Polskie Radio
Section05
religia

Koniec świata według katolików, ewangelików i muzułmanów

Pisarz Dawid Maede uważa, że rozwiązał kod ukryty w Biblii, zgodnie z którym 23 września 2017 roku nastąpi koniec świata. W Ziemię ma uderzyć nieznana planeta X. O czasie ostatecznym w audycji Ideologika rozmawiali o. Mariusz Bigiel (jezuita), pastor Michał Jabłoński i Mohamed Adham Abd El Aal (przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koniec świata islam chrześcijaństwo religia protestantyzm POLSKA

Najważniejsze akcenty podróży papieża Franciszka do Kolumbii

– Dla papieża bardzo ważną sprawą są problemy wszelkiego wykluczenia i podziałów – powiedział teolog ks. prof. Paweł Bortkiewicz. W audycji „Życie z duszą, czy bez?”, mając na uwadze niedawno zakończoną pielgrzymkę papieża Franciszka do Kolumbii, rozmowa o „teologii wyzwolenia”, „opcji na rzecz ubogich”, a także o idei przekształcenia Kościoła w instytucję charytatywną.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 papież papież Franciszek Kolumbia religia

Rewolucja luterańska – na styku religii i polityki

31 października 1517 roku augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter, zgodnie z ówczesnym zwyczajem, ogłosił lub przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, które dotyczyły nadużyć w Kościele Zachodnim, związanymi ze sprzedażą odpustów. Ogłoszenie nie od razu zmieniło kościelną rzeczywistość. Wystąpienie Wittenberskiego Reformatora wpisywało się w pasmo długich dążeń do odnowy religijnej europejskiego chrześcijaństwa. O działaniach teologa w audycji Wszystko Jest Historią mówił Paweł Lisicki, autor książki „Luter. Ciemna strona rewolucji”.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Marcin Luter Paweł Lisicki religia Niemcy protestantyzm

"Polska kolejny raz musi oddać się w opiekę Matce Chrystusa"

– Skala naszego przedsięwzięcia jest ogromna – powiedział Maciej Bodasiński, reżyser i dokumentalista. 7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej, zorganizowana zostanie akcja Różaniec do Granic. Organizatorzy wydarzenia liczą, że w tej szczególnej modlitwie różańcowej weźmie udział ponad milion Polaków. Na temat akcji i siły różańca rozmawialiśmy w audycji „Życie z duszą, czy bez?”.
Zobacz więcej na temat:  religia wiara Kościół katolicki Jezus Chrystus

300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Mamy widzieć własne dobro i o nie zabiegać w jedności i harmonii, będąc jednocześnie otwartymi, współczującymi i gotowymi do pomocy potrzebującym, słabym i prześladowanym, migrantom i uchodźcom - mówił w sobotę na Jasnej Górze abp Wojciech Polak. Prymas Polski wygłosił tam homilię do uczestników głównych obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Jasna Góra katolicyzm religia