Polskie Radio
Section05
frank szwajcarski

Powstanie komisja śledcza ws. kredytów we frankach?

Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy dot. "frankowiczów" będzie miało miejsce na środowym posiedzeniu Sejmu. Propozycja głowy państwa zakłada: łatwiejsze wnioskowanie kredytobiorców o pomoc, większe i dłuższe wsparcie osób mających kłopoty ze spłatą zobowiązań i zachęty dla banków do przewalutowania kredytów hipotecznych na złotówki. O ustawie dot. "frankowiczów" mówił w audycji Północ-Południe Robert Wajgel ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kredyty walutowe kredyt mieszkaniowy kredyt hipoteczny frank szwajcarski

Prezydencki projekt ws. pomocy dla frankowiczów w Sejmie

Sejm zajmował się w piątek prezydenckim projektem ustawy, która ma pomóc finansowo posiadaczom kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach szwajcarskich. W Rządach Pieniądza komentarz Piotra Soroczyńskiego z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Łukasza Kozłowskiego z Pracodawców RP i Sławomira Horbaczewskiego, ekonomisty. Obrady Sejmu relacjonowała reporterka PR24 Ewa Wasążnik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kredyty walutowe kredyt hipoteczny frank szwajcarski Andrzej Duda Sejm

"Pomoc frankowiczom". Akcja Naczelnej Rady Adwokackiej

Do udziału w akcji „Pomoc frankowiczom” zgłosiło się ponad 600 adwokatów z całej Polski. Będą oni udzielać pomocy prawnej osobom, które posiadają kredyty indeksowane lub denominowane do waluty obcej. Pomoc kierowana jest szczególnie do osób, które zaciągnęły kredyt w latach 2006-2008, z uwagi na zbliżający się okres przedawnienia roszczeń. O akcji „Pomoc frankowiczom” mówił w Polskim Radiu 24 adw. Łukasz Wydra z Komisji Wizerunku Zewnętrznego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Zobacz więcej na temat:  prawo kredyty walutowe frank szwajcarski kredyt we frankach pozew

Frank tańszy już nie będzie

Frank szwajcarski wyceniany obecnie po 3,70 zł na pewno cieszy frankowiczów, jeszcze w styczniu płaciliśmy za niego 4 zł. Tyle, że "laba", jak zawsze nie trwa wiecznie - jak powiedział PAP prezes zarządu Związku Maklerów i Doradców Paweł Cymcyk, ten poziom utrzyma się do końca roku, a "największa fala umocnienia się polskiej waluty i osłabienia się jednocześnie franka jest już niestety za nami".
Zobacz więcej na temat:  frank szwajcarski waluty GOSPODARKA

"Trzeba uznać, że kredyty frankowe nie były walutowe"

Łatwiejsze wnioskowanie kredytobiorców o pomoc, większe i dłuższe wsparcie dla tych, którzy mają problemy z kredytami hipotecznymi czy zachęty dla banków do przewalutowania kredytów hipotecznych na złote – to główne propozycje projektu nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, autorstwa prezydenta. Ma on pomóc m.in. posiadaczom kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach szwajcarskich. – To markowanie gry, tworzenie wrażenia, że coś tam robimy – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Paweł Grabowski z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Andrzej Duda kredyty walutowe frank szwajcarski