Polskie Radio
Section05
terroryzm

Jaka współpraca UE i Wielkiej Brytanii po Brexicie?

Brytyjski rząd zadeklarował zamiar podpisania z Unią Europejską nowego traktatu, który będzie regulował współpracę wymiaru sprawiedliwości oraz koordynację działań przeciwko terroryzmowi po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania terroryzm Unia Europejska Europol

Czy UE ma szanse wygrać z terroryzmem?

Po zeszłotygodniowym zamachu w londyńskim metrze na nowo odżyła dyskusja o walce z terroryzmem w Europie. – Na poziomie Brukseli możemy mówić, że wszyscy się przejmujemy, ale percepcja zagrożenie terrorystycznego ze strony Państwa Islamskiego w Estonii, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy w Polsce jest inna – ocenia Kacper Rękawek z GLOBSEC Policy Institute.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ernest Zozuń Unia Europejska bezpieczeństwo terroryzm Kacper Rękawek Londyn

Strefa Schengen zawieszona? "Nawet do czterech lat"

Brytyjski dziennik „The Times” podał, że grupa państw - w tym Niemcy i Francja - domaga się możliwości przywrócenia kontroli granicznych i zawieszenia zasad strefy Schengen na cztery lata w razie zaistnienia „wyjątkowych okoliczności”. Ponadto Niemcy, Austria i Holandia zdecydowanie sprzeciwiają się przyjęciu Bułgarii do strefy Schengen. O przyszłości Schengen mówił w Polskim Radiu 24 europeista Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Schengen Unia Europejska Niemcy Francja terroryzm

Najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego na Wyspach

Brytyjska prasa oceniła, że jedynie z powodu nieudolności terrorystów uniknięto większej liczby ofiar, w tym śmiertelnych, gdy w piątek częściowo eksplodował ładunek wybuchowy w wagonie londyńskiego metra, raniąc 29 osób. Użyta w ataku bomba domowej roboty była wykonana z nadtlenku acetonu i wypełniony gwoździami, które zwielokrotniłyby liczbę poszkodowanych, gdyby doszło do pełnej eksplozji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm Londyn metro zamach Wielka Brytania

Wlk. Brytania: najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła, że w kraju obowiązuje najwyższy "krytyczny" poziom zagrożenia terrorystycznego. To oznacza, że atak może nastąpić w każdej chwili. Premier poinformowała, że w miejscach publicznych pojawią się dodatkowe patrole uzbrojonych policjantów. Poziom zagrożenia podniesiono po piątkowym ataku w londyńskim metrze, w którym 22 osoby zostały ranne. Do zorganizowania akcji przyznało się tak zwane Państwo Islamskie. O zdarzeniu w Polskim Radiu 24 mówił ekspert ds. bezpieczeństwa Krzysztof Kubiciel. 
Zobacz więcej na temat:  Londyn Wielka Brytania metro terroryzm zamach