Polskie Radio
Section05
historia Polski

"To jest coś wyjątkowego". Sukces polskiej nauki na wystawie "Enigma. Zagadka rozwiązana"

"Enigma. Zagadka rozwiązana" to wyjątkowa wystawa, na której po raz pierwszy jest prezentowane szczególne dzieło polskich kryptologów. Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro na antenie Polskiego Radia 24 zdradził szczegóły i opowiedział w czym tkwi wyjątkowość eksponatów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Maja Kluczyńska Enigma historia Polski społeczeństwo POLSKA

Pamiętne role Kaliny Jędrusik. Femme fatale, trzpiotka, kobieta dojrzała

– Miałam wielką przyjemność ze współpracowania z kamerą. Czułam się niezwykle, coś w tym było tajemniczego. Samo wejście do studia wprawiało mnie w stan małego upojenia – mówiła Kalina Jędrusik w Polskim Radiu w 1991 roku. Gdyby kamera mogła mówić, zapewne to samo powiedziałaby o aktorce. Ich współpraca trwała kilka dekad.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik aktorzy aktorstwo historia Polski HISTORIA FILM film polski kino Andrzej Wajda Krzysztof Kieślowski Jerzy Gruza Janusz Morgenstern Kazimierz Kutz Gustaw Holoubek Tadeusz Chmielewski Daniel Olbrychski

Obchody Roku kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczysta gala na UKSW

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uroczystą galą zakończyły się oficjalne obchody roku patrona uczelni. Nagrodzono laureatów konkursów o prymasie - plastycznego, skierowanego do uczniów szkół podstawowych na Mazowszu, które noszą imię kard. Wyszyńskiego, oraz konkursu wiedzy o patronie uczelni dla studentów UKSW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Stefan Wyszyński historia Polski Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego szkolnictwo wyższe Kościół katolicki chrześcijaństwo

Na Ukrainie przywrócono pamięć dawnego polskiego cmentarza. "Chcielibyśmy, żeby przyjeżdżali tu Polacy"

Polski cmentarz we wsi Majdan, nieopodal Drohobycza, to jedna z wielu zapomnianych nekropolii na Ukrainie. Dzięki wolontariuszom Fundacji św. Antoniego udało się uporządkować zapomniane nagrobki i oddać szacunek pochowanym tam rodakom. Wspólnie z konsul generalną RP we Lwowie Elizą Dzwonkiewicz i księdzem proboszczem Mirosławem Lechem modlono się i zapalono znicze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina historia Polski pamięć Europa

Niepodległa jest kobietą. Bohaterskie bojowniczki o wolność

Listopad to czas, kiedy chyba najczęściej rozmawiamy o Polsce i o jej drodze do niezależnego bytu państwowego po 123 latach niewoli. Wspomina się „Ojców niepodległości”, spiera o ich rolę, wkład w dzieło stworzenia II Rzeczpospolitej. Jednocześnie jednak wciąż rola kobiet w tych działaniach jest co najmniej niedoceniana.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski niepodległość kobieta Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Trójka

"Chcieliśmy zostawić po sobie znak". W Warszawie zasadzono drzewo upamiętniające walki żołnierzy AK

W Warszawie zasadzone zostało drzewo upamiętniające walki żołnierzy Armii Krajowej Korpusu "Jodła". Zasadzona roślina to jodła pochodząca z Gór Świętokrzyskich, w których w czasie II wojny działali żołnierze Korpusu, a którzy w sierpniu 1944 roku, w ramach akcji "Burza", ruszyli z pomocą dla Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Armia Krajowa Powstanie Warszawskie HISTORIA społeczeństwo historia Polski

Orwell, Joyce i Dante jeszcze raz po polsku. Nowe przekłady klasyków literatury

W ostatnim roku ukazało się kilka nowych tłumaczeń sławnych dzieł literackich, m.in. "Boskiej Komedii" Dantego, "Ulissesa" Jamesa Joyce'a i powieści George'a Orwella. Autorzy przekładów przyznają, że warunki epidemicznej izolacji sprzyjały intensywnej pracy i doprowadzeniu jej do końca.
Zobacz więcej na temat:  literatura HISTORIA historia Polski James Joyce Dante Alighieri George Orwell KSIĄŻKA książki tłumacz

"Suwerenne państwo jest dla Polaków dobrem bezcennym". Artykuł prezydenta w portalu eSpona

Suwerenne państwo – wspólny, urządzany przez nas samych dom oraz najpewniejszy gwarant naszych praw i wolności – jest dla nas dobrem bezcennym; dobrem, w obronie którego gotowi jesteśmy do najwyższych poświęceń - pisze prezydent Andrzeja Duda w artykule w czarnogórskim portalu eSpona.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czarnogóra POLSKA Andrzej Duda media niepodległość historia Polski

"Doszło do zawłaszczenia instytucji państwa przez partię". Jan Żaryn o okresie PRL

- Relacja między Moskwą a władzami PZPR rzutuje na brak suwerenności ówczesnej polskiej państwowości. W Polsce doszło do zawłaszczenia instytucji państwa przez partię, która nie wykonałaby tego zadania nie tylko bez zezwolenia, ale i bez wsparcia swojego rzeczywistego mocodawcy, czyli właśnie Moskwy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm Polskie Radio 24 POLSKA Jan Żaryn

Londyn: w Ambasadzie RP odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w piątek wieczorem w Ambasadzie RP w Londynie. Głównymi punktami uroczystości były odśpiewanie hymnu narodowego, wręczenie odznaczeń zasłużonym Polakom oraz występ artystyczny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Londyn dyplomacja 11 listopada dzień niepodległości Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 polityka historia Polski

Wyjątkowe lekcje historii i patriotyzmu w Solurze i Rapperswilu

Ambasada RP w Bernie zorganizowała wyjątkowe lekcje historii i patriotyzmu, podczas których podkreślono zasługi polskiej emigracji w Szwajcarii dla odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach programu "Polacy światu" projekt "Polacy w Szwajcarii", przybliżono dokonania postaci takich jak Antoni Patek, Józef Wierusz-Kowalski, Ignacy Jan Paderewski, Gabriel Narutowicz, Ignacy Mościcki, Józef Maria Bocheński czy Stefan Kudelski -  ludzi, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój światowej kultury, nauki i techniki.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Szwajcaria historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polonia