Polskie Radio
Section05
protesty w Warszawie

"Mamy do czynienia z próbą wpływania na sytuację w Polsce"

Jak pisze „Gazeta Polska”, głównymi sponsorami Akcji Demokracji są niemiecka fundacja Campact oraz Europejska Fundacja Klimatyczna (EFK), której działalność nadzoruje wieloletni wiceminister finansów Niemiec Caio Koch-Weser. O rzekomych powiązaniach mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wierzchołowski z „Gazety Polskiej”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy PiS Gazprom Sejm demonstracje manifestacje protest protesty w Warszawie

"W polskim społeczeństwie pojawił się ferment"

W ostatnich dniach w polskim społeczeństwie pojawił się ferment  – powiedział Rafał Ziemkiewicz z tygodnika „Do Rzeczy”. Odniósł się w ten sposób do zdecydowanych demonstracji przeciwko sposobowi, w jaki partia rządząca reformuje polskie sądownictwo. W audycji „Wróżenie z faktów” temat ten skomentował także Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa sąd PiS Łukasz Warzecha Rafał Ziemkiewicz Sąd Najwyższy Michał Kolanko protesty w Warszawie protest KOD obywatele RP

Reforma SN. "Wymiar sprawiedliwości, wymaga reform"

- Sądzę, że jesteśmy bliżej niż dalej uchwalenia ustaw w parlamencie. Następnie będziemy oczekiwali podpisu i akceptacji tych rozwiązań przez pana prezydenta – powiedział w kontekście trwających w Senacie prac nad reformą sądownictwa Waldemar Buda (PiS). Gośćmi Rozmowy Polskiego Radia 24 byli także Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) i Marcin Święcicki (PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Tomasz Rzymkowski Marcin Święcicki PiS Kukiz'15 Platforma Obywatelska protesty w Warszawie

Ustawa o SN. "Przed bardzo trudną decyzją stoi prezydent"

- W Polsce elity podzieliły się. Każda ma swój kanał komunikacyjny i każda reaguje emocjonalnie. Ocenia się przynależność do danego ugrupowania a nie wchodzi się w analizę merytoryczną treści wypowiedzi. Przez to wypowiedź nie jest analizowana i to jest największy problem – powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre. Gośćmi byli także Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" i Paweł Musiałek z Centrum Analizm Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa sąd Andrzej Duda prezydent Michał Kolanko protesty w Warszawie PiS KOD

Dlaczego Polacy wyszli protestować?

W całej Polsce odbyły się protesty przeciwników poselskiego projektu ustawy dotyczącej zmian w Sądzie Najwyższym. Oprócz demonstracji organizowanych przez partie opozycyjne czy Komitet Obrony Demokracji, odbywały się też zgromadzenia pod hasłem „łańcuch światła”. O manifestacjach, ich genezie i znaczeniu, w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Pałka z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  protesty w Warszawie protest reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24 Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa PiS

Reforma sądownictwa. Protest przed Sądem Najwyższym

Kilka tysięcy osób protestuje przed Sądem Najwyższym w Warszawie przeciw planom zmian w sądownictwie. Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padają zarzuty "zaprowadzenia dyktatury" i "zdemolowania państwa prawa". Demonstranci przynieśli świece i stworzyli wokół budynku Sądu Najwyższego "łańcuch światła".
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Warszawa protest protesty w Warszawie Sąd Najwyższy Waldemar Żurek krs

"Według opozycji reforma sądownictwa jest kataklizmem"

Kilka tysięcy przedstawicieli opozycji, m.in. KOD, protestowało przed Sejmem przeciw planom zmian w sądownictwie. Wydarzenia, które rozegrały się przy ul. Wiejskiej oraz propozycje reform były głównymi tematem, jaki skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji niedzieli.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Warszawa Sejm protest protesty w Warszawie sąd Sąd Najwyższy krs KOD

Protest przed Sejmem zakończony. Część ludzi zostanie?

Wprawdzie organizowany przez Komitet Obrony Demokracji protest przed Sejmem zakończył się, jednak zgromadzenie nie zostało formalnie rozwiązane. Cześć osób zamierza pozostać przed Parlamentem. Demonstracje przed Sejmem relacjonowała reporterka PR 24 Małgorzata Głogowska. Zgromadzenie opozycji i reformę sądownictwa komentowali też w PR24 Magdalena Piejko (Gazeta Polska) i Marcin Gomoła, prawnik ze Stowarzyszenie Fair Play. 
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Warszawa Sejm protest protesty w Warszawie krs sąd Władysław Frasyniuk Ryszard Petru KOD Grzegorz Schetyna