Polskie Radio
Section05
kultura masowa

Od Seana Connery'ego do Daniela Craiga, czyli sześć twarzy Jamesa Bonda

Niewiele rzeczy tak rozpala dyskusje konsumentów popkultury, jak wybór kolejnego odtwórcy roli Jamesa Bonda. Choć od pierwszego filmu o brytyjskim szpiegu minęły 62 lata, każdy nowy Bond to reinkarnacja głównego bohatera w ciele mężczyzny w sile wieku. Dzięki temu agent Jej Królewskiej Mości może pozostać wiecznie żywy, a co za tym idzie - wiecznie przynosić zyski.
Zobacz więcej na temat:  James Bond HISTORIA kino Wielka Brytania szpieg szpiegostwo służby specjalne wywiad kultura masowa Sean Connery Roger Moore George Lazenby Timothy Dalton Daniel Craig Pierce Brosnan Ian Fleming ekranizacja literatura aktorzy aktor aktorstwo

"Kos" już w kinach. Reżyser Paweł Maślona: odczarowujemy mit Polski szlacheckiej

Dziś do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. FPFF (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) w Gdyni. Fabuła filmu w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrzało od podziałów społecznych oraz walk o równość i wolność. Do kraju powraca wówczas generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów - powiedział reżyser Paweł Maślona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM Tadeusz Kościuszko historia Polski KULTURA kultura masowa

"Najpiękniejszy film o miłości, jaki oglądałem w tym roku". Adamski o dokumencie poświęconym Jonowi Batiste

- To przepiękna opowieść o nierozerwalności miłości małżeńskiej, wadze słów z przysięgi, o byciu razem w zdrowiu i chorobie. Ze wszystkich filmów o miłości, jakie w tym roku oglądałem, ten dokument muzyczny jest chyba najpiękniejszy - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski o nowym dokumencie "Jon Batiste: amerykańska symfonia".
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Adamski FILM KULTURA kultura masowa

Krzyk wściekłej młodzieży. Nirvana, "Nevermind" i cień sukcesu

Wszystko jest tutaj kultowe: słynna okładka z bobasem, piosenki, z których niemal każda stała się przebojem, wreszcie - legenda Kurta Cobaina, frontmana zespołu Nirvana. "Nevermind", drugi studyjny album grupy, ukazał się w USA 24 września 1991 roku i od razu zmienił oblicze muzyki rozrywkowej. Nie tylko w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  Nirvana muzyka rozrywkowa Rock Pop USA płyta Płyty album albumy kultura masowa zespół HISTORIA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

PR24 "Moje serce w Warszawie" pamięci powstańców. Piotr Blak: nie chcieliśmy nagrać płyty patetycznej

- Przyświecały nam dwie idee: pierwsza, by ta płyta nie była patetyczna, wojskowa - mówił w Polskim Radiu Piotr Blak z zespołu Sorry Boys o płycie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. - Drugą rzeczą, na której mi zależało, było to, aby pozostawić po sobie jakąś wartość - dodał. Jak mówił, w albumie są piosenki inspirowane autentycznymi historiami życia członków jego rodziny, powstańców warszawskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Powstanie Warszawskie kultura masowa Maja Kluczyńska

PR24 Powstanie Warszawskie w popkulturze. Dr Berendt: nie dostrzegam zagrożenia trywializacją historii

- Dobrze, że rodzice śpiewają piosenki powstańcze razem ze swoimi kilkuletnimi pociechami i nastolatkami. To tworzy więź między pokoleniami, patriotyczną sztafetę pokoleń, a to jest szalenie istotne dla wspólnoty - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Grzegorz Berendt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Powstanie Warszawskie KULTURA kultura masowa

45-lecia Muzeum Karykatury w Warszawie. Interesujące wystawy z okazji jubileuszu placówki

W roku 2023 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego obchodzi 45-lecie swojego istnienia. Głównym punktem obchodów jest wystawa jubileuszowa, na którą składają się dwie ekspozycje poświęcone założycielowi i patronowi Muzeum Karykatury – Erykowi Lipińskiemu: "Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy" oraz "Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego".
Zobacz więcej na temat:  artysta Eryk Lipiński muzeum kultura masowa

"Człowiek, który pomógł bigbitowi". Dziś pogrzeb Andrzeja Korzyńskiego

Na warszawskich Wojskowych Powązkach zostanie pochowany twórca piosenek śpiewanych przez kilka pokoleń, takich jak "Do łezki łezka" czy "Żółte kalendarze", a także kultowej muzyki filmowej - Andrzej Korzyński. Znakomity polski kompozytor, obok Witolda Pogranicznego i Mateusza Święcickiego współtwórca kultowego Studia "Rytm" Polskiego Radia, zmarł 18 kwietnia w wieku 82 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA KULTURA muzyka rozrywkowa regiony mazowieckie Warszawa kultura masowa