Polskie Radio
Section05
pismo odręczne

Sztuka odręcznego pisania - relikt przeszłości czy wiecznie potrzebna umiejętność?

W dobie komputerów, tabletów, smartfonów i innych cyfrowych urządzeń sztuka starannego, odręcznego pisania w dużej mierze zniknęła. Korzystamy z niej w niewielu miejscach, na przykład bankach. Tymczasem taka forma pisania, i w ogóle ćwiczenie ręki, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu. Dlatego też Szwecja postawiła na powrót do tradycyjnej formy notowania u dzieci i drukowanych podręczników. Czy w tym samym kierunku powinno iść polskie szkolnictwo?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych edukacja pismo odręczne psychologia rozwój dziecka

O eksploracji Księżyca w rocznicę misji Apollo 17

Mija 50. rocznica startu ostatniej załogowej misji księżycowej Apollo 17. Tego samego dnia z pokładu statku wykonano słynne zdjęcie Ziemi - "Blue Marble" - najczęściej wykorzystywaną fotografię w dziejach ludzkości. "Blue Marble" jest jedną z niewielu fotografii pokazujących w pełni oświetloną Ziemię, gdyż w momencie wykonywania zdjęcia Słońce znajdowało się za statkiem kosmicznym. Dlaczego Apollo 17 to ostatnia misja księżycowa? 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kaligrafia pismo odręczne zdolności średniowiecze kosmos księżyc astronautyka

Kaligrafia. Dlaczego warto spróbować swoich sił?

– Kaligrafia uczy nas pięknego pisania, ale i pokory, cierpliwości, dyscypliny a przede wszystkim daje bardzo dużo satysfakcji. Kaligrafia jest jak medytacja. Dzięki niej uspokajamy się, zapominamy o tym, co dzieje się na zewnątrz. Prawie każdy, kto brzydko pisze, może nauczyć się pięknie kaligrafować – mówiła Barbara Galińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Tomasz Miara kaligrafia pismo odręczne smartfon klawiatura długopis

Kaligrafia – sztuka pięknego pisania znów w modzie

Mimo tego, że żyjemy dziś w dobie komputerów, smartfonów i zapominamy już trochę o odręcznym piśmie, to kaligrafia wraca do łask. – Dzisiaj możemy wszystko zetrzeć. W komputerze możemy napisać bzdurę, a potem ją wyciąć i natychmiast napisać coś nowego. Tutaj tak nie jest, dlatego każde słowo musi być przemyślane – mówi Katarzyna Janiszewska z fundacji "Aniołowie są wśród nas", prowadząca warsztaty "Spotkania z kaligrafią". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka mózg STYL ŻYCIA pismo odręczne kaligrafia papier warsztaty średniowiecze komputer rozwój

Ozdobne, ciekawie zaprojektowane, osobiste. Wysyłajmy kartki świąteczne!

Zbliża się Boże Narodzenie. Pod koniec miesiąca nasze telefony i skrzynki mailowe zapełnią się wiadomościami z życzeniami świątecznymi, często o identycznej treści. A kartki świąteczne? Jak pokazują badania Eurostatu, wysyłamy ich coraz mniej. Kto jeszcze wysyła kartki świąteczne i z jakich powodów?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan pismo odręczne Gniezno Boże Narodzenie poczta Poczta Polska święta Rafał Muniak tradycja

Klawiatura na bok. Jak pisanie odręczne wpływa na nasz mózg?

Pismo wyraża nie tylko nasze myśli i uczucia, ale zdradza też nasz charakter. Pisanie odręczne, które jeszcze kilka lat temu było naszą codzienną czynnością, dziś coraz częściej jest zastępowane przez stukanie w klawiaturę komputera czy smartfona. Warto jednak, przynajmniej od czasu do czasu, powrócić do korzystania z kartki i długopisu, ponieważ jest to doskonały trening dla naszego mózgu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Przemysław Cięgotura pismo odręczne klawiatura komputer smartfon smartfony długopis pióro kaligrafia

Prof. Tadeusz Tomaszewski: choroba Chopina odzwierciedla się w piśmie

- Chopin bardzo dużo pisał, w związku z tym jego pismo się wyrabiało bardzo szybko. W wieku dwudziestu lat było już ukształtowane i od tego momentu można mówić o pewnych cechach identyfikacyjnych. Potem to pismo się rozwijało i ulegało przekształceniu, aż do momentu, kiedy występowały elementy degradacji pisma z powodu jego choroby - mówił w Dwójce ekspert z Katedry Kryminalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. 
Zobacz więcej na temat:  pismo odręczne Dwójka Fryderyk Chopin Jakub Kukla