Polskie Radio
Section05
stan wojenny

Zbliża się 33. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Był kapelanem Służby Zdrowia i warszawskiej „Solidarności” i poświęcał się posłudze osobom prześladowanym przez komunistyczny reżim,  O bł. ks. Jerzym Popiełuszce mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Grzybowska, dyrektorka Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko stan wojenny PRL

"Ludzi Solidarności Walczącej wolna Polska witała plecami”

Kornel Morawiecki, legenda opozycji antykomunistycznej, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, człowiek, którego reżim Jaruzelskiego siłą wyrzucił z Polski, a wolna Polska skazała na ćwierć wieku zapomnienia. W audycji Wszystko jest historią o najnowszej publikacji „Kornel Morawiecki. Autobiografia” opowiedział jej autor Artur Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca stan wojenny PRL historia Polski

1 maja 1982. "Protest przeciwko dyktaturze Jaruzelskiego"

1 maja 1982 roku. Święto Pracy, stan wojenny. Tego dnia, powstały pod koniec kwietnia 1982 roku, Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności zorganizował w Warszawie manifestację, w opozycji do partyjnych obchodów Święta Pracy. W Polskim Radiu 24 to wydarzenie wspominał Adam Borowski, działacz opozycyjny w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  PRL 1 maja 1982 Adam Borowski stan wojenny historia PRL

"Stałem się banitą, nie mogłem wrócić do ojczyzny"

Piotr Jegliński założył wydawnictwo Editions Spotkania, które drukowało książki zakazane w okresie PRL. Jednym z sukcesów stworzonej przez niego siatki kurierów, którzy przemycali zakazane publikacje. Jegliński miał zostać zlikwidowany w ramach nieudanej akcji MSW o kryptonimie ”Reszka”, która skończyła się jednak kompromitacją polskich służb. Piotr Jegliński był gościem audycji Wszystko jest Historią.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL Solidarność Paryż Paryska "Kultura" Piotr Jegliński historia PRL komunizm HISTORIA

Prof. Antoni Dudek: gen. Kiszczak miał dwa oblicza

16 grudnia 1981 doszło do masakry górników z Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach, strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji, w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO, zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Szyfrogram, umożliwiający użycie broni wobec strajkujących, miał napisać gen. Czesław Kiszczak. W audycji Kulisy Spraw mówił o tym prof. Antoni Dudek, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Kiszczak stan wojenny kopalnia Wujek PRL