Polskie Radio
Section05
imigranci w Europie

Pracownicy delegowani. Rozmowy premierów Polski i Węgier

- Podczas spotkania premier Beaty Szydło z premierem Węgier Viktorem Orbanem - oprócz spraw bilateralnych, współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej - tematem była także agenda europejska. Był to główny temat rozmów – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Viktor Orban Węgry grupa wyszehradzka Francja Unia Europejska imigranci w Europie

"Wspólne stanowisko Polski i Węgier w kluczowych sprawach"

Bezpieczeństwo, kwestie unijne i relacje dwustronne w ramach wyszehradzkiej czwórki - to główne tematy spotkania premierów Polski i Węgier w Warszawie. „Zgodziliśmy się, że obrana przez nasze rządy droga w sprawie migrantów jest słuszna” – poinformowała po rozmowie z premierem Węgier Viktorem Orbanem premier Beata Szydło. O rozmowach premierów mówiła reporterka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Viktor Orban premier Beata Szydło imigranci w Europie Unia Europejska

Koniec strefy Schengen? "Jest obawa przed migracją"

Grupa krajów chce zaostrzenia reguł w strefie Schengen i przyzwolenia na przywrócenie dłuższych kontroli granicznych. Austria, Dania, Niemcy, Francja i Norwegia przygotowały wspólny dokument, który został zaprezentowany na posiedzeniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli. Pod znakiem zapytania może znowu stanąć przyszłość strefy Schengen, która miała gwarantować swobodne podróżowanie, bez konieczności okazywania paszportów czy dowodów tożsamości na granicach. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Strefa Schengen imigranci w Europie Unia Europejska Jean Claude-Juncker