Polskie Radio
Section05
ochrona przyrody

Nieśmiały drapieżnik. Jak ludzie wytępili tygrysa tasmańskiego

Był największym drapieżnym torbaczem na świecie. Już trzy tysiące lat temu prehistoryczni artyści malowali jego wizerunki na ścianach jaskiń. Jego populacja kurczyła się powoli przez dziesiątki wieków. Ostateczny cios zadali mu europejscy osadnicy, przekonani, że z naturą Tasmanii mogą robić to, co im się podoba.
Zobacz więcej na temat:  Tasmania Australia Wielka Brytania kolonie ludobójstwo ochrona przyrody katastrofa ekologiczna ekologia zwierzęta rolnictwo kangur HISTORIA

Kampinoski Park Narodowy. Zielone płuca Warszawy, łosie i pożyteczne bobry

- Dla Warszawy Puszcza Kampinoska to zielone płuca. Świeże powietrze z tego dużego, zalesionego obszaru przez większą część roku jest do niej nawiewane. Dzięki temu w Warszawie jakość powietrza nie jest aż tak słaba, jak w wielu innych miastach Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Andrzejewska z Kampinoskiego Parku Narodowego, który jest też jedną z najważniejszych ostoi fauny w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska ochrona przyrody Piknik Naukowy zwierzęta leśne zwierzęta Katarzyna Jankowska – PODCAST kpn Kampinos Puszcza Kampinoska

Ocal żabę: trwa akcja w Roztoczańskim Parku Narodowym

Pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego od 20 lat, ustawiając barierki wzdłuż tras godowych wędrówek płazów, chronią je przed śmiercią pod kołami samochodów. W okolicach Zwierzyńca ruszyła akcja "Ocal żabę". Po raz pierwszy leśnicy zaprosili do współpracy wszystkich chętnych: dzieci, młodzież, dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  przyroda ekologia ochrona przyrody natura parki narodowe Zwierzyniec zwierzęta leśne Piotr Firan Trójka

Niezależność energetyczna jest priorytetem dla Polski. Minister klimatu: koniec kontraktów na dostawy gazu z Rosji

- W pędzie ekologicznym UE zapomniała o bezpieczeństwie energetycznym i niezależności; celem strategicznym do tej pory była dekarbonizacja - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że w Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny Unia Europejska klimat ochrona przyrody ministerstwo klimatu

Tarcza antyinflacyjna dla kierowców. Będzie taniej o kilkadziesiąt groszy na litrze

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że od wtorku 1 lutego w życie wchodzą kolejne rozwiązania tarczy antyinflacyjnej, które mają na celu zahamowanie wzrostu cen w Polsce. W ramach pakietu zmian podatkowych z 23 do 8 procent obniżony zostanie VAT na paliwa, co spowoduje spadek ceny o kilkadziesiąt groszy na litrze paliwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw podatki vat tarcza antyinflacyjna ochrona przyrody

"Ponad 400 miejsc w Polsce". Jacek Ozdoba o porzuconych odpadach niebezpiecznych

"Wielka inwentaryzacja" - tak wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba nazywa kontrolę, którą przeprowadziło ostatnio Ministerstwo Klimatu i Środowiska w celu ustalenia, ile w Polsce jest miejsc, gdzie znajdują się porzucone odpady niebezpieczne. - Zlokalizowaliśmy 400 takich miejsc - powiedział czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie" Ozdoba.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA środowisko społeczeństwo GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska ochrona przyrody odpady gospodarka odpadami