Polskie Radio
Section05
kultura ludowa

Polacy z Brazylii odc. 10. José Roberto Błaszczyk

„Pan Józef, Jóźko – nasz dobry duch wyprawy, skarbnica wiedzy o kolonistach wokół Malletu, członek muzycznej rodziny Błaszczyków, w rodzinnej kapeli grający na basach. Serdeczny i pomocny pan Józef znał wszystkich i wszyscy znali jego, a te znajomości nieraz otwierały drzwi również i nam”, wspomina pana Józefa Magdalena Tejchma.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Brazylia Magdalena Tejchma Polonia

Wiesław Myśliwski. "Literatura broni nas przed bezsensem świata"

– Opowiadając, konstruujemy nasze życie. Układamy je w jakąś logiczną całość. Literatura jest próbą formowania życia w coś, co ma swoją harmonię i swój sens – mówił Wiesław Myśliwski na antenie Polskiego Radia. Znakomity pisarz, autor m.in. takich powieści, jak "Kamień na kamieniu" i "Widnokrąg", kończy 25 marca 2024 roku dziewięćdziesiąt dwa lata!
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski literatura wspomnienie kultura ludowa chłopi wieś filozofia

Jezus na krzyżu

Minęła Niedziela Palmowa, a to oznacza, że zbliżamy się do końca naszych spotkań w cyklu "Pasja według Łukasza", w którym historyk sztuki i etnograf Łukasz Ciemiński prowadzi nas szlakiem pasyjnych motywów w sztuce ludowej. W najnowszym odcinku sięgamy po jeden z najbardziej oczywistych, a jednocześnie niezwykle bogaty w treści - Jezusa Ukrzyżowanego.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja antropologia sztuka ludowa Wielki Post SZTUKA

Gaik? Latko? Palma? Poznajemy wielkanocne zwyczaje

W „Źródełku” przekonaliśmy się, że muzyka ludowa nie zawsze musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zajrzeliśmy do Beskidu Żywieckiego, by dowiedzieć się o różnych rodzajach palm wielkanocnych i ich "starszym kuzynie" - "latku". A Kaja i Hania Prusinowskie uraczyły nas ciekawymi opowieściami o mitycznych gajach i "gaiku" - kuzynie wspomnianego "Latka". Sprawdziliśmy też jakie kolory w afrykańskiej Ghanie oznaczają piękno, dorastanie i miłość. A piosenkę o słoneczku zaśpiewały nam dzieci z łemkowskiego zespołu Kyczerka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa wieś

Ludowa emocjonalność i kobieca moc na koncertach RCKL-u

W folkowym Poranku Dwójki przysłuchujemy się pieśniom barokowym, które zakorzeniły się w kulturze ludowej, by dziś na nowo wybrzmiewać wespół z elektroniką. Słuchamy opowieści biegnących z wilkami Renaty Przemyk i artystek z Dagadany. Zapraszamy do zanurzenia się w wyjątkowych brzmieniach podczas dwóch wyjątkowych koncertów... 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa książki sztuka ludowa koncerty

Zwiedzanie dźwiękowe z Haruomim Hosono. Seria Ethnic Sound Selection

 „Słuchając muzyki hinduskiej lub arabskiej, czuję się trochę jak japoński turysta” powiedział niegdyś Haruomi Hosono opowiadając o swojej muzycznej koncepcji „Omni Sight Seeing” , podróżach i spotkaniach z muzykami z całego świata. Dziś opowieść o japońskich latach 80. i tamtejszej fonografii przeniesie się do piątkowych Źródeł. Stanie się tak za sprawą serii „Ethnic Sound Selection”, której kuratorem był właśnie Hosono.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Azja Japonia Krzysztof Dziuba