Polskie Radio
Section05
migracja

"KE nasila ataki na Polskę pod wpływem Berlina i Paryża"

Komisja Europejska wskazuje, że praworządność w Polsce jest zagrożona, Warszawa odpiera zarzuty. We wtorek w Brukseli, po raz pierwszy na unijnym forum, odbyła się dyskusja na temat sytuacji w naszym kraju i prowadzonej przez Brukselę procedurze kontroli praworządności. – Nasilenie ataków na Polskę występuje w momencie, gdy Bruksela ewidentnie pod wpływem Francji i Niemiec, w kontekście wyborów, chce jak najszybciej podjąć decyzję w sprawie relokacji imigrantów – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska migracja Frans Timmermans sankcje Unii Europejskiej sankcje uchodźcy POLSKA

Urząd ds. Cudzoziemców ma nowy portal o migracjach

Migracje.gov.pl to adres nowego portalu, na którym można znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące statystyk i liczb związanych z imigracją do Polski. Na stronie znajdują się m.in. aktualne dane z zakresu legalizacji pobytu i udzielania cudzoziemcom ochrony międzynarodowej. O szczegółach przedsięwzięcia mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy migracja imigranci w Europie internet

Polska mniej atrakcyjna dla pracowników z Ukrainy

Parlament Europejski poparł zniesienie wiz dla naszych wschodnich sąsiadów. Ukraińcy mający paszporty biometryczne będą mogli przyjeżdżać do Unii na 90 dni w ciągu półrocza. Co prawda nie będą mogli na tej podstawie podejmować pracy, ale będą mieli możliwość starania się o pozwolenie na pracę, będąc już na miejscu.
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Justyna Golonko Karolina Mózgowiec Ukraina POLSKA Unia Europejska migracja turystyka praca zatrudnienie

Będą kary dla państw UE, które nie przyjmują uchodźców?

Jest kolejna propozycja, by karać unijne kraje, które nie chcą przyjmować uchodźców. Szwedzka europosłanka Cecilia Wikstroem zaproponowała wstrzymanie wypłaty części unijnych funduszy. W ubiegłym roku opłaty za nieprzyjmowanych uchodźców – w wysokości 250 tysięcy euro od osoby - zaproponowała Komisja Europejska. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia (Norden Centrum) i Przemysław Gołyński (korespondent Polskiego Radia).
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy Szwecja Unia Europejska imigranci w Europie migracja