Polskie Radio
Section05
radio

Zenon Wiktorczyk. Niezapomniany głos Polskiego Radia

27 lat temu, 27 marca 1997 roku, zmarł Zenon Wiktorczyk. Przede wszystkim był człowiekiem związanym z radiem – bardzo popularną audycję "Podwieczorek przy mikrofonie" prowadził przez ponad trzydzieści lat. Mało kto jednak pamięta, że dziennikarz udzielał się także w kabarecie "Szpak", a nawet zagrał w komedii "Miś" Stanisława Barei. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio radio II wojna światowa Powstanie Warszawskie TEATR Miś kabaret dziennikarze HISTORIA

Trójka pyta, czyli oddajemy głos słuchaczom. Zbuduj z nami wspaniałe radio!

Radiowa Trójka, jak całe Polskie Radio, przechodzi proces przebudowy, który z jednej strony wpisuje się w dyskusję o przyszłym kształcie mediów publicznych w Polsce, a z drugiej jest dialogiem z potrzebami słuchaczy. Świadomi zmian, które zachodzą we współczesnym świecie, chcemy się przyjrzeć temu, jak ewoluują oczekiwania naszych odbiorców.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Szydłowska radio Trójka pyta

Jeremi Przybora: z radia powstałem. Nowy serwis specjalny Polskiego Radia

- Ponieważ radio to medium bardzo intymne, medium, które w pewien sposób zaprasza nas do współuczestniczenia, postanowiliśmy poprowadzić ten serwis głosem Jeremiego Przybory, który to głos zachował się w naprawdę pięknej, dużej dozie - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, współtwórca nowego serwisu specjalnego przybora.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Bartłomiej Makowski Jeremi Przybora historia radiofonii Polskie Radio radio Radio Przybora

Jubileusz Polskiego Radia dla Zagranicy. Mamy już 88 lat

88 lat temu, 1 marca 1936 roku, zainicjowało swoją działalność Polskie Radio dla Zagranicy. Tego dnia rozpoczęło się codzienne nadawanie na falach krótkich adresowanych do obcokrajowców oraz Polonii audycji w językach polskim i angielskim. Później doszły programy po niemiecku, czesku, węgiersku i portugalsku.
Zobacz więcej na temat:  radio Polonia Polskie Radio dla Zagranicy rocznica Polskie Radio Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Świętujemy 13. Światowy Dzień Radia. Polskie Radio ma 99 lat!

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia, ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone. Polskie Radio regularne nadawanie programów rozpoczęło 18 kwietnia 1926 roku.
Zobacz więcej na temat:  radio media Polskie Radio Unia Europejska

Tesla czy Marconi? Ponad 100-letni spór o to, kto wynalazł radio. A w tle "ten trzeci"

Spór o to, kto wynalazł radio, trwa ponad 100 lat i, w zależności od kontynentu, ma innego zwycięzcę. W Europie za twórcę radia uważa się Guglielmo Marconiego, po drugiej stronie Atlantyku ten tytuł przypisuje się Nicoli Tesli. I wszystkie dane wskazują, że to jednak Amerykanie mają rację. Żeby jednak było ciekawiej, Rosjanie twierdzą, że cała chwała należy się Aleksandrowi Popowowi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA radio technika Nikola Tesla Giuglielmo Marconi Witold Lazar Trójka

Magia relacji sportowych w radiu. "Panie Turek, kończ pan ten mecz"

"Moje oczy i nos to oczy i nos słuchacza - muszę to tak przekazać, żeby on to poczuł" - mówił o relacjach sportowych sprawozdawca Tomasz Zimoch. "Trzeba mieć taki nerw emocji, trzeba temu kibicowi troszeczkę coś podmalować. To nie jest konfabulacja, to jest pewnego rodzaju wyostrzenie konturów" - dodawał Andrzej Janisz. Dziś przypada Światowy Dzień Radia.
Zobacz więcej na temat:  SPORT radio Światowy Dzień Radia Światowy Dzień Radia 2024 polecane przez redakcję opinie

Światowy Dzień Radia 2024. Reportaż o kolekcjonerze odbiorników [POSŁUCHAJ]

13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. Z tego powodu prezentujemy reportaż o kolekcjonerze radioodbiorników. Kolekcja Zbigniewa Klimczaka to 400 samochodowych odbiorników radiowych i 150 stacjonarnych. Bohater reportażu prowadzi warsztat samochodowy i tam w specjalnej gablocie prezentuje swoje skarby. Każdy ma swoją historię... jedno radio należało na przykład do Elvisa Presleya. 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak radio Polskie Radio historia radiofonii Światowy Dzień Radia Światowy Dzień Radia 2024 Dorota Boniecka-Górny pr poleca