Polskie Radio
Section05
mniejszości narodowe

W żydowskim domu znów się rozmawia

W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" poznamy mniejszość żydowską w Polsce. Według ostatniego spisu powszechnego przynależność do niej zadeklarowało 7 tysięcy 353 obywateli polskich. Pierwsze wzmianki o Żydach na terenach polskich pochodzą z X wieku, a pierwszym oficjalnym polskim dokumentem nadającym Żydom przywileje i autonomię był statut kaliski z XIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe

Mniejszość ukraińska

„Kiedy przyjechałam do Warszawy na studia, musiałam na nowo się określić, wiele osób w akademiku pytało mnie, jak to możliwe, że jestem Ukrainką, a nie przyjechałam zza granicy. Nie mogli sobie tego ułożyć w głowie! Może teraz się to zmienia, ale mam wrażenie, że w Polsce świadomość istnienia mniejszości narodowych jest niewielka”. Mariana Kril spotkała się z małżeństwem Olgi Ryżyk-Czyżewskiej i Łukasza Czyżewskiego, którzy obecnie mieszkają w Warszawie, a pochodzą z Podlasia. Dla nich jednym z najważniejszych elementów tożsamości jest język ukraiński, którym się posługują na co dzień i który starają się przekazać swoim dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Mariana Kril mniejszości narodowe Ukraina

Mniejszość niemiecka

- Śląsk to jest ciekawa historia. Śląsk był niemiecki. A granice Polski i Niemiec były momentami tak ostro podzielone, że np. linia tramwajowa była przecięta granicą polsko-niemiecką. Ciężko powiedzieć, kiedy Śląsk był polski, a w którym momencie był niemiecki. Trzeba by się mocno zagłębić w historię. Te granice Ślązacy codziennie przekraczali, idąc do pracy, wracając do domu po stronie niemieckiej. – Z Anną Nazaruk, reprezentantką mniejszości niemieckiej rozmawiała Mariana Kril.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe Niemcy

Agnieszka Romaszewska-Guzy: z państwa autorytarnego Białoruś stała się totalitarnym

- Rzeczywistość na Białorusi wygląda bardzo marnie. Nie wiadomo, co będzie dalej. To państwo z autorytarnego - bo takim było - stało się państwem totalitarnym, w którym w tej chwili karze się za wszystko. W ten sposób protesty przeciwko sfałszowanym wyborom w jakiejś mierze zostały zduszone - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś opozycja areszt mniejszości narodowe Europa reżim Aleksander Łukaszenka

Arleta Bojke: polskie media za mało interesują się sprawami Białorusi

- Bardzo emocjonalnie podchodzę do tego, że polskie media, z przykrością to stwierdzam, za mało interesują się tym, co dzieje się na Białorusi - mówiła w Polskim Radiu 24 Arleta Bojke (TVP). Gościem "Spojrzenia na Wchód" był również Michał Potocki ("Dziennik Gazeta Prawna").  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś opozycja areszt mniejszości narodowe Europa reżim Aleksander Łukaszenka

Łemko czyli "swój"

„W rodzinie zawsze mówiło się o «naszych świętach», «naszym języku», «naszej wsi». Nie nazywało się tego: «ukraińskie», «łemkowskie». Stosowało się pojęcie «nasze»”. W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" spotkaliśmy się ze światem Łemków. Jest to grupa etniczna górali karpackich, zamieszkujących obszary wzdłuż głównej linii Karpat Wschodnich. Po stronie polskiej to Beskid Niski, częściowo Beskid Sądecki i Bieszczady, a po stronie słowackiej tereny aż do Tatr.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe Łemkowie

Oficjalna inauguracja projektu "SOS Białoruś - Centrum Pomocy Humanitarnej"

Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób, które ze względu na represje zdecydowały się na przyjazd z Białorusi do Polski z zamiarem czasowego lub stałego osiedlenia i przebywają na jej terenie. Wsparcie w ramach projektu obejmuje doraźną pomoc socjalno-bytową lub adaptacyjną oraz pomoc w organizacji życia w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Traktat polsko-niemiecki o dobrym sąsiedztwie. Szczerski: nadal nie jest w pełni zrealizowany

- Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy to dokument, który nadal wymaga zabiegów, by zrealizować wszystkie jego postanowienia, będzie to jednym z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec w czwartek w Warszawie - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Krzysztof Szczerski Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda mniejszości narodowe