Polskie Radio
Section05
katolicyzm

XVII Dzień Papieski - Idźmy naprzód z nadzieją

Od 2001 r w niedzielę poprzedzającą 16 października, czyli dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża, wierni gromadzą się w kościołach, aby podziękować za 27 lat jego pontyfikatu. W tym roku dzień ten obchodzony był 8 października pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”. W całym kraju, a także w środowiskach polonijnych na świecie miały miejsce liczne wydarzenia duchowe i kulturalne.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Mocna modlitwa słabych ludzi

Październik to miesiąc, któremu patronuje św. Teresa od Dzieciątka Jezus, francuska karmelitanka, od ponad 100 lat podpowiada, że małość i ufne poddanie się Bogu to droga do prawdziwej wielkości. W Familijnej Jedynce zapraszamy na opowieść o potędze różańca na szlaku pielgrzymki do Lourdes, gdzie w 1858 r. Maryja objawiła się 14-leniej Bernadecie. Czy modlitwa na paciorkach, to mocne doświadczenie wiary, a może skarb, który należy odkryć?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm Małgorzata Bartas-Witan Przemysław Goławski

300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Mamy widzieć własne dobro i o nie zabiegać w jedności i harmonii, będąc jednocześnie otwartymi, współczującymi i gotowymi do pomocy potrzebującym, słabym i prześladowanym, migrantom i uchodźcom - mówił w sobotę na Jasnej Górze abp Wojciech Polak. Prymas Polski wygłosił tam homilię do uczestników głównych obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Jasna Góra katolicyzm religia

Essen: Niemcy chcą zburzyć polski kościół

Kościół św. Klemensa w Essen, przy którym działa polska parafia, może zostać sprzedany deweloperowi – poinformował w środę „Nasz Dziennik”. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Cezarym Gmyzem, korespondentem Telewizji Polskiej w Niemczech, który również zajmuje się tym tematem. O sprawie mówił także Waldemar Maszewski, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Kościół katolicki Essen język polski katolicyzm TVP

Matka Boża błogosławi Polsce

15 sierpnia, katolicy z całego świata obchodzą Święto Wniebowzięcia Matki Bożej upamiętniające wniebowzięcie Marii Dziewicy, które zakończyło jej ziemskie życie. To jedno z największych świąt kościoła katolickiego mające szczególne miejsce w polskiej tradycji. O znaczeniu i tajemnicy tego wydarzenia mówili w Polskim Radiu 24: ks. Roman Bogacz z papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, o. Bernard Alter, benedyktyn i ks. Grzegorz Kurp, rzecznik warszawskiej prowincji pallotynów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katolicyzm