Polskie Radio
Section05
średniowiecze

Zachodniopomorskie. Średniowieczna bulla papieska znaleziona w okolicy Wysokiej Kamieńskiej

Fragment ołowianej bulli papieskiej z czasów średniowiecza odkryto w pobliżu Wysokiej Kamieńskiej – poinformował we wtorek (19.03) dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka. To trzecia bulla, która w ostatnich latach trafiła do muzeum, a druga w ciągu roku!
Zobacz więcej na temat:  papież odkrycia i ciekawostki średniowiecze Kamień Pomorski zachodniopomorskie chrześcijaństwo Kościół katolicki

Katarzy. Tragiczny koniec największej herezji średniowiecznej Europy

Kataryzm uważany jest za największy średniowieczny ruch religijny, uznany przez Kościół katolicki za herezję. Pozostaje jednocześnie jednym z najbardziej tajemniczych. 780 lat temu, 16 marca 1244 roku upadła twierdza Montségur w Pirenejach, ostatni bastion katarów. Tym samym nadszedł ich kres. Kres poprzedzony krwawą krucjatą, której symbolem stały się słowa rzekomo wypowiedziane przez papieskiego legata Arnauda Amaury przed rzezią Béziers: "Zabijcie wszystkich! Bóg rozpozna swoich".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA średniowiecze Francja religia

Władysław II Jagiellończyk. Król z uległym charakterem

13 marca 1516 roku w Budzie zmarł Władysław II Jagiellończyk. "Biada Węgrom i całemu chrześcijaństwu, żeście oto bawoła wybrali na króla" ‒ tak o wnuku Władysława Jagiełły pisał Jan z Głogowa, nauczyciel Mikołaja Kopernika. Przez wzgląd na uległy charakter Jagiellończyka Czesi nazywali go "Rex Bene", a Węgrzy "Król Dobsze".
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Władysław Jagiełło Węgry Czechy Krzyżacy

Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie

Mieszko I wprowadził nas do Europy, ale to Bolesław Chrobry pokazał, że możemy w niej funkcjonować na zasadach równych zachodnim państwom kontynentu. Punktem kulminacyjnym aspiracji piastowskiego księcia była wizyta cesarza Ottona w jego państwie. Sam cesarz również miał swoje powody, by przyjechać do Gniezna.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Zjazd Gnieźnieński Bolesław Chrobry Gniezno Niemcy św. Wojciech średniowiecze

Czy średniowieczne stroje władców Makurii były wygodne?

Stroje noszone przez ludzi mówią nam, kim oni są albo za kogo chcieliby uchodzić. Kolor, rodzaj tkaniny czy specyficzne elementy garderoby to rodzaj kodu, który zdradza miejsce danej osoby w hierarchii władzy. Takie przesłanki legły u podstaw projektu realizowanego przez interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS. Badacze analizują różne aspekty związane z ubiorem władców Makurii - chrześcijańskiego państwa, które istniało między VI a XIV stuleciem na terenie dzisiejszego Sudanu, czyli dawnej Nubii. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia średniowiecze Sudan Afryka Nubia