Polskie Radio
Section05
migracja

"Komisja Europejska musi wycofać projekt prawa azylowego"

Unijne kraje chcą zmian w projekcie prawa azylowego przewidującego automatyczny i obowiązkowy podział uchodźców. Wiele państw uważa, że Komisja powinna wycofać się z tego pomysłu, a także z wysokich kar finansowych za odmowę przyjęcia uchodźców - 250 tysięcy euro za jedną, nieprzyjętą osobę. Powiedział o tym w Luksemburgu wiceszef polskiej dyplomacji Konrad Szymański na zakończenie unijnej narady.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska migracja imigranci w Europie imigracja ŚWIAT

"KE nasila ataki na Polskę pod wpływem Berlina i Paryża"

Komisja Europejska wskazuje, że praworządność w Polsce jest zagrożona, Warszawa odpiera zarzuty. We wtorek w Brukseli, po raz pierwszy na unijnym forum, odbyła się dyskusja na temat sytuacji w naszym kraju i prowadzonej przez Brukselę procedurze kontroli praworządności. – Nasilenie ataków na Polskę występuje w momencie, gdy Bruksela ewidentnie pod wpływem Francji i Niemiec, w kontekście wyborów, chce jak najszybciej podjąć decyzję w sprawie relokacji imigrantów – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska migracja Frans Timmermans sankcje Unii Europejskiej sankcje uchodźcy POLSKA

Urząd ds. Cudzoziemców ma nowy portal o migracjach

Migracje.gov.pl to adres nowego portalu, na którym można znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące statystyk i liczb związanych z imigracją do Polski. Na stronie znajdują się m.in. aktualne dane z zakresu legalizacji pobytu i udzielania cudzoziemcom ochrony międzynarodowej. O szczegółach przedsięwzięcia mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy migracja imigranci w Europie internet

Polska mniej atrakcyjna dla pracowników z Ukrainy

Parlament Europejski poparł zniesienie wiz dla naszych wschodnich sąsiadów. Ukraińcy mający paszporty biometryczne będą mogli przyjeżdżać do Unii na 90 dni w ciągu półrocza. Co prawda nie będą mogli na tej podstawie podejmować pracy, ale będą mieli możliwość starania się o pozwolenie na pracę, będąc już na miejscu.
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Justyna Golonko Karolina Mózgowiec Ukraina POLSKA Unia Europejska migracja turystyka praca zatrudnienie