Polskie Radio
Section05
medytacja

Kiedy człowiek jest guru. Spotkanie z Debashishem Bhattacharyą

W jaki sposób słuchać muzyki, by znaleźć w niej ukojenie? Czy można zniknąć w muzyce i oddać się dźwiękom bezwarunkowo? O tym rozmawiamy z Debashishem Bhattacharya'em. Indyjski muzyk, kompozytor i pedagog uważany za jednego z najlepszych gitarzystów świata, nominowany do nagród Grammy, magazynu Songlines i BBC, od 1984 roku ze złotym medalem prezydenta Indii, od 2022 roku w World Music Hall of Fame. Artysta wielokrotnie gościł w Polsce, między innymi na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Hanna Szczęśniak Indie gitara medytacja

Pustynia: niezwykle piękne miejsce, gdzie można usłyszeć siebie

Pustynie kojarzy się z wielkim, bezkresnym obszarem piasku, może też śniegu i lodu. Czy pustynia może fascynować, może uczyć? Tak! Potwierdza to Zofia Dzik, która od wielu lat poznaje i przemierza pustynie na całym świecie. I w Zagadkowym Studiu opowiadała o swojej pasji. Ale także o innej akcji, którą prowadzi od 12 lat: akcji "Dwie Godziny dla Rodziny".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sahara podróże medytacja rodzina Katarzyna Stoparczyk Trójka pustynia

Czy można stosować akupunkturę także u dzieci?

Akupunktura to jedna z technik stosowanych przez medycynę chińską do tego, żeby przywracać zdrowie. Polega na wbijaniu specjalnie przygotowanych igieł do akupunktury w odpowiednie punkty na ciele. Akupunkturę wykonuje się w odpowiedzi na różne dolegliwości, ale nie tylko. Za pomocą tej metody możemy przywracać równowagę i dbać o dobrostan człowieka. W jaki sposób? O tym w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy z Izą Miętką - akupunkturzystką, prezeską Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Zobacz więcej na temat:  medycyna medytacja Strefa Rodzica Joanna Ficińska

Trening uważności. Dlaczego warto uczyć dzieci wyciszenia i uważności?

Żyjemy w zabieganym i nieco roztrzepanym świecie wielu bodźców, w których mamy ciągle za dużo. Beata Kucharska-Sucharek czekała czternaście lat na zainteresowanie tematem uważności i już wtedy wiedziała, że w kontekście zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tymczasem bardzo wiele czasu poświęca się samym zaburzeniom, kiedy istnieją narzędzia, by wspierać ludzi wcześniej. Jednym z nich jest uważność.
Zobacz więcej na temat:  psychologia dziecięca psychologia medytacja emocje dziecko trening umysłu

Moje wewnętrzne dziecko - czyli kto?

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Coraz częściej mówi się o wewnętrznym dziecku, a w szczególności o wewnętrznym dziecku, które nie jest do końca szczęśliwe i zaopiekowane, jednak co to właściwie oznacza? Przez całe dzieciństwo jesteśmy uczeni tego, jak wyzbyć się dziecięcości i dążyć do ideału, jakim jest dorosłość. Gdy mówimy o kimś, że jest niedojrzały, nie mamy przecież na myśli komplementu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców medytacja rozwój osobisty Mikołaj Foks

Jak przeciwstawić się wewnętrznemu krytykowi i uwolnić swój potencjał?

W szkole uczymy się wielu rzeczy, jednak nie uczymy się, jak zaglądać w głąb siebie. W życiu codziennym nie potrafimy docenić i pokochać siebie samych, a także zapominamy o wdzięczności za to, co mamy. Ponadto żyjemy w świecie przepełnionym oceną i krytyką. W pierwszej kolejności poddajemy się ocenie, a następnie oceniamy siebie samych. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica medytacja rozwój radio dla rodziców DAB+ emocje

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
Zobacz więcej na temat:  rodzice rodzicielstwo wychowanie rozwój medytacja emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców

Rozpoczęły się matury 2022. Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?

Dla ok. 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym w środę po godzinie 9.00 rozpoczęły się matury. Znaczy to, że w tej chwili w Polsce mamy tysiące młodych ludzi zestresowanych podejściem do egzaminu. Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka matura 2022 matura z języka polskiego egzaminy maturalne stres medytacja dieta psychologia emocje

Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem?

Widzieć świat oczami dziecka – czy jesteśmy jeszcze w stanie przypomnieć sobie, jak to jest? W powrocie do dziecięcego zachwytu nad światem może pomóc nam medytacja. Autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów" definiuje medytację jako stan, w którym budzi się fascynacja, a usypia rządza.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radość medytacja rozwój osobisty czas wolny radio dla rodziców radio dla dzieci