Polskie Radio
Section05
repatriacje

70. rocznica reemigracji Polaków z Bukowiny do Polski

W tym roku mija 70. rocznica reemigracji części Polaków, których przodkowie osiedlili się na Bukowinie w XVIII i XIX wieku. Z krainy, dziś podzielonej pomiędzy Rumunię i Ukrainę, w latach 1945-1947 wyemigrowało ok. 45. tys. Polaków. Większość z nich osiedliła się w zachodniej części Polski, m.in. w Ziemi Lubuskiej. Z tymi, którzy zdecydowali się zostać w rodzinnych osadach w Bukowinie, rozmawiał Krzysztof Renik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 repatriacje II wojna światowa Rumunia Ukraina Polacy za granicą Bukowina

"Ustawa o repatriacji musi zwierać zapis o łączeniu rodzin"

Sejm znowelizował w kwietniu ustawę o repatriacji. Ma ona ułatwić powrót i osiedlanie się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o ludzi zesłanych lub deportowanych przez władze ZSRR do krajów na wschodzie, a także ich potomków. O repatriacji i powrotach Polaków do kraju w audycji „Syberia-Polska. Operacja Powrót” mówił dr Robert Wyszyński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 repatriacje Syberia Rosja Kazachstan II wojna światowa

„Potrzebny rządowy program, który wspomoże emerytów”

Raz w roku emerytom mają być wypłacane świadczenia w ramach rządowego programu, określanego mianem „500 Plus dla emerytów”. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła, że jednorazowy dodatek będzie dotyczył grup, które pobierają niewysokie świadczenia emerytalne i zostanie wprowadzony w 2018 lub 2019 roku. Między innymi o tzm planowanym świadczeniu mówił w audycji 24 Pytania Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Szefernaker Andrzej Duda repatriacje emerytura PiS POLSKA

Polacy na Syberii. "Moi rodzice cały czas mówili o Polsce"

Polscy zesłańcy, zasłużeni dla rozwoju Syberii często stawali się znanymi geografami lub antropologami. Co wnieśli w czasie swojego pobytu do dorobku naukowego? Gościem audycji „Syberia-Polska. Operacja powrót” była dr Kunnej Takaahaj, doktorantka Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia Polonia Kazachstan powstanie listopadowe Powstanie Styczniowe repatriacje historia Polski

Marszałek Senatu: proces repatriacji należy przyspieszyć

Włączenie Polaków żyjących z dala od ojczyzny do udziału w ważnych wydarzeniach w naszym kraju, a tym samym w pracę na rzecz Polski i budowanie wspólnoty narodowej. Oto główny cel II Forum Polonijnego. Wydarzenie, które odbędzie się w ramach XXVII Forum Ekonomicznego, zaplanowano na dni 5-6 września. O jego szczegółach mówił w audycji Polacy w Świecie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Zobacz więcej na temat:  Polonia repatriacje

Polacy na Syberii pamiętają o swojej ojczyźnie

– Dla pierwszych Polaków, zesłanych na Syberię, najważniejsze było to, by ich dzieci nie zapomniały o swoich korzeniach – powiedział Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia. Przez ponad tydzień przemierzał syberyjskie bezkresy, by spotkać i poznać potomków polskich zesłańców żyjących na Syberii. W audycji radiowa refleksja o syberyjskiej Polonii z perspektywy historii, tradycji religijnych i codziennych stosunków polsko-rosyjskich. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia repatriacje

Relacje z Niemcami: Naszą rolą jest upomnieć się o swoje

„Sprawa reparacji wojennych od Niemiec jest zagmatwana; w MSZ dokonaliśmy wstępnych analiz prawnych i one nie są jednoznaczne” - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski. Z wnioskiem o przygotowaniem opinii ws. reparacji wystąpił w połowie lipca poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk. O reparacjach wojennych mówili w audycji Rozmowa PR24 poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak i poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Kukiz'15 POLSKA reparacje wojenne repatriacje historia Polski