Polskie Radio
Section05
stan wojenny pr24

Kwiatowe krzyże "pomnikami" antykomunistycznego sprzeciwu. Dr Boruta o wystawie w Kordegardzie

- Młodsze pokolenie, nawet historycy, zupełnie zapomniało o tej formie protestu, o tej formie walki o to, żeby zachować wspólnotę narodu, ludzi, Solidarności, wartości, które w jakimś istotnym stopniu nam wtedy zabrano - mówił o kwiatowych krzyżach w Polskim Radiu 24 dr Tadeusz Boruta, artysta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa mazowieckie Polskie Radio 24 KULTURA fotografia stan wojenny historia Polski

Dr Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego

- Niestety jest to pewna spuścizna PRL-u, efekt zaniedbań po 1989 roku i naiwnej wiary, że środowisko oczyści się samo - mówił dr Grzegorz Majchrzak z IPN. Odniósł się w ten sposób do osób ze środowiska sędziowskiego odpowiedzialnych za wyroki w czasie stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Grzegorz Majchrzak Tadeusz Płużański sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Grzegorz Przemyk Polskie Radio 24

Antoni Macierewicz: stan wojenny był jak obóz koncentracyjny

- Była to próba przywrócenia stalinowskiego terroru, próba zniszczenia ruchu i woli niepodległościowej. Aparat komunistyczny chciał złamać kręgosłup Polakom - powiedział Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. - To nierozliczony bagaż, od którego musimy się odciąć. Wpływa on i kształtuje dramatycznie negatywnie naszą rzeczywistość - dodał działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 13 grudnia 1981 PRL komunizm polityka

Ryszard Majdzik: traktowano nas jak pospolitych przestępców

Członek zarządu "Solidarności" regionu małopolskiego, jeden z jej współtwórców, a także komisarz strajkowy. Ryszard Majdzik to zasłużony krakowski działacz opozycyjny. W Polskim Radiu 24 wspominał, jak w jego przypadku wyglądał 13 grudnia 1981 roku, gdy władza komunistyczna zdecydowała o wprowadzeniu stanu wojennego. W ubiegły czwartek przypadła 37. rocznica tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL historia Polski 13 grudnia 1981 opozycja demokratyczna fakty opinie ciekawostki

Historyk IPN: stan wojenny nazywano wojną polsko-jaruzelską

– W Magdalence doszło do zbyt dużego zbliżenia pomiędzy komunistami, a przedstawicielami "Solidarności". Uważam, że brak rozliczenia wydarzenia, które rozpoczęło się 13 grudnia 1981 roku, to w pewnym sensie efekt ducha Magdalenki – ocenił dr Grzegorz Majchrzak, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. O stanie wojennym w Polskim Radiu 24 mówił także dr Jan Olaszek, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 13 grudnia PRL historia PRL Wojciech Jaruzelski fakty opinie ciekawostki Związek Sowiecki IPN

Historyk IPN: stan wojenny był gwałtem na polskim narodzie

– Zjazd "Solidarności" i słynne posłanie do ludzi pracy były sygnałami dla komunistów przesądzającymi o wprowadzeniu stanu wojennego – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 13 grudnia będzie obchodzona 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przy tej okazji w audycji "Historia na Dzis" rozmowa o jego genezie i ofiarach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 13 grudnia 1981 PRL historia PRL historia Polski opozycja demokratyczna fakty opinie ciekawostki

Gospodarcze podłoże i skutki wprowadzenia stanu wojennego

– Stan wojenny był ostatnią i rozpaczliwą próbą ratowania władzy komunistów w Polsce. Okazał się gwoździem do trumny dla systemu pod względem politycznym i gospodarczym – powiedział ekonomista dr hab. Marian Szołucha. W audycji Wszystko Jest Historią rozmowa o programach reform ekonomicznych w latach 80. i znaczeniu stanu wojennego dla ich przeprowadzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Jaruzelski stan wojenny PRL

Czy Polsce groziła radziecka interwencja w 1981?

W kontekście historycznej oceny stanu wojennego nadal stawiane jest pytanie dotyczące możliwej interwencji Układu Warszawskiego w Polsce. Czy rzeczywiście wkroczenie wojsk Związku Radzieckiego i innych państw sojuszniczych było realnym zagrożeniem? O tym w audycji Pamiętaj, to Solidarność mówił prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski stan wojenny komunizm ZSRR Antoni Dudek Układ Warszawski Wojciech Jaruzelski

"Brutalna pacyfikacja wywarła duże wrażenie na Solidarności"

– To czas, kiedy do społeczeństwa docierały sygnały o rzekomej, radykalnej postawie Solidarności – przypominał w audycji Pamiętaj, to Solidarność dr Tadeusz Ruzikowski. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o atmosferze panującej w kraju na przełomie listopada i grudnia 1981 roku, w przededniu wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność PRL stan wojenny historia PRL komunizm

Polscy piłkarze wspominają pamiętny mundial w Hiszpanii

Wspomnienia i rozmowy. Razem zostali trzecią drużyną świata na mundialu w roku 1982. Zbigniew Boniek zaprosił kolegów z drużyny na obchody 35-lecia na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Hiszpanii. - Nie ma przyszłości bez przeszłości. To był jeden z najlepszych zespołów w historii polskiej piłki (…) – mówił w Magazynie Sportowym Polskiego Radia 24 obecny prezes Poskiego Związku Piłki Nożnej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Jaruzelski bronił interesów Związku Radzieckiego"

– Wiele aspektów stanu wojennego jest jeszcze nieznanych i nieopisanych – powiedział Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. Pomimo licznych publikacji, przedstawiających zagadnienia z wydarzeń rozgrywających się w latach 1981-1983, nadal istnieje wiele tematów owianych milczeniem. Czego dotyczą i czy jest szansa, by je rzetelnie przedstawić?
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski historia PRL komunizm Wojciech Jaruzelski IPN Grzegorz Majchrzak Związek Radziecki KGB