Polskie Radio
Section05
nagroda Nobla

Literacka Nagroda Nobla dla Jona Fossego. "To zaskoczenie"

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 122 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy nie udało się wyłonić laureata. W tym roku przyznano ją norweskiemu pisarzowi Jonowi Fossemu. – To jest zaskoczenie. (...) To pisarz młodego pokolenia jak na Nobla – przyznaje bloger literacki Adam Szaja.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Michał Żołądkowski nagroda Nobla Nagroda Nobla 2023 Nobel Nobel 2023 literatura Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla Alfred Nobel

Kropki kwantowe. Czym jest odkrycie warte Nagrody Nobla? Wyjaśnia ekspert w dziedzinie chemii

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana naukowcom, którzy badali kropki kwantowe, czyli najmniejsze cząstki w nanotechnologii. Jak wyjaśnia Profesor Sławomir Sęk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego ich zastosowanie może być bardzo szerokie od technologii elektronicznych po medycynę czy kwestie pozyskiwania energii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo nagroda Nobla chemia nanotechnologia

Wisława Szymborska oczami przyjaciół, biografów. Reportaż "Poetka i Nobel" [POSŁUCHAJ]

Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej poezję uwielbiają Włosi i Holendrzy. Ci drudzy mówią, że jest jak malarstwo holenderskie - lubi się przypatrywać detalom w różnym świetle, z różnej perspektywy. W reportażu Jakuba Tarki pt. "Poetka i Nobel" zapraszamy na dźwiękową podróż po wierszach Wisławy Szymborskiej oraz wspomnieniach pochodzących z Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Jakub Tarka nagroda Nobla literatura poezja reportaż w Jedynce pr poleca

"Poetka i Nobel" - reportaż Jakuba Tarki poświęcony Wisławie Szymborskiej

Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej poezję uwielbiają Włosi i Holendrzy. Ci drudzy mówią, że jest jak malarstwo holenderskie - lubi się przypatrywać detalom w różnym świetle, z różnej perspektywy. Również w USA wydania wierszy Wisławy Szymborskiej osiągnęły bezprecedensowe nakłady, nikt nie napisał tak pięknego i uniwersalnego w odbiorze wiersza o tragedii z 11 września.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Jakub Tarka nagroda Nobla

Nobel 2023. Laureaci Nagrody Nobla - w jaki sposób dowiadują się o wyróżnieniu?

Kto otrzyma Literackiego Nobla, a kto dostanie Pokojową Nagrodę Nobla? Nazwisko zdobywcy Nagrody Nobla do ostatniej chwili jest trzymane w tajemnicy. W ten sposób informacja o wyróżnieniu stanowi zaskoczenie, także dla laureata. Okoliczności, w jakich dowiadują się o uhonorowaniu, mogą być natomiast różne; z historii znamy już przypadki, gdy zdobywca nagrody otrzymywał informację w podróży albo... w środku nocy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Kuba Witkowski nagroda Nobla Nagroda Nobla 2023 Nobel Alfred Nobel

Nagroda Nobla 2023 w dziedzinie medycyny. Wyróżnienie za szczepionki mRNA przeciwko COVID-19

Naukowcy Katalin Karikó i Drew Weissman zdobyli Nagrodę Nobla 2023 w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycia umożliwiające opracowanie szczepionek przeciwko COVID-19. – To niesamowite, że tę Nagrodę Nobla przetestowaliśmy na własnych organizmach - komentuje w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. Anna Ciemerych-Litwinienko z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski nagroda Nobla medycyna Weronika Puszkar koronawirus COVID-19 Katarzyna Tońska Anna Ciemerych-Litwinienko Katalin Karikó Drew Weissman

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie chemia fizyka nagroda Nobla Paryż Francja sztuki walki promieniowanie rodzina faszyzm socjalizm polityka