Polskie Radio
Section05
rodzicielstwo

"Żłóbek, babcia, niania czy ja sama", czyli opieka nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim. Jaką opcję wybrać?

"Żłobek, babcia, niania czy ja sama" -  sposobów opieki nad dzieckiem po zakończeniu urlopu macierzyńskiego jest wiele. Wraz z nimi pojawia się wiele znaków zapytania. Po czym poznać przyjazny żłobek, jak zrekrutować dobrą nianię, jakie zasady ustalić z babcią i skąd wiedzieć, że da się radę samemu – to tylko niektóre pytania, które pojawiają się przed podjęciem decyzji dotyczącej dalszej opieki nad dzieckiem. Na którą formę opieki się zdecydować? Który sposób będzie najlepszy dla dziecka, a także dla całej rodziny? Między innymi na te pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Karla Orban, psycholog rodzicielstwa bliskości i autorka książki "Żłóbek, babcia, niania czy ja sama". 
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo wychowanie dziecko Strefa Rodzica radio dla rodziców

Kobieca aktywność sportowa. Jak pogodzić sport i rodzinę?

Chciałabym, ale... Zarówno przeciwności, jak i wątpliwości przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej mogą się pojawić. Wbrew pozorom taka decyzja wymaga odwagi. O tym, jak wprowadzić ruch do swojego życia opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ewa Szmitka, która nie tylko gra w piłkę, ale też zrzesza wiele kobiet grających amatorsko w gry zespołowe.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica aktywność fizyczna kobieta rodzicielstwo psychologia motywacja radio dla rodziców

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie radio bez reklam

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia psychologia dziecięca rozwój dziecka kobieta radio dla rodziców radio bez reklam Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo

"Strefa rodzica". Jak ułożyć relacje w rodzinie patchworokowej?

Rodzina patchworkowa to rodzina  powstała z różnych elementów, które tworzą całkiem nowy wzór. W Polsce nazywana jest również rodziną zrekonstruowaną lub wielorodzinną. Takich rodzin funkcjonuje u nas ponad milion. Obecnie co trzecie małżeństwo rozstaje się. Do tego dochodzą osoby ze związków niesformalizowanych. O rodzinie patchworkowej mówimy wówczas, gdy choć jedno dziecko w rodzinie nie jest obojga rodziców.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo

Zdrowie młodej mamy po porodzie. Premiera podcastu Idy Nowakowskiej

Jak w pierwszym roku po porodzie kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Jakie badania są konieczne, na co zwrócić uwagę podczas karmienia piersią. Czy warto również częściej niż zazwyczaj odwiedzić ginekologa. Jeśli tak to dlaczego? Gościem Idy Nowakowskiej jest Marta Mączka - specjalistka ginekologii i położnictwa. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców

Cierpliwość rodzicielska – można ją wyćwiczyć jak mięsień

Rodzice mają w swojej codzienności wiele sytuacji, w których emocje biorą górę. Zarówno cierpliwość można wyćwiczyć i można się ich nauczyć. Jest to długa, ale opłacalna droga. Można też zadbać o siebie w taki sposób, by cierpliwość nie była wysiłkiem, ale efektem ubocznym. Izabela Antosiewicz odkryła swoją drogę do cierpliwości poprzez połączenie różnych metod, które pojedynczo nie działały. Poszczególne metody specjalistka od pracy na mocnych stronach przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo wychowanie radio dla rodziców

Powrót do przeszłości. Jak poskładać się po trudnym dzieciństwie?

To, jak wygląda nasze obecne życie, jest ściśle związane z tym, jak przebiegało nasze dzieciństwo. To właśnie doświadczenia, które nabyliśmy we wczesnej fazie rozwoju mogą być źródłem problemów, z którymi zmagamy się teraz. Zarówno pierwsze lata życia, jak i kształtowanie się w wieku nastoletnim, ma wpływ na późniejsze relacje. Częstą przypadłością w tworzeniu relacji międzyludzkich jest lęk przed bliskością lub lęk przed odrzuceniem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+ dzieciństwo psychologia rodzicielstwo

Rodzicielska pewność siebie. Jak rozmawiać z dzieckiem o tym co najważniejsze?

Dzieci mogą czuć się zagubione w świecie, w którym przyszło im funkcjonować. Podobnie jak my, nasze pociechy są narażone na trudne informacje, z którymi nie zawsze jest im łatwo się mierzyć. Wskazówkami na temat tego, jak prawidłowo rozmawiać z dzieckiem na wszelakie tematy podzielił się w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marek Michalak, autor książki "Opowieści o tym, co w życiu ważne".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Perfuński Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie

Wybuch złości ze strony rodzica? Z pomocą przychodzi rozmowa naprawcza

Wybuch złości powoduje często wyrzuty sumienia, a to z kolei generuje kolejne napięcia. Gdy oddalamy się od dziecka w złości, ważne są powroty i umiejętność przyznania się do błędu. Rozmowa naprawcza ma na celu wyjaśnienie, że wybuchy złości się zdarzają, a jako rodzice bierzemy odpowiedzialność za swoje działanie, dając dzieciom przy tym cenną lekcję.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica emocje wychowanie rodzicielstwo psychologia

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
Zobacz więcej na temat:  smartfony rozwój dziecka rodzicielstwo uzależnienia Strefa Rodzica radio dla rodziców Mikołaj Foks

Dzieci w wirtualnym świecie. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? [POSŁUCHAJ]

Kiedy dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w wirtualnej przestrzeni? Jak z głową wprowadzić młodego użytkownika do świata cyfrowego? Dlaczego rodzice obawiają się nowych technologii? W cyberświecie często brakuje obecności rodzica przy dziecku i wzajemnej komunikacji, która mogłaby nie tylko ułatwić mu funkcjonowanie w sieci, ale też uchronić pociechę od czyhających w wirtualnej przestrzeni niebezpieczeństw. Jak o to zadbać?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców wirtualna rzeczywistość bezpieczeństwo w sieci Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica dzieci rodzicielstwo

Punkty w rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Rozwój ruchowy dziecka to proces. Jest on bardzo złożony i zależy od wielu wewnętrznych i zewnętrznych czynników. Najważniejsze z nich to cechy wrodzone, czynniki genetyczne, temperament dziecka, masa , typ budowy ciała oraz doświadczenia docierające do niemowlaka ze środowiska zewnętrznego. Na co rodzic powinien zwracać szczególną uwagę podczas pierwszego roku życia dziecka. Na te pytania odpowiedział Paweł Zawitkowski - fizjoterpaeuta, konsultant Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz Poradni Diagnostyki i Terapii Neurologicznej "POLEK". Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  niemowlę noworodek Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam rodzicielstwo

Macierzyństwo DDA i DDD. Rozmowa z Ewą Podsiadły - Nabitą w butelkę

Sytuacja w domu może mieć odzwierciedlenie w codzienności dziecka poza domem. W przypadku Ewy Podsiadły, gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, zmiana była diametralna. Zmiana z dziewczynki, która zawsze była miła, uśmiechnięta i serdeczna, nie miała problemów w szkole i była jedną z lepszych uczennic. 
Zobacz więcej na temat:  alkoholizm wychowanie psychologia dziecięca rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica zdrowie dziecka

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci bajki dla dzieci psychologia dziecięca radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie

Łączność międzypokoleniowa nie tylko w Dniu Babci i Dziadka

Często rozmawiając z babciami i dziadkami zapominamy, że oni też byli kiedyś dziećmi. "Czy wyobrażasz sobie Twoją Babcię, jak robi fikołki na trzepaku, albo Dziadka, który łapie żaby?" - tak brzmią słowa z zeszytu, który może stać się swoistym pomostem między pokoleniami. Współautorką publikacji "Babciu! Dziadku! Opowiedz mi! Zeszyt o dzieciństwie babci i dziadka" jest gość Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Barbara Caillot-Dubus.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Babci Dzień Dziadka Strefa Rodzica rodzice rodzicielstwo wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce to miejsce, które przywraca dzieciom dzieciństwo. Znajdują tu opiekę dzieci porzucone i osierocone. Wioski działają jak rodziny zastępcze. Zwykle tymczasowe, bo do czasu aż sytuacja w rodzinie biologicznej się poprawi. Wioski dziecięce współpracują także z rodzinami w trudnej sytuacji w ramach programu SOS Rodzinie. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci rodzicielstwo adopcja radio dla rodziców psychologia dziecięca