Polskie Radio
Section05
pogrom kielecki

75 lat po pogromie kieleckim

4 lipca 1946 roku w Kielcach doszło do antyżydowskich zajść, w wyniku których zginęło 37 Żydów, 35 zostało rannych. Zginęło też trzech Polaków. Pogromu dokonali mieszkańcy Kielc oraz żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej. Bezpośrednią przyczyną pogromu była plotka o uwięzieniu przez Żydów ośmioletniego chłopca w celu dokonania na nim mordu rytualnego.
Zobacz więcej na temat:  pogrom kielecki IPN Instytut Pamięci Narodowej Żydzi Kielce Paweł Lekki HISTORIA

Fotografia plażowa i zdjęcia z pogromu kieleckiego. Historia Julii Pirotte

- Miała aparat fotograficzny, więc miała to ważne narzędzie w ręku, i miała piękne wybrzeże, plażę. Wpadła na pomysł, że będzie zajmować się fotografią plażową. (...) To była fotografia prawie że artystyczna - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Maja Wolny, opisując początki przygody z fotografią Julii Pirotte.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia SZTUKA KULTURA zdjęcia Francja pogrom kielecki HISTORIA

Pogrom kielecki. Wybuch antysemityzmu czy prowokacja?

- Kielce, podobnie jak Jedwabne, mają pecha. W naszym mniemaniu stały się miejscami, w których doszło do kumulacji zła, jakoby były dwa straszne miejsca w Polsce, gdzie ktoś zabijał Żydów. Wiadomo, że takich miejsc było więcej, że chodzi o sytuację, w której sąsiedzi zabijali sąsiadów - mówił w Jedynce filolog, tłumacz i działacz społeczności żydowskiej Piotr Kadlčik.
Zobacz więcej na temat:  antysemityzm HISTORIA IPN Marek Mądrzejewski pogrom kielecki PRL Żydzi

Mowa nienawiści problemem współczesnej Polski?

- W wolnej Polsce nie ma miejsca na uprzedzenia, rasizm, ksenofobię, antysemityzm - powiedział prezydent w Kielcach, podczas obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego. - Sprawcy pogromu kieleckiego zostali wykluczeni z polskiego społeczeństwa; ich zachowanie nigdy nie znajdzie akceptacji, nie ma dla nich miejsca w Polsce - dodał Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda dyskryminacja Łukasz Walewski pogrom kielecki rasizm Trójka