Polskie Radio
Section05
migracja

6 mld euro na zamknięcie szlaku migracyjnego z Libii?

Według szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego na zamknięcie szlaku migracyjnego z Libii do Włoch należy wyłożyć 6 mld euro, a więc tyle samo, ile przekazano Turcji w ramach realizacji umowy, na mocy której zablokowano bałkański trakt migracyjny. O propozycjach rozwiązania kryzysu uchodźczego mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lidel z City Security i Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Włochy imigranci w Europie Parlament Europejski Antonio Tajani uchodźcy Libia Afryka migracja

Gorąca Planeta: mniej migrantów przybywa do Włoch

Znacznie spadła liczba migrantów przybywających do Włoch – informowała w ostatnich dniach „Corriere della Sera”. W sierpniu przypłynęło ich 2,8 tysiąca, podczas gdy w tym samym okresie przed rokiem było to ponad 10 tysięcy. To spadek o 72 procent. – Nie można mówić o przełomie – komentował jednak w Gorącej Planecie Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Włochy migracja emigracja terroryzm Londyn Finlandia

"Zmienia się stosunek krajów UE do migrantów"

Organizacje pozarządowe, m.in. Lekarze Bez Granic i Save The Children, zawiesiły w ostatnich dniach operacje ratowania tonących łodzi z migrantami zmierzającymi z Libii do Włoch. Powodem jest rosnące ryzyko dla załóg. Libijska straż przybrzeżna strzela bowiem do statków ratunkowych. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigracja migracja uchodźcy Włochy