Polskie Radio
Section05
pomniki

Polsko-rosyjska „wojna pomnikowa”

Nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu reguluje kwestie usunięcia obiektów nieużytkowych, np. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny. W reakcji na tę ustawę izba wyższa parlamentu Rosji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił władzom przedstawienie propozycji „działań o charakterze ograniczającym” w sferach współpracy dwustronnej z Polską. O polsko-rosyjskim sporze mówili w audycji Spojrzenie na Wschód historyk dr Paweł Kowal oraz Piotr Skwieciński, zastępca redaktora naczelnego „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja ZSRR pomniki Paweł Kowal Piotr Skwieciński

Będą sankcje Rosji wobec Polski? "To wojna informacyjna"

Rosja przygotowuje sankcje przeciwko Polsce – tak wynika z informacji dziennika „Izwiestia”. Ma to być odpowiedź Moskwy na polską ustawę dekomunizacyjną, która zakłada usunięcie z przestrzeni publicznej symboli i pomników komunizmu, w tym kojarzonych z Armią Czerwoną i Związkiem Radzieckim. W Gorącym Temacie Polskiego Radia 24 komentarz Piotra Nisztora z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dekomunizacja Rosja sankcje Piotr Nisztor Armia Czerwona pomniki

"Być może lider PO wpłynie na prezydent Warszawy"

Grzegorz Schetyna, lider PO, powiedział, że jest zwolennikiem wspólnego ustalenia miejsca, w którym miałby stanąć pomnik smoleński. Na tle lokalizacji monumentu dochodzi do sporów między prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz a Prawem i Sprawiedliwością. – Wypowiedź Grzegorza Schetyny wzbudza pewną nadzieję – mówił w Rozmowie PR24 Jacek Sasin, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka PiS Jacek Sasin Adrian Klarenbach Warszawa pomniki katastrofa w Smoleńsku Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska Hanna Gronkiewicz-Waltz