Polskie Radio
Section05
stalinizm

Upamiętnienie 79. rocznicy Tragedii Górnośląskiej

Składanie kwiatów w miejscach związanych z represjami wobec mieszkańców Górnego Śląska w latach 1945–48, przemarsz z Katowic do bramy obozu Zgoda, będącego symbolem powojennych prześladowań Ślązaków, wykłady i inscenizacja historyczna – złożą się na zaplanowane 28 stycznia br. obchody 79. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa nazizm Niemcy III Rzesza komunizm zbrodnie wojenne Armia Czerwona Śląsk Śląsk Górny Związek Sowiecki stalinizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne represje

"Tylko tak mogłam uratować męża". Nadieżda Mandelsztam i zapiski z sowieckiego piekła

- Ona dokonała heroicznego i nieprawdopodobnego czynu: przeniesienia dzieła poety z najczarniejszych czasów stalinizmu do współczesności, do naszej pamięci - podkreślał w Polskim Radiu w 2016 r. Andrzej Mietkowski, opowiadając o "Wspomnieniach" żony Osipa Mandelsztama. 29 grudnia 2023 mijają 43 lata od śmierci znakomitej pisarki Nadieżdy Mandelsztam. 
Zobacz więcej na temat:  Osip Mandelsztam ZSRR Józef Stalin stalinizm komunizm literatura poezja Rosja Nadieżda Mandelsztam

Horror łagru spisany na korze. Aleksander Sołżenicyn i jego dzieło

"Archipelag GUŁag". Ponad półtora tysiąca stron. Międzynarodowy bestseller. Ta książka była czymś w rodzaju ładunku dynamitu, którego wybuch wywołał zbiorowy szok zarówno po komunistycznej stronie żelaznej kurtyny, jak i na Zachodzie. 11 grudnia wspominamy rocznicę urodzin jej autora - wielkiego pisarza, laureata literackiego Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Sołżenicyn gułag literatura komunizm ZSRR stalinizm HISTORIA

"Wszelkie pomysły, aby likwidować IPN, będą skazane na porażkę". Szef UdSKiOR o planach Lewicy i KO

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk sprzeciwia się pomysłom likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. Taki postulat zgłaszają politycy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, a więc formacji będących częścią większości parlamentarnej, szykującej się do objęcia rządów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  IPN represje KOR kombatanci wojsko stalinizm komunizm POLSKA HISTORIA wybory w Polsce polityka

IPN zidentyfikował kolejnych 20 osób. "Powracamy po tych, którzy Polskę mieli w sercu"

Imiona i nazwiska 20 ofiar reżimów totalitarnych, których szczątki specjaliści Instytutu Pamięci Narodowej wydobyli z bezimiennych mogił ogłoszono w piątek w Belwederze. W trakcie uroczystości z udziałem przedstawicieli władz, IPN i Kancelarii Prezydenta rodzinom ofiar wręczono noty identyfikacyjne.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda IPN totalitaryzm nazizm komunizm II wojna światowa stalinizm Niemcy Rosja Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa

Łukasz Ciepliński "Pług". Niezłomny dowódca AK i WiN

26 listopada 1913 roku urodził się Łukasz Ciepliński. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci PRL II wojna światowa komunizm stalinizm służba bezpieczeństwa Armia Krajowa Wolność i Niezawisłość NKWD

Niewygodna historia? W Petersburgu przerwano promocję polskiego wydania książki o zbrodniach z czasu ZSRR

Rosyjska policja przerwała w sobotę spotkanie autorskie Iriny Flige z okazji opublikowania polskiego wydania jej książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń", poświęconej miejscom pamięci o zbrodniach stalinowskich w Rosji. Spotkanie odbywało się w jednym z teatrów w Petersburgu, na sali był m.in. Konsul Generalny RP w tym mieście Grzegorz Ślubowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa opozycja demokratyczna Memoriał Petersburg represje policja Kreml cenzura zbrodnie sowieckie Związek Sowiecki ZSRR KSIĄŻKA HISTORIA Rosja stalinizm

Dzierżyński - czerwony kat obalony

- Feliks Dzierżyński uosabiał policję polityczną, więc cała nienawiść do niej skierowała się przeciwko niemu, przeciwko jego wizerunkom, przeciwko jego pomnikom. To, że można było podnieść rękę na ów symbol i tej ręki nikt nie odrąbał, oznaczało, że zmieniła się cała historyczna epoka - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut HISTORIA Rosja Rzeczpospolita Warszawa stalinizm komunizm PRL Związek Radziecki

Stalinizm w Polsce. Przeciwko wystąpili Żołnierze Wyklęci

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza powstała w grudniu 1948 roku z połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej. W swoim programie partia deklarowała, że reprezentuje interesy "ludu pracującego miast i wsi". Jednak od kilku lat, pod wpływem Moskwy, nad Wisłą instalowano system komunistyczny. Utworzenie PZPR uważa się za początek stalinizmu w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak stalinizm Józef Stalin historia Polski komunizm Moskwa PZPR