Polskie Radio
Section05
komputery

Cyberataki w Europie. Chaos coraz bardziej prawdopodobny?

- Oprogramowanie to zostało napisane tak, żeby atakować głównie korporacje. Gdy patrzymy na to jakie pliki są szyfrowane, to nie są to pliki prywatnych użytkowników. Bardzo dużo elementów wskazuje, że tutaj motywacją było szerzenie zamętu i sianie strachu, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo - mówi Marcin Lisicki z Deloitte Digital. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka cyberprzestępczość internet bezpieczeństwo w sieci komputery Ernest Zozuń cyberbezpieczeństwo

Polacy chcą odkryć tajemnice nadciekłości i nadprzewodnictwa

Po raz pierwszy w historii polski zespół badawczy będzie pracował na największym europejskim superkomputerze Piz Daint w Szwajcarii. Cel obliczeń: odkrywanie tajemnic nadciekłości i nadprzewodnictwa w pewnych magicznych materiałach. Czy puka do naszych drzwi przełomowe, a może rewolucyjne odkrycie? W audycji Czas na Naukę mówił o tym dr inż. Gabriel Wlazłowski z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej – kierownik projektu.
Zobacz więcej na temat:  fizyka komputery Szwajcaria

Bezpieczeństwo w sieci. Internet realną przestrzenią

Media często w tonie sensacji informują o cyberstalkingu, hakerach czy sieci TOR. Nie zawsze jednak wyjaśniają, jak radzić sobie z cyfrowymi zagrożeniami. Tę lukę wypełnili goście 24 Poziomu – Magazynu Nowych Technologii Julia Chmielecka, autorka książki "Internet złych rzeczy" i Andrzej Kozłowski z serwisu Cyberdefence24.
Zobacz więcej na temat:  komputery nowe technologie informatyka bezpieczeństwo w intenecie bezpieczeństwo w sieci internet

Otwarte oprogramowanie podbija biznes

Jak wynika z danych Black Duck, 78 proc. przedsiębiorstw korzysta z otwartego oprogramowania, czyli takiego, które pozwala na modyfikacje rozwiązań na własny użytek. Co więcej, ponad połowa badanych przyznała, że przy wyborze rozwiązań IT zwraca uwagę właśnie na te, które są oparte o open source. Liczba informatyków pracujących nad takim oprogramowaniem będzie znacząco rosła.
Zobacz więcej na temat:  firmy komputery oprogramowanie firma

Ubezpieczenie smartfona coraz popularniejsze

Urządzenia mobilne są coraz droższe i bardziej zaawansowane, a inteligentny sprzęt stał się integralną częścią ludzkiego życia. Jak wynika z raportu „Mobile Behavior Report”, 85 proc. ludzi uważa je za najważniejsze narzędzia codziennego użytku. Nic dziwnego, skupiają w sobie szereg istotnych informacji – kontakty biznesowe, informacje z banku czy prywatne pliki. Urządzenia mobilne są bardzo podatne na uszkodzenia, a do tego często padają łupem złodziejów, stąd też rosnąca popularność produktów ubezpieczeniowych.
Zobacz więcej na temat:  ubezpieczenia ubezpieczenie smartfony smartfon komputer komputery

Czy jesteśmy społeczeństwem informatycznym?

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez Internetu. Jest gigantyczną bazą danych i sposobem na łatwe komunikowanie się z całym światem. Ale czy oprócz nieograniczonej możliwości surfowania po sieci, umiemy już na co dzień korzystać z zalet informatyzacji? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Krzysztof Głomb ze Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
Zobacz więcej na temat:  informatyk informatyka technologie komunikacja internet nowe technologie komputery