Polskie Radio
Section05
frank szwajcarski

Dobre wieści dla frankowiczów

Jeszcze pół roku temu za franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić 30 gr więcej niż obecnie. Od niemal dwóch i pół roku, czyli od czasu uwolnienia kursu franka do euro, oscylował on wokół 4 zł. W tej chwili jest na minimach przedziału, w którym poruszał się w tym czasie. Zdaniem Adama Koreckiego z TMS Brokers jest duża szansa na to, że na tych poziomach pozostanie. To dobre wieści dla posiadaczy kredytów w tej walucie.
Zobacz więcej na temat:  frank szwajcarski kredyt hipoteczny

Rynek oddał frankowiczom 16 miliardów złotych

W kwietniu wartość zadłużenia z tytułu walutowych kredytów zaciągniętych na zakup nieruchomości wyniosła 150,4 mld zł i była o 16,4 mld zł niższa niż przed rokiem. To jednak nie efekt rządowej pomocy ani łaskawości banków, ale wynik działania sił rynkowych, które sprawiły, że frank mocno potaniał. Teza, że dzięki nim problem rozwiąże się sam, jest jednak przedwczesna.
Zobacz więcej na temat:  frank szwajcarski kredyt walutowy kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy

Kredyt we frankach. Banki same rozwiążą problem?

Grupa robocza przy Komitecie Stabilności Finansowej proponuje nowe rozwiązanie problemu kredytobiorców zadłużonych we frankach. Pod groźbą kar finansowych, banki miałyby wypracować atrakcyjną metodę pomocy klientom. Rozważa się również wprowadzenie bezzwrotnych pożyczek z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pomysły komentował w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kredyt mieszkaniowy kredyt walutowy frank szwajcarski mieszkanie

"Wybór Francuzów to czysty zysk, oszczędność i spokój"

- Frankowicze mogą spać spokojnie, bo nie będzie zawirowań z walutami. Nie będzie tąpnięcia, ucieczki do bezpiecznych walut czyli do dolara i franka, frank nie będzie rósł i raty będą zwyczajnie niższe – powiedział w programie Rządy Pieniądza Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge. O ekonomicznych aspektach wyboru Francuzów mówili także dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Bartłomiej Godusławski (Puls Biznesu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja wybory prezydenckie Emmanuel Macron Marine Le Pen frank szwajcarski euro strefa euro