Polskie Radio
Section05
mózg

Przełom w leczeniu choroby Alzheimera? Opracowano kolejny lek nowej generacji

Ukazały się właśnie wyniki badania nowego leku przeciwko chorobie Alzheimera – donanemabu. Naukowcy uważają, że - choć dużo jeszcze jest do zrobienia - spodziewane wprowadzenie trzeciego leku nowej generacji oznacza nowy etap w terapii choroby. Wyniki omówiono w Dzienniku Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego JAMA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT zdrowie badania mózg choroba społeczeństwo medycyna NAUKA

Zaburzenia pamięci. Jak stymulować mózg w celu jej poprawy?

Zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych, demencje i choroby neurodegeneracyjne stają się jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych starzejącego się społeczeństwa. - Tak naprawdę pamięć i funkcje poznawcze są zaburzone praktycznie w każdej chorobie mózgu. Naszym modelem jest padaczka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o prowadzonych badaniach dr Michał Kucewicz.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski mózg choroba choroba Alzheimera

Mgła mózgowa. Jak rozpoznawać pierwsze oznaki?

Mgła mózgowa, zwana także umysłową uznawana jest za jeden z najbardziej uciążliwych objawów Zespołu Chronicznego Zmęczenia. O mgle mózgowej mówimy, gdy mamy do czynienia m.in. z pogorszeniem koncentracji i percepcji. Występuje, gdy regulacja neuroprzekaźników jest zaburzona, a to z kolei może być związane ze stresem, brakiem odpowiedniej higieny snu, niezdrowym stylem życia, odwodnieniem czy nadmiarem bodźców. Więcej w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie psychiczne zdrowe odżywianie mózg neurologia pamięć Strefa Rodzica Mikołaj Foks

Projekt "ReMedy". Badania nad stresem w ludzkich komórkach

Prof. Agnieszka Chacińska - dyrektor Instytutu IMol PAN, jest współautorką Międzynarodowej Agendy Badawczej ReMedy, której celem jest prowadzenie badań nad stresem, na który narażone są ludzkie komórki i wykorzystanie wyników tych badań do opracowania nowych leków i strategii zapobiegania i zwalczania chorób neurodegeneracyjnych i nowotworowych. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna nowotwory stres mózg Krzysztof Michalski Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Dobrze jeść, to znaczy dbać o dobrą kondycję swojego mózgu

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że odpowiednia dieta redukuje możliwość wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych w wieku dojrzałym. Mówiąc wprost: jeśli zdrowo się odżywiasz, zwiększasz swoje szanse na uniknięcie w starości choroby Alzheimera czy Parkinsona. A więc warto się nad tym pochylić!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie mózg inteligencja choroba Alzheimera Anna Popek jedzenie zdrowe odżywianie Trójka

Tajemniczy mózg i wolna wola. "Spory są cały czas otwarte"

- Technika rozwija się wspaniale, ale jeszcze cały czas jest na tyle niedoskonała, żebyśmy mogli spokojnie badać wnętrze naszego ludzkiego mózgu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Boguszewski, neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Czy badacze najbardziej tajemniczego organu człowieka są już w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy wolną wolę czy jednak nie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak mózg