Polskie Radio
Section05
muzyka ludowa

Polacy z Brazylii, odc. 11. José Roberto Błaszczyk cz. II

To drugie spotkanie z panem Józefem Błaszczykiem. Tym razem „dobry duch” śmiałków brazylijskiej wyprawy terenowej wspomina historię rodzinnej kapeli Błaszczyków, dzieciństwo na kolonii IV, muzyczne przemiany – czasy, w których akordeon wyparł muzykę skrzypcową i weselne obyczaje w okolicach Mallet. W opowieści naszego bohatera nie brakuje też odniesień do lokalnej magii i znachorstwa.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

RCKL świętuje trzydziestolecie! Jak to się zaczęło?

Radiowe Centrum Kultury Ludowej powstało dokładnie 30 lat temu, formalizując w ten sposób zespół Redakcji Muzyki Ludowej. Oczywiście nie wydarzyłoby się to, gdyby nie Maria Baliszewska – założycielka RCKL-u. Redaktor Baliszewska pojawiła się w Polskim Radiu 1 maja 73. roku we wspomnianej Redakcji Muzyki Ludowej. Wówczas nie było tam żadnego muzykologa, był za to Marian Domański, który już po kilku tygodniach pracy Baliszewskiej jechał z nią wielkim wozem transmisyjnym na pierwsze nagrania terenowe. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna jubileusz Wielkanoc

Siuda baba, śmierguśnicy. Poniedziałek Wielkanocny na południu Polski

Te zwyczaje sięgają czasów pogańskich. Polewanie wodą na znak odrodzenia i ku płodności, odwołania do kapłanek czuwających nad ogniem w pradawnych świątyniach. W Wielkanocny Poniedziałek obrzędy przedchrześcijańskie i chrześcijańskie spotykają się, przeplatają i sprawiają wiele radości. W świątecznym wydaniu "Kiermaszu pod kogutkiem" dowiemy się, kim jest Siuda Baba i dlaczego na wilamowickim rynku co roku staje... wanna.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa muzyka tradycyjna muzyka ludowa Monika Gigier małopolskie Wieliczka zwyczaje Wielkanoc Wilamowice

Wielkanocne zwyczaje od Kurpiów po Śląsk

W Iłży Rezurekcję obwieszcza się zdecydowanie. Towarzyszą temu dźwięki wystrzałów petard, rac i - najważniejsze - bicie wielkiego bębna. W Obrowcu zwraca się baczną uwagę na kolor i wzór na pisance, a na Kurpiach najlepszy len wyrośnie temu, kto jako pierwszy sięgnie po wodę święconą. Z Magdaleną Tejchmą zapraszamy na świąteczną wycieczkę po Polce!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa muzyka tradycyjna Wielki Post muzyka ludowa Magdalena Tejchma

Polacy z Brazylii odc. 10. José Roberto Błaszczyk

„Pan Józef, Jóźko – nasz dobry duch wyprawy, skarbnica wiedzy o kolonistach wokół Malletu, członek muzycznej rodziny Błaszczyków, w rodzinnej kapeli grający na basach. Serdeczny i pomocny pan Józef znał wszystkich i wszyscy znali jego, a te znajomości nieraz otwierały drzwi również i nam”, wspomina pana Józefa Magdalena Tejchma.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Brazylia Magdalena Tejchma Polonia

Ludowa emocjonalność i kobieca moc. Renata Przemyk i DAGADANA na wspólne urodziny RCKL i Trójki

W folkowym Poranku Dwójki przysłuchujemy się pieśniom barokowym, które zakorzeniły się w kulturze ludowej, by dziś na nowo wybrzmiewać wespół z elektroniką. Słuchamy opowieści biegnących z wilkami Renaty Przemyk i artystek z Dagadany. Zapraszamy do zanurzenia się w wyjątkowych brzmieniach podczas dwóch wyjątkowych koncertów... 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa książki sztuka ludowa koncerty