Polskie Radio
Section05
komputery

Komputery zdominowały świat dzieci i nastolatków

„Świat dzieci i nastolatków zdominowały smartfony i komputery. Dzieci przesiadują do późna w sieci, często bez kontroli rodziców. Osobiste kontakty z rówieśnikami zastępują im rozmowy na portalach społecznościowych” – wynika z raportu „Cyfrowe dzieci". Mówił o tym w Polskim Radiu 24 autor raportu, prof. Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci sieć komputer komputery internet psychologia uzależnienia

Amerykanie badają rosyjskie oprogramowanie Kaspersky

Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych zwróciła się do dwudziestu dwóch agencji rządowych o udostępnienie dokumentów dotyczących firmy Kaspersky Lab produkującej systemy ochrony informatycznej. Kongresmeni z komisji ''Nauki, Kosmosu i Technologii'' obawiają się, że oprogramowanie może być wykorzystywane do prowadzenia działań szpiegowskich oraz dokonywania cyberataków wymierzonych w USA - opowiadał w PR24 korespondent Polskiego Radia w USA Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  USA kaspersky lab Rosja wybory prezydenckie w USA internet komputery bezpieczeństwo w sieci Jan Pachlowski

Cyberataki w Europie. Chaos coraz bardziej prawdopodobny?

- Oprogramowanie to zostało napisane tak, żeby atakować głównie korporacje. Gdy patrzymy na to jakie pliki są szyfrowane, to nie są to pliki prywatnych użytkowników. Bardzo dużo elementów wskazuje, że tutaj motywacją było szerzenie zamętu i sianie strachu, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo - mówi Marcin Lisicki z Deloitte Digital. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka cyberprzestępczość internet bezpieczeństwo w sieci komputery Ernest Zozuń cyberbezpieczeństwo

Polacy chcą odkryć tajemnice nadciekłości i nadprzewodnictwa

Po raz pierwszy w historii polski zespół badawczy będzie pracował na największym europejskim superkomputerze Piz Daint w Szwajcarii. Cel obliczeń: odkrywanie tajemnic nadciekłości i nadprzewodnictwa w pewnych magicznych materiałach. Czy puka do naszych drzwi przełomowe, a może rewolucyjne odkrycie? W audycji Czas na Naukę mówił o tym dr inż. Gabriel Wlazłowski z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej – kierownik projektu.
Zobacz więcej na temat:  fizyka komputery Szwajcaria

Bezpieczeństwo w sieci. Internet realną przestrzenią

Media często w tonie sensacji informują o cyberstalkingu, hakerach czy sieci TOR. Nie zawsze jednak wyjaśniają, jak radzić sobie z cyfrowymi zagrożeniami. Tę lukę wypełnili goście 24 Poziomu – Magazynu Nowych Technologii Julia Chmielecka, autorka książki "Internet złych rzeczy" i Andrzej Kozłowski z serwisu Cyberdefence24.
Zobacz więcej na temat:  komputery nowe technologie informatyka bezpieczeństwo w intenecie bezpieczeństwo w sieci internet