Polskie Radio
Section05
getto warszawskie

Na terenie dawnego getta w Warszawie odkryto warsztat produkujący sztućce

Warsztat rzemieślniczy odnaleziono podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ulicy Anielewicza w Warszawie. – To odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ warsztat zachowany jest niemal w całości. Zachowana jest podłoga drewniana czy podstawy maszyn – powiedział archeolog Michał Grabowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA getto warszawskie Holokaust Żydzi niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy zbrodnie wojenne Warszawa odkrycia i ciekawostki archeologia

Zbrodnia bez kary, czyli powojenne losy pięciu nazistowskich zbrodniarzy

Po II wojnie światowej niektórzy Niemcy odpowiedzialni za zbrodnie nazistowskie z czasów istnienia III Rzeszy stanęli przed sądem. Nie wszyscy winowajcy ponieśli karę adekwatną do swoich czynów: niektórzy w więzieniu spędzili zaledwie kilka lat, inni zostali z niego zwolnieni warunkowo. Spora część natomiast nigdy nie została osądzona. 
Zobacz więcej na temat:  nazizm zbrodnie wojenne III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Powstanie Warszawskie getto warszawskie Auschwitz II wojna światowa Norymberga Erich von dem Bach-Zelewski Holokaust historia Polski historia warszawy HISTORIA

Mieczysław Fogg. Legendarny piosenkarz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Podczas Powstania Warszawskiego, jako żołnierz Armii Krajowej, miał specjalną misję – koncertowania w powstańczych domach, szpitalach i schronach. Zagrał wtedy 104 koncerty. Mieczysław Fogg, a właściwie Fogiel, urodził się 30 maja 1901 roku w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Mieczysław Fogg Warszawa II wojna światowa getto warszawskie Powstanie Warszawskie sprawiedliwi wśród narodów świata

W hołdzie Irenie Sendlerowej i ofiarom powstania w getcie. Reportaż "Ponad nocą" [POSŁUCHAJ]

Irena Sendlerowa w czasie II wojny światowej uratowała około 2,5 tys. dzieci. Kilka dni po jej 15. rocznicy śmierci i w 80. rocznicę upadku powstania w getcie warszawskim, wyemitowaliśmy w Programie 1 Polskiego Radia reportaż "Ponad nocą" autorstwa Antoniego Rokickiego. "Ponad nocą" to także tytuł wyjątkowego koncertu, który odbył się w Wolskim Centrum Kultury w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski getto warszawskie powstanie w getcie II wojna światowa Irena Sendlerowa Antoni Rokicki pr poleca

Władysław Szlengel - satyryczny kronikarz warszawskiego getta

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała w radiowej Jedynce dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  poezja kabaret wiersze piosenka Żydzi getto warszawskie II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka HISTORIA historia warszawy

Symbol pamięci o mieszkańcach getta. Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie

W audycji "Spacer z kulturą" przypominamy o trwającej do 7 maja wystawie "Pamięć 1943", przygotowaną wspólnie przez Muzeum Getta Warszawskiego (MGW) i Narodowe Centrum Kultury. Ekspozycja opisuje tragedię getta warszawskiego i prezentuje bezcenny dokument: Raport Stroopa, który będzie jednym z najważniejszych eksponatów powstającego muzeum, oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury getto warszawskie wystawa KULTURA historia Polski Michał Montowski Joanna Ficińska Żydzi

Władysław Szlengel - poeta getta warszawskiego. Reportaż "Wiersze czytane umarłym" [POSŁUCHAJ]

Mówi się o nim w internecie "zapomniana gwiazda Warszawy". Niewielu zna jego nazwisko, natomiast niemal wszyscy potrafią zaśpiewać przedwojenne tango "Panna Andzia ma wychodne". Władysław Szlengel przed wojną bawił publiczność w kabaretach i rewiach, jego tanga wydawano na płytach. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Małgorzata Sawicka getto warszawskie historia Polski pr poleca

"Wiersze czytane umarłym" - reportaż Małgorzaty Sawickiej o Władysławie Szlengelu, poecie getta warszawskiego

Mówi się o nim w internecie "zapomniana gwiazda Warszawy". Niewielu zna jego nazwisko, natomiast niemal wszyscy potrafią zaśpiewać przedwojenne tango "Panna Andzia ma wychodne". Władysław Szlengel przed wojną bawił publiczność w kabaretach i rewiach, jego tanga wydawano na płytach. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Małgorzata Sawicka getto warszawskie historia Polski

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w odpowiedzi na działania Niemców zmierzające do likwidacji getta, związane z planem eksterminacji europejskich Żydów. - Musimy pamiętać to tym, żeby to się nie powtórzyło. Hasło "nigdy więcej" jest bardzo uniwersalne i potrzebne - mówiła w Polskim Radiu 24 wicedyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Małgorzata Sołtysik.   
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie II wojna światowa powstanie w getcie Żydzi historia Polski

Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec oddali hołd ofiarom powstania w getcie warszawskim

Prezydenci, biorący udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, po przemówieniach udali się wspólnie pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie. Tam prezydent Andrzej Duda, prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier i prezydent Izraela Isaak Herzog złożyli kwiaty.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie historia Polski Andrzej Duda POLSA kosmos Katyń Sejm musical język polski

PR24 "Teatr Żydowski pamięta". Gołda Tencer o wydarzeniach związanych z 80. rocznicą powstania w getcie

W związku z 80. rocznicą Powstania w getcie warszawskim, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Centrum Kultury Jidysz oraz Fundacja Shalom zapraszają na wydarzenia i spektakle upamiętniające historię z kwietnia 1943 roku. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Gołda Tencer, kierownik artystyczna Teatru Żydowskiego, prezes Fundacji Shalom, reżyser, aktorka, piosenkarka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gołda Tencer Marcin Gmys KULTURA TEATR Teatr Żydowski powstanie w getcie getto warszawskie