Polskie Radio
Section05
literatura polska

Jerzy Stempowski: władza nie powinna rozporządzać poetą [POSŁUCHAJ]

– Nie wiadomo, czy Norwid chciałby wrócić do kraju cenzury – mówił w 1966 roku Jerzy Stempowski, znakomity eseista, na antenie Rozgłośni Polskiej RWE. To cenne, ocalałe nagranie głosu Jerzego Stempowskiego jest komentarzem do pomysłu komunistów sprowadzenia do kraju prochów Cypriana Kamila Norwida. Komentarzem pełnym językowej maestrii, tak charakterystycznej dla tego twórcy.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec literatura emigracyjna po 1939 literatura polska Cyprian Kamil Norwid poezja Józef Czapski Wojciech Karpiński emigracja

Polscy twórcy przedstawicielami europejskiej "Unii Kultur" w Meksyku. Ambasador RP: to podkreśla różnorodność UE

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku Maciej Ziętara powiedział, że obecność Polski na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze to okazja dla czytelników z tej części świata do spotkania z polską literaturą. - To szansa do wyeksponowania polskiej twórczości odbiorcom odległym nam kulturowo - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Meksyk KULTURA literatura literatura polska

Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Śmierć legendy przedwojennej Polski

"Rosjanie nadjechali i zaczęli strzelać. Dołęga dostał w klatkę piersiową" – tak okoliczności śmierci jednego z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego opisywał naoczny świadek. Dzisiaj mija 45 lat od sprowadzenia prochów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza do Polski i złożenia ich na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ludzie Tadeusz Dołęga-Mostowicz pisarz Znachor II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II RP literatura polska film polski

Henryk Sienkiewicz. Noblista, który trafił pod strzechy

Był nowelistą, powieściopisarzem i publicystą, autorem między innymi "Trylogii", "Krzyżaków", "Quo Vadis" i "Bez dogmatu". W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Henryk Sienkiewicz, który jeszcze za życia był jednym z najbardziej popularnych pisarzy polskich, z ironią odnosił się do swego sukcesu. 15 listopada mija 107. rocznica jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Francja Henryk Sienkiewicz Niemcy Szwajcaria literatura polska HISTORIA

"Lalka" - kinowa wersja słynnej powieści Bolesława Prusa

55 lat temu, 7 listopada 1968 roku, odbyła się premiera kinowego filmu "Lalka" w reżyserii Wojciecha Hasa. Co ciekawe, scenariusz do tej wersji adaptacji powieści Bolesława Prusa napisał sam reżyser, który spotkał się później z zarzutami, że nie był zbyt wierny literackiemu pierwowzorowi.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus literatura literatura polska film polski serial Wojciech Kilar Mariusz Dmochowski Beata Tyszkiewicz Wojciech Hass

Henryk Bereza. Jeden z najoryginalniejszych krytyków literackich II połowy XX wieku

"Był krytykiem w pełni tego słowa niezależnym, autonomicznym i niepodległym. Nikt nie miał wpływu na jego system wartości artystycznych, żaden inny krytyk, żaden pisarz" - pisze w tekście "Henryk Bereza jakiego znałem" krytyk literacki Janusz Drzewucki. 97 lat temu urodził się Henryk Bereza, znany i ceniony krytyk literacki i eseista.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska eseistyka Marek Hłasko Edward Stachura Wiesław Myśliwski

Wanda Chotomska. "Była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy"

Urodzona 26 października 1929 roku Wanda Chotomska należała do grona najpopularniejszych poetek piszących dla najmłodszych. Była autorką kilkuset wierszy, scenariuszy bajek, spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Dzięki jej inicjatywie powstał również słynny Order Uśmiechu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura Wanda Chotomska bajki dla dzieci bajki II wojna światowa literatura polska książki książki dla dzieci dzieci dzieciństwo

Festiwal Rymkiewiczowski. Pisarz inspirował do zadawania pytań o Polskę

– Mówił, Polska to jest wielka siła, która nas ogarnia i zagarnia i my się musimy jakoś w tym odnaleźć, ale też zadawać wiele pytań o to, czym ta Polska jest. Czy to są Słowianie i bóstwa słowiańskie, czy to jest chrześcijaństwo, czy to jest historia naszych powstań, czy to jest szaleństwo, czy to jest porządek – mówi Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek KULTURA Jarosław Marek Rymkiewicz literatura polska literatura