Polskie Radio
Section05
literatura polska

Życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów

Losy córek króla Zygmunta I Starego, ale także bękarcic, mieszczanek oraz kobiet z plebsu przyjmowanych do pracy jako służące na królewskim dworze. Na czytelniczym rynku ukazała się najnowsza książka Anny Brzezińskiej, cenionej pisarki i badaczki okresu średniowiecza. W audycji „Między Kropkami” autorka opowiedziała o tym, dlaczego warto zapoznać się z losami „Córek Wawelu. Opowieścią o jagiellońskich królewnach”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura polska historia Polski

Historia intryg w królewskim rodzie Piastów

"Płomienna korona" to trzeci i ostatni tom "Odrodzonego Królestwa", który niedawno ukazał się staraniem wydawnictwa Zysk i s-ka. Elżbieta Cherezińska tym razem zabrała czytelników w czasy średniowiecza i przywołała takie postaci jak król Władysław Łokietek czy jego żona Jadwiga. O "Płomiennej koronie" mówiła w Polskim Radiu 24 autorka Elżbieta Cherezińska.
Zobacz więcej na temat:  królowie Polski książki czytelnictwo historia Polski literatura polska literatura

Powieść o kraju na granicy jawy i snu

W XII wieku kapłani Światowida uciekli przed chrześcijańskimi krzyżami na wschód. Schronili się nad Świtezią i tak pogańskie wierzenie pomieszało się z chrześcijańskim i miesza się do dziś. Miesza się też to, co było, z tym, co jest. Świętą wodę dowożą w cysternach, szeptuchy, chociaż używają telefonów komórkowych, od setek lat leczą tymi samymi metodami. Prosty człowiek na równi z mińskim intelektualistą zdają się żyć na pograniczu świata baśni, niewidocznych sił i namacalnej rzeczywistości. Obok tego, gdzieś po drodze działa się historia. O białoruskiej rzeczywistości w audycji Między Kropkami mówił Mateusz Marczewski, autor książki „Koliste jeziora Białorusi”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska Białoruś

Włosy - ich znaczenie w polskiej kulturze

Dawniej kobiety w ciąży i w żałobie nie mogły się czesać, mężatki nosić długich warkoczy, zaś używanie grzebienia po zmarłym mogło przynieść nieszczęście. Jakie przesądy i wierzenia obecne w polskiej kulturze dotyczą włosów? Opowiedzieli o tym goście audycji Kultura nie całkiem osobista autorzy książki "Cięcie - włosy ludu polskiego" -  Joanna Ambroz oraz Paweł Ziegler.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo

Matka z syndromem pustego gniazda

Zbliżający się październik to dla wielu młodych ludzi początek studiów, często poza domem, a dla rodziców konieczność poradzenia sobie z "syndromem opuszczonego gniazda". O trudnych rozstaniach z dziećmi i sposobach na samotność opowiedziała w audycji Kultura nie całkiem osobista pisarka Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka popularnej serii powieści „Cukierni Pod Amorem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo

Jak czytać "Wesele", żeby je zrozumieć?

– W tym tekście Wyspiańskiego są różne warstwy, tak jak w interpretacji całego dramatu są różne wersje. Jeśli pozostaniemy tylko na tej powierzchniowej warstwie językowej i tej wyobrażeniowej, to nic z tego nie zrozumiemy. Żeby zrozumieć, trzeba się wczytać – podkreśla prof. Franciszek Ziejka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Stanisław Wyspiański TEATR KULTURA Narodowe Czytanie 2017 literatura literatura polska Dariusz Bugalski

"Chotomska była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy”

Wanda Chotomska była jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich poetek dla najmłodszych. Na jej twórczości wychowało się kilka pokoleń urodzonych po wojnie Polaków. Napisała około 200 książek, a także liczne teksty popularnych piosenek, między innymi dla harcerskiego zespołu Gawęda. Wanda Chotomska zmarła w środę w wieku 88 lat. Pisarkę wspominała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Karolina Piekarska, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Chotomska poezja literatura dziecięca literatura polska