Polskie Radio
Section05
przeszczepy

Pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki. "To było dla nas ogromne przeżycie"

- To było ogromne wydarzenie i przeżycie dla nas wszystkich. Największą bohaterką tego dnia była jednak biorczyni. Nikt nie mógł jej obiecać po pierwsze, że przeżyje, a po drugie, że operacja w ogóle się uda – stwierdził na antenie Polskiego Radia prof. Wojciech Rowiński, jeden z lekarzy, który w 1966 roku asystował podczas zabiegu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski NAUKA medycyna przeszczepy lata 60

TYLKO U NAS "Moje nowe serce bije tak szybko i równo". Lenka czekała 4 lata na przeszczep

- Kiedy poczułam, jak bije moje nowe serduszko, to było najdziwniejsze uczucie w moim życiu. Biło tak szybko, równo. Zupełnie inaczej, niż poprzednie - opowiada Lenka, która od kilku miesięcy żyje z przeszczepionym organem. Dziewczynka cztery lata czekała na ten moment. - Już naprawdę było bardzo źle. Łapałam się na tym, że każdego dnia rano sprawdzałam, czy moja córeczka jeszcze oddycha - wspomina mama 10-latki w reportażu Pawła Kurka pt. "Kamień z serca".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przeszczepy serce dzieci szpital społeczeństwo

Polska transplantologia: spektakularne sukcesy i ciągła walka o wzrost świadomości

Polska transplantologia istnieje od ponad 55 lat. Najbardziej znaną postacią tego obszaru medycyny jest prof. Zbigniew Religa, który w 1985 roku dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca. Do dzisiaj transplantologia w naszym kraju odniosła sporo sukcesów. Co nie zmienia faktu, że trzeba zwiększać świadomość Polaków, jeśli chodzi o oddawanie organów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA medycyna Zbigniew Religa przeszczepy Józef Niewiarowski Tomasz Miara Trójka zdrowie transplantacje

Sercu na ratunek. Zabieg, jakiego świat medycyny nie widział

W Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom historia Heleny Wojtyńskiej, u której podczas badań prenatalnych wykryto poważną wadę serca. Dzięki temu można było zareagować tuż po porodzie i udało się uratować dziewczynkę. Szansą na zlikwidowanie schorzenia było poddanie się nowatorskiej operacji. Helenka przeszła więc zabieg, jakiego świat medycyny jeszcze nie widział. O walce o jej zdrowie i o własnych przeżyciach z tamtego czasu opowiedziała w audycji Agata Górniak-Wojtyńska. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Radio Dzieciom zdrowie zdrowie dziecka szpital przeszczepy radio dla rodziców

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku - jak pomóc innym?

Dla wielu pacjentów przeszczep szpiku jest jedyną szansą na powrót do zdrowia, jednak nie tak łatwo znaleźć "bliźniaka genetycznego". Tylko pół procent światowej populacji, liczącej już blisko 8 miliardów ludzi, jest zarejestrowana w bazie potencjalnych dawców szpiku - to kropla w morzu potrzeb. W Ogólnopolskim Dniu Dawcy Szpiku sprawdzamy jak zostać dawcą i obalamy mity, które wokół tego tematu narosły.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan zdrowie przeszczepy medycyna pomoc

FELIETON "Ważne, by rozmawiać między sobą na temat przeszczepienia narządów po śmierci"

- Najważniejsze, aby ludzie rozmawiali ze sobą na temat przeszczepienia narządów po śmierci. Najgorzej, jak rodzina sobie wyobraża, że jest właścicielem zwłok zmarłego - mówi transplantolog prof. Sławomir Rudzki. Dziś obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo drogi wypadek samochód kierowcy Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca organy przeszczepy