Polskie Radio
Section05
literatura fantasy

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

86 lat temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien Hobbit fantasy fantastyka KSIĄŻKA książki książki dla dzieci literatura Wielka Brytania Oxford HISTORIA władca pierścieni baśnie legendy bajki J.R.R. Tolkien literatura fantasy literatura dziecięca

Twórca Śródziemia, który zaczął od poezji. Rzecz o twórczości J.R.R. Tolkiena

Od 20 lat pod koniec marca (25.03) Towarzystwo Tolkienowskie organizuje na całym świecie Dzień Czytania Tolkiena. W ramach obchodów miłośnicy twórczości pisarza spotykają się na wspólną lekturę jego dzieł bądź oglądanie "Władcy Pierścieni" i "Hobbita". Dzieła opisujące wydarzenia w Śródziemiu sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad 250 mln egzemplarzy, a z czasem doczekały się również ekranizacji.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien J.R.R. Tolkien Martyna Podolska literatura literatura fantasy władca pierścieni Hobbit

Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej na półmetku. Obecność Polski zaowocuje kolejnymi tłumaczeniami

Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej na półmetku. W tym roku po raz pierwszy Polska jest Gościem Honorowym jednej z największych imprez poświęconych rynkowi wydawniczemu w Azji. Na Tajwanie rośnie zainteresowanie naszym krajem i kulturą. Szeroka prezentacja polskiej literatury ma przybliżyć Tajwańczykom współczesną Polskę.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki Tajwan tajpej literatura literatura polska Andrzej Sapkowski literatura fantasy ŚWIAT Azja

Szymon Kloska: Lem był katalizatorem pewnych działań

- Lem, ponad wszelką wątpliwość, nie potrzebował swojego roku, bo jego książki wciąż regularnie są wydawane. Jednak okrągła rocznica pomogła nam zrealizować pewne idee. Istotna była pierwsza edycja Festiwalu Przyszłości, gdy naukowcy, pisarze, artyści spotkali się, by zastanowić się, na ile ich aktywności mogą się uzupełniać i co z tego może wyniknąć. Wiemy na pewno, że to jest trwałe dziedzictwo setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema - mówił w Dwójce Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Dwójka Jakub Kukla literatura literatura polska literatura fantasy KULTURA