Polskie Radio
Section05
historia radiofonii

Maria Woś - dziennikarka i lwowianka od prawie ośmiu dekad związana z Wrocławiem

- W czasie wojny moja mama została aresztowana za pomoc żydowskiej rodzinie. Zawieźli ją do więzienia na Łąckiego, słynnej siedziby gestapo we Lwowie. Mówiła, że chciała pomóc koleżance. Po trzech tygodniach wyszła. Dzień powrotu mamy uważam za najszczęśliwszy w moim życiu, który zdecydował o tym, że ono się dalej potoczyło tak, a nie inaczej - wspominała w Dwójce Maria Woś. Legendarna dziennikarka Radia Wrocław świętuje w marcu 90. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Maria Woś dziennikarstwo dziennikarze Lwów Wrocław Polskie Radio historia radiofonii Dwójka Jakub Kukla

Jeremi Przybora: z radia powstałem. Nowy serwis specjalny Polskiego Radia

- Ponieważ radio to medium bardzo intymne, medium, które w pewien sposób zaprasza nas do współuczestniczenia, postanowiliśmy poprowadzić ten serwis głosem Jeremiego Przybory, który to głos zachował się w naprawdę pięknej, dużej dozie - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, współtwórca nowego serwisu specjalnego przybora.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Bartłomiej Makowski Jeremi Przybora historia radiofonii Polskie Radio radio Radio Przybora

Dwójka kończy 87 lat. Katarzyna Dąbrowska: radio to wspaniały poligon dla wyobraźni

- Moja przygoda z Dwójką to jakieś dziecięce czasy, to po prostu słuchanie radia. Słuchowiska towarzyszyły mi również jako dziecku. Radio to jest wspaniały poligon dla wyobraźni - mówiła w Dwójce aktorka Katarzyna Dąbrowska, która w dniu urodzin stacji wraz z Pawłem Siwkiem poprowadziła poranne pasmo.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Dąbrowska Paweł Siwek historia radiofonii aktorzy słuchowisko

Dwójka świętuje urodziny! Jak redaktor Kisielewski dostał spadek od słuchaczki

- Jedna ze słuchaczek, wdzięczna za lata słuchania informacji o literaturze i recenzji literackich - postanowiła w testamencie uwzględnić Zygmunta Kisielewskiego, przekazując pewną sumę pieniędzy - opowiadał w Dwójce nasz były dziennikarz Jerzy Kisielewski. Jego dziadek, a także ojciec, pracowali w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agata Kwiecińska Piotr Matwiejczuk historia radiofonii Warszawa II Jerzy Kisielewski Stefan Kisielewski Zygmunt Kisielewski Polskie Radio

Reżyser dźwięku Andrzej Brzoska: mój zawód to spełnienie marzenia

- Gdy byłem w średniej szkole muzycznej, to wiedziałem, że moim miejscem pracy będzie studio. Byłem zafascynowany nagraniami, słuchałem ich bardzo dużo. W czasie studiów byłem na praktyce u Andrzeja Trzaskowskiego, w jego orkiestrze jazzowej i w Teatrze Polskiego Radia. Potem pojawiła się oferta współpracy, na co oczywiście bardzo chętnie przystałem - mówił w Dwójce Andrzej Brzoska, reżyser dźwięku, laureat wielu prestiżowych, również zagranicznych, nagród w dziedzinie słuchowisk radiowych.
Zobacz więcej na temat:  historia radiofonii Andrzej Brzoska Remigiusz Mazur-Hanaj Dwójka jubileusz reżyseria dźwięku Andrzej Solczak Andrzej Sasin Aleksandra Nagórko Teatr Polskiego Radia

Światowy Dzień Radia 2024. Reportaż o kolekcjonerze odbiorników [POSŁUCHAJ]

13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. Z tego powodu prezentujemy reportaż o kolekcjonerze radioodbiorników. Kolekcja Zbigniewa Klimczaka to 400 samochodowych odbiorników radiowych i 150 stacjonarnych. Bohater reportażu prowadzi warsztat samochodowy i tam w specjalnej gablocie prezentuje swoje skarby. Każdy ma swoją historię... jedno radio należało na przykład do Elvisa Presleya. 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak radio Polskie Radio historia radiofonii Światowy Dzień Radia Światowy Dzień Radia 2024 Dorota Boniecka-Górny pr poleca

Spór o radio. Ten proces doprowadził Teslę do bankructwa

- Radio to wynalazek, który zrewolucjonizował świat, w dużo większym stopniu niż telewizja - powiedział specjalista ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Techniki Jerzy Lemański. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia, ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 r. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia radiofonii społeczeństwo radio Światowy Dzień Radia 2024

"W radiu wszystko jest wyjątkowe". Dziennikarze Polskiego Radia dzielą się wspomnieniami

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia, ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 r. Święto to upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 r. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego, były - w 1920 r. - Stany Zjednoczone. Polskie Radio regularne nadawanie programów rozpoczęło 18 kwietnia 1926 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia radiofonii W POLSKIM RADIU Światowy Dzień Radia 2024

Marek Gaszyński we wspomnieniach. "Prowadził niesłychanie bujne życie"

- Piosenką, która go definiuje chyba w najlepszym stopniu, jest utwór "Gdzie się podziały tamte prywatki". Marek był człowiekiem niesłychanie towarzyskim, kochał rozrywkę szeroko pojętą. Był niezrównanym biesiadnikiem i kompanem - tak zmarłego dziennikarza Marka Gaszyńskiego wspominał inny radiowiec - Tomasz Szachowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marek Gaszyński Tomasz Szachowski dziennikarze historia radiofonii muzyka rozrywkowa Polskie Radio

"Lato z Radiem"- prawdziwa rewolucja w eterze. 52 lata audycji

Zakończyła się trasa koncertowa "Lata z Radiem", za nami 10 koncertów, a na finałowy - w Przemyślu, przybył prawdziwy tłum słuchaczy, zarówno młodych, jak i tych, którzy pamiętają początki audycji. - W latach 70. i 80. "Lato z Radiem" było jedynym pozytywnym błyskiem w tej szarej rzeczywistości komunistycznej. I do tej pory jestem bardzo związany z tą poleczką "Lata z Radiem". To do tej pory dodaje pozytywnej energii i rozwesela - mówi jeden z fanów "Lata z Radiem" w reportażu Beaty Korbas. Zapraszamy do wysłuchania.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Lato z Radiem Wiesław Molak historia radiofonii pr poleca

"Lato z Radiem"- prawdziwa rewolucja w eterze. "To już 52 lata" - reportaż Beaty Korbas

Zakończyła się trasa koncertowa "Lata z Radiem", za nami 10 koncertów, a na finałowy - w Przemyślu, przybył prawdziwy tłum słuchaczy, zarówno młodych, jak i tych, którzy pamiętają początki audycji. - W latach 70. i 80. "Lato z Radiem" było jedynym pozytywnym błyskiem w tej szarej rzeczywistości komunistycznej. I do tej pory jestem bardzo związany z tą poleczką "Lata z Radiem". To do tej pory dodaje pozytywnej energii i rozwesela - mówi jeden z fanów "Lata z Radiem" w reportażu Beaty Korbas. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Lato z Radiem Wiesław Molak historia radiofonii