurkę - tak fotograf Leszek Fidusiewicz opowiadał w Dwójce o swoich doświadczeniach z czasu stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny zdjęcia fotograf Jakub Kukla Leszek Fidusiewicz Dwójka PRL historia PRL

Rafał Bielski: nie chciałbym żyć w XIX-wiecznej Warszawie

Carskie wojsko, nazwy ulic napisane cyrylicą, nieczystości płynące rynsztokami - tak dwa wieki temu wyglądała dzisiejsza stolica Polski. - Wydaje mi się, że to nie jest miasto, w którym chcielibyśmy żyć - mówił w Dwójce Rafał Bielski, autor publikacji "Było takie miasto... Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego Tom 1. 1860-1905".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek Warszawa fotografia fotograf zdjęcia album kolekcja historia warszawy

Adam Bujak. Posłuchaj wspomnień fotografa Jana Pawła II

– Zostałem fotografem, aby uwieczniać rzeczywistość, z którą ludzie często się nie spotykają, jak codzienność mnichów kamedułów, kompletnie zamkniętych przed światem, a nawet życie prywatne Jana Pawła II. Te wszystkie wspaniałe wydarzenia, których ludzie nie byli w stanie zobaczyć, a których ja byłem świadkiem. To właśnie nimi chciałem się podzielić – mówił Adam Bujak na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA SZTUKA fotografia fotograf Jan Paweł II zdjęcia artysta

"Nosiciel tajemnicy" - portrecista z Auschwitz Wilhelm Brasse

- Jest to jedna z najciekawszych, prawdziwych historii, jaką może poznać świat. Człowiek, który był Polakiem, trafił do Auschwitz nieprzypadkowo, bo był więźniem politycznym - mówiła Anna Dobrowolska, autorka książki "Byłem fotografem w Auschwitz". 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Dwójka Roch Siciński literatura fotografia fotograf

Uchwycić wspólnotę. Trwa Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

Jesteśmy na półmetku Fotofestiwal – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, którego motywem przewodnim w tym roku jest tworzenie wspólnoty. Do 26 czerwca możemy nie tylko oglądać prace takich sław jak Alex Webb, Roger Ballen, Vivianne Sassen, Christina de Middel czy Martin Kollar, ale także brać udział w oprowadzaniu kuratorskich, spotkaniach i warsztatach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KULTURA wystawa fotografia fotograf Łódź wojna na Ukrainie Ukraina Białoruś SZTUKA

Kolor zmienił fotografię. Pierwsza barwna odbitka została pokazana w 1861 roku

Obecnie fotografia barwna jest standardem, zaś czarno-biała to raczej domena fotografii artystycznej. Ale jeszcze 30-40 lat temu odbitki barwne były wręcz luksusem. Znawcy tematu spierają się co do faktu kto pierwszy wykonał barwną fotografię. Uważa się, że był to Thomas Sutton, pracujący na zlecenie i pod kierunkiem Jamesa Clerka Maxwella. 17 maja 1861 roku w Royal Institution w Londynie Thomas Sutton zaprezentował pierwsze w historii kolorowe zdjęcie swego autorstwa.
Zobacz więcej na temat:  fotografia kodak kolor HISTORIA wynalazek wynalazcy fotograf barwy

Wojna oczami fotoreportera. "Wszystkie obrazy zostają w głowie. Są naprawdę straszne"

Każdego dnia fotoreporterzy, również ci z Polski, ryzykują życie, aby pokazać całemu światu, co dzieje się na Ukrainie. - Na miejscu Rosjan nie wchodziłbym tutaj. Ukraińcy są tak zdeterminowani, że będą walczyć do ostatniej kropli krwi. Biada Rosjanom, jak tu wejdą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia fotograf Maksymilian Rigamonti, aktualnie przebywający w okolicach Kijowa. Jak straszna jest wojna za naszą wschodnią granicą?
Zobacz więcej na temat:  Ukraina społeczeństwo Roman Czejarek fotograf Jedynka Ukraina

PR24 Paweł Roman i fotografie uzyskane techniką mokrego kolodionu

- Każdy artysta szuka nowego środka wyrazu. Jesteśmy takimi poszukiwaczami nowego, nowych, nieodkrytych dróg. (...) Ja tak naprawdę nie kopiuję tego, co kiedyś było, tylko staram się tworzyć prace przy użyciu starej techniki w nowy sposób - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Roman, fotograf, który swoje prace tworzy techniką mokrego kolodionu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia zdjęcia KULTURA SZTUKA artysta fotograf

Nieznane polskie fotografki. "To bohaterki, o których powinniśmy pamiętać"

- Na ich fotografiach bez wątpienia zapisane są najważniejsze wydarzenia w historii Europy. To było kluczowe, żeby opowiedzieć o nich szerzej, ponieważ to nie są tylko środowiskowe opowieści, ale historie tego, co działo się w latach 70., 80. i 90. - mówiła w Dwójce Monika Szewczyk-Wittek, autorka publikacji "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek", a także kuratorka wystawy o tym samym tytule.
Zobacz więcej na temat:  fotografia fotograf kobieta wystawa historia Polski Jakub Kukla Dwójka KULTURA