Polskie Radio
Section05
lekarz

Debata PR24. "Zmiany wymaga cały system opieki zdrowotnej"

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 roku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Lekarze rezydenci domagają się wzrostu finansowania służy zdrowia do 6,8 proc. PKB oraz w ciągu trzech lat. O systemie ochrony zdrowia debatowali w Polskim Radiu 24 Maria Ochman (przew. Sekretariatu Zdrowia NSZZ "Solidarność"), Krystyna Ptok (przew. Ogólnopolskiego Zw. Zaw. Pielęgniarek i Położnych), Lidia Koktysz (Ogólnopolski Zw. Zaw. Fizjoterapia), Krzysztof Ostaszewski (przedstawiciel lekarzy rezydentów), Marcin Jachimiak (przedstawiciel ratownictwa medycznego) i dr Małgorzata Gałązka-Sobotka (ekspertka ds. ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  protest lekarz Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

"Rząd zaczyna działać dopiero, gdy protesty eskalują"

Zwiększenie  finansowania służby zdrowia oraz wzrost wynagrodzeń - to główne tematy pierwszego posiedzenia zespołu do spraw zmian w ochronie zdrowia, który powołał minister Konstanty Radziwiłł. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortu zdrowia, finansów, rodziny oraz pacjenci i przedstawiciele niektórych samorządów zawodowych. W debacie nie wzięli udziału prowadzący głodówkę lekarze rezydenci O spotkaniu mówił w Polskim Radiu 24 dr n. med. Mariusz Gujski (redaktor naczelny „Służby Zdrowia”), relacjonowała je także nasza reporterka Ewa Wasążnik. 
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Radziwiłł służba zdrowia NFZ lekarz protest Ministerstwo Zdrowia Mariusz Gujski

Czy PiS wie, jak zażegnać konflikt z rezydentami?

– Myślę, że nieobecność w tym studiu pana ministra Radziwiłła (miał być gościem audycji "Puls Trójki" – przyp. red.) najlepiej świadczy o tym, że mamy pomysł, jak zażegnać konflikt z rezydentami – mówi Joanna Kopcińska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  lekarz protest Ministerstwo Zdrowia POLSKA Elżbieta Radziszewska Konstanty Radziwiłł Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość

„Za pieniędzmi dla lekarzy powinien iść interes państwa”

Do 2025 roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 6 procent PKB. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy w tej sprawie - poinformował minister Henryk Kowalczyk - szef Komitetu Stałego. Lekarze rezydenci nie są zadowoleni z propozycji rządu. O ich proteście i propozycji Ministerstwa Zdrowia mówili w audycji Rozmowa PR24 Urszula Pasławska (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Adam Andruszkiewicz (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  pkb Ministerstwo Zdrowia lekarz Konstanty Radziwiłł Kukiz'15 PSL

"Mamy tylko dwóch medyków na 1000 mieszkańców"

„IIe powinni zarabiać lekarze rezydenci i  czy mają oni prawo do strajku głodowego?” - takie pytania zadano Polakom w sondażu wykonanym przez Kantar Public na zamówienie Polskiego Radia 24. Polacy zdecydowanie opowiedzieli się za formą obecnego protestu. 62 proc. badanych uważa, że lekarze mają prawo prowadzić protest głodowy, 28 proc. ma zdanie przeciwne, a 10 proc. Polaków nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. O sondażu mówił w audycji Północ-Południe Mariusz Gujski („z-ca red. naczelnego czasopisma „Służba Zdrowia”). Sprawę komentował też w PR24 dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  lekarz protest protesty w Warszawie służba zdrowia

Radziwiłł: to będzie kosztowało nas ok. 17 mld zł

- Toczą się prace analityczne, czy możliwe jest szybsze dojście do poziomu 6 proc. PBK nakładów na ochronę zdrowia - poinformował w czwartek w Senacie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. W przygotowanej ustawie ten poziom finansowania został wyznaczony na 2025 r. Minister przedstawił też szacunki podwyżek najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia protest lekarz służba zdrowia POLSKA

"Ściąganie lekarzy z Ukrainy to ryzykowny proces"

Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi rozmów z Ukrainą ws. „ściągania do Polski medyków ze Wchodu” – podał w środę resort, w reakcji na medialne doniesienia. MZ przekazało, że od dawna analizuje rozwiązania ws. dopuszczania cudzoziemców do wykonywania zawodu lekarza. W Gorącym Temacie komentarz Marzeny Sygut z portalu „Rynek Zdrowia”. O sprawie mówił też w Polskim Radiu 24 profesor Lech Chyczewski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba zdrowia lekarz Ukraina