Polskie Radio
Section05
sklepy

Przeciwdziałanie marnowaniu żywności: co z ustawą?

Wydłużają się prace nad senackim projektem ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Przewiduje on, że sprzedawcy wyrzucający produkty spożywcze będą  musieli przekazywać organizacji społecznej 0,1 złotego za każdy kilogram odpadów i sporządzać raporty dotyczące zagospodarowania zbędnej żywności. Będą też kary za niedostosowanie się do nowych uregulowań.
Zobacz więcej na temat:  żywność Dariusz Kwiatkowski sklepy

Sklepy inwestują w systemy do analizy zachowań klientów

Narzędzia do analizy zachowań klientów zyskują nowy wymiar. Dzięki technologii wi-fi i beaconom handel może już nie tylko monitorować ruch użytkowników w witrynach online, lecz także zyskuje narzędzie do analizy aktywności konsumentów również w świecie rzeczywistym. Na tej podstawie może skierować do nich spersonalizowaną reklamę mobilną. Po tego typu narzędzia coraz częściej sięgają też tradycyjne sklepy, które w ten sposób mogą poznać potrzeby klientów w obrębie sklepu. Takie możliwości daje platforma Cluify stworzona przez wrocławską spółkę Datarino.
Zobacz więcej na temat:  zakupy online zakupy w internecie handel sklep sklepy sklep internetowy

Nasilają się strajki pracowników sieci handlowych

Trwają protesty pracowników w sieci Tesco. Zatrudnieni domagają się podwyżek płac rzędu kilkuset złotych, tymczasem pracodawca zaproponował 50 zł brutto. Podwyżki w minionych miesiącach otrzymali też pracownicy Kauflandu i Biedronki. Zdaniem socjologa z Wyższej Szkoły Bankowej przynajmniej część postulatów pracowników będzie musiała być wzięta pod uwagę, zwłaszcza jeśli rynek pracownika będzie w dalszym ciągu rósł w siłę.
Zobacz więcej na temat:  sklepy strajki handel pracownicy

Przez zakaz handlu w niedziele znikną centra wyprzedażowe?

Największy ruch i największe obroty w sklepach wyprzedażowych typu outlet notowane są  podczas weekendu – po ok. 40 proc. w sobotę i w niedzielę, a jedynie 20% w ciągu tygodnia – wynika z raportu Colliers International „Polowanie na okazje. Potencjał centrów wyprzedażowych w Polsce”, który powstał we współpracy z firmą IQS. Zgodnie z procedowanym właśnie projektem ustawy, popularne centra wyprzedażowe zostaną objęte zakazem handlu w niedziele. Centra te mogą najboleśniej odczuć proponowany zakaz.
Zobacz więcej na temat:  handel święta sklep sklepy

Sklepom stacjonarnym grozi zamknięcie?

Tradycyjne sklepy są coraz bardziej naszpikowane elektroniką - informuje "Puls Biznesu". Chodzi o między innymi o systemy rejestrowania zakupów, aplikacje umożliwiające płacenie smartfonem, inteligentne oświetlenie, które zbiera informacje o tym jak po sklepie poruszają się klienci albo interaktywne lustra wyświetlające reklamy. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań są reklamy wyświetlane na ekranach.
Zobacz więcej na temat:  sklep sklepy zakupy online handel puls biznesu

Ograniczenie handlu w niedzielę: coraz więcej wyjątków

W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem dotyczącym ograniczenia handlu w niedzielę. Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara powiedział, że od momentu złożenia w Sejmie projektu przybyło wyjątków od tego ograniczenia. Pomysłodawcy proponują na przykład, by było można handlować na giełdach, w portach i na lotniskach.
Zobacz więcej na temat:  handel święta sklep sklepy