Polskie Radio
Section05
imigracja

Polak zabity w Szwecji. "Politycy popełnili sporo błędów"

- W kilku ostatnich dekadach szwedzcy politycy popełnili sporo błędów. Szwecja teraz mierzy się z ich efektami. Drugie pokolenie niezintegrowanych imigrantów czy uchodźców - w jakimś procencie - wchodzi na drogę przestępczości - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Tubylewicz, pisarka i dziennikarka mieszkająca w Sztokholmie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Szwecja imigracja zabójstwo ŚWIAT

Polskie Radio 24 Polak zabity w Szwecji. Ekspert o przestępczości imigrantów

- Dopiero w tym roku Szwecja przyjęła pierwszą w swojej historii strategię walki ze zorganizowaną przestępczością imigrantów, choć statystki od lat pokazywały wzrost zdarzeń - zabójstw, wybuchów, wojen gangów, handlu narkotykami. Kryzys w Szwecji narastał od 2015 roku a dopiero w tym roku zaczęto coś z tym robić - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. krajów skandynawskich Marcin Fronia z Polskiej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  Szwecja imigracja zabójstwo ŚWIAT

Afera wizowa. W poniedziałek usłyszymy "kluczowe zeznania"

- Zeznania Piotra Wawrzyka i Edgara K. są kluczowe dla zrozumienia, jak rozwinął się proceder wiz za łapówki i dlaczego mógł trwać tak długo, bez stanowczej reakcji państwa i służb - powiedział szef komisji ds. afery wizowej Michał Szczerba. Dodał, że wkrótce będą znane wyniki kontroli NIK ws. afery.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka komisja śledcza Michał Szczerba Piotr Wawrzyk Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ wiza wizy imigracja migracja korupcja

Pakt migracyjny przyjęty przez ambasadorów krajów UE. Sprzeciw Polski i liczne kontrowersje

Ambasadorowie unijnych krajów zatwierdzili pakt migracyjny. Jego kluczowym elementem jest reguła obowiązkowej solidarności przewidująca przyjmowanie migrantów. - Dokument budzi kontrowersje - powiedział w audycji "Więcej świata" Tomasz Zając z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Unia Europejska migracja imigranci w Europie imigracja Mauretania

PR24 Coraz bliżej paktu migracyjnego w UE. Dr Zaborowski: to nie do zrealizowania

- Państwa nie można zmusić do przyjmowania migrantów - podkreślił w Polskim Radiu 24 europeista dr Marcin Zaborowski, komentując unijne ustalenia w sprawie tzw. paktu solidarnościowego. - To sygnał wysłany do elektoratu partii establishmentu w Niemczech i Skandynawii, że nie tylko te kraje ponoszą odpowiedzialność za kwestie migracji, tylko ciężar jest rozkładany po całej Unii Europejskiej. To nie do zrealizowania - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej imigranci w Europie imigracja

Polska przeciwko paktowi migracyjnemu. W tle sytuacja na wschodniej granicy i wojna na Ukrainie

Sprawa paktu migracyjnego w czwartek jest omawiana przez ambasadorów unijnych krajów w Brukseli, ale Warszawa już zgłosiła sprzeciw. Oświadczenie w tej sprawie opublikowało MSWiA. Pakt, uzgodniony wstępnie 20 grudnia przez negocjatorów unijnych instytucji, musi być jeszcze zatwierdzony przez kraje członkowskie i Parlament Europejski. co spodziewane jest wiosną.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska imigranci w Europie imigracja

RELACJA Z BRUKSELI Pakt migracyjny dyskutowany w Brukseli. Polska przeciwko

Polska przeciwko paktowi migracyjnemu. Dziś ta sprawa jest omawiana przez ambasadorów unijnych krajów w Brukseli, ale Warszawa już zgłosiła sprzeciw. Oświadczenie w tej sprawie opublikowało MSWiA. Pakt, uzgodniony wstępnie 20 grudnia przez negocjatorów unijnych instytucji, musi być jeszcze zatwierdzony przez kraje członkowskie i Parlament Europejski, co spodziewane jest wiosną - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT migracja imigracja Unia Europejska Polityka zagraniczna Polski

ANALIZA Scholz traci poparcie. Chwilowo uratować go może walka z AfD. Ekspert OSW: rząd stracił kontrolę nad polityką migracyjną

Niemcy w najbliższym czasie będą musiały zmierzyć się z masą nawarstwiających się od lat problemów wewnętrznych. Jednym z nich jest polityka migracyjna. Hasło "otwartych drzwi" wiele kosztowało RFN. Jednak jak wskazują analitycy, to nie jedyne wewnętrzne sprawy kraju, które domagają się pilnej reakcji ze strony niemieckiego rządu. W tle pojawia się również kwestia zbliżających się wyborów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy imigracja OSW