Polskie Radio
Section05
składka zus

Projekt ustawy o małej działalności gospodarczej

W czwartek Ministerstwo Rozwoju zaprezentuje ostateczną wersję projektu ustawy o małej działalności gospodarczej. Celem jest likwidacja ryczałtowych składek ZUS i NFZ i zastąpienie ich daniną pobieraną w zależności od przychodu. O tych zmianach rozmawiali goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Zuber (publicysta ekonomiczny), Cezary Mech (b. wiceminister finansów) i Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia praca ZUS urząd skarbowy składka zus

Oszczędzanie długoterminowe Polaków

Program budowy kapitału, który jest elementem tzw. planu Mateusza Morawieckiego ma przekonać Polaków do długoterminowego oszczędzania. O nowym systemie emerytalnym, programach 500 Plus i Mieszkanie Plus rozmawiali w Debacie Poranka Włodzimierz Stasiak (BGK Nieruchomości), Paweł Pytel (Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie) i Piotr Bujak (PKO BP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 oszczędności oszczędzanie Mateusz Morawiecki wiek emerytalny w Polsce program 500+ Mieszkanie Plus Wojciech Surmacz emerytura składka zus

Ozusowanie umów o dzieło nie rozwiąże problemu emerytur?

Oskładkowanie umów o dzieło nie rozwiąże żadnego problemu, a może doprowadzić do rozrostu szarej strefy – uważa dr Wojciech Nagel, ekspert Business Center Club ds. ubezpieczeń społecznych i pracy. I choć rząd nie ma na razie w tej kwestii sprecyzowanego stanowiska, to co jakiś czas ten pomysł się pojawia. Umowy o dzieło to margines.
Zobacz więcej na temat:  umowa o dzieło składka zus zus składki Błażej Prośniewski Sylwia Zadrożna Dariusz Kwiatkowski pracodawcy pracownicy

Niższy ZUS dla małych przedsiębiorstw

Małe przychody – mały ZUS. To główne założenie projektu ustawy o małej działalności gospodarczej, przygotowanej przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. O zmianach rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Grzegorz Maliszewski (główny ekonomista Banku Millennium), Adam Ruciński (prezes firmy doradczej BTFG) i Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego).
Zobacz więcej na temat:  ZUS Polskie Radio 24 składka zus